خانه  |  مجلات  |  کتاب  |  اخبار  |  گزارش ها  |  گفتگوها  |  مقالات  | پديدآورندگان

محصولات  |  کتاب رايگان  |  جستجو  |  ارسال کارت الکترونيکي  | وبلاگ  |ویژه نامه

حوزه هنری  |  آلبوم عکس  |  آیینه نشر  |  تالار افتخارات  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

خانه » مجلات

 

دومین جشنواره نواهای حماسی و دف نوازی رحمت

 

اشاره:دومين جشنواره منطقه‌اي نواهاي حماسي دفاع مقدس يادمان استاد عيسي سپه‌وني با حضور اساتيد موسيقي كشور: جلال ذوالفنون، محمدجليل عندليبي و مجيد درخشاني 30 و 31 شهريور ماه 85 هم‌زمان با آغاز هفته دفاع مقدس در خرم آباد برگزار و در مراسم افتتاحيه اين جشنواره كه به همت حوزه هنري لرستان برگزار، آقاي نادرالاصلي معاون سياسي امنيتي استانداري لرستان و جمعي از مديران اجرايي استان و فرماندهان ارشد نظامي استان حضور داشتند. شيرزاد نعمتي‌نيا دبير جشنواره و رييس حوزه هنري لرستان هدف از برپايي اين جشنواره را علاوه بر گرامي‌داشت ياد و خاطرة شهداي هشت سال دفاع مقدس دوباره‌نوازي نغمه‌هاي حماسي آن دوران و انتقال آنها به نسلهاي آينده عنوان كردند ايشان با اشاره به اهميت توليد آثار جديد در اين حوزه از هنر موسيقي برپايي چنين برنامه‌هايي را زمينه‌ساز ايجاد تعامل ميان هنرمندان اين رشته در جهت افزايش غناي آن دانستند ايشان افزودند كه هنر موسيقي هنري است والا و متعهد و از جايگاه ويژه‌اي در كشور و استان لرستان برخوردار است و در اين ميان نواهاي حماسي بخشي از اين هنر را تشكيل مي‌دهد.
در ادامة مراسم افتتاحيه سردار شاهرخي فرماندهي تيپ مستقل 57 حضرت ابوالفضل(ع) خرم آباد و فرمانده ارشد نظامي سپاه منطقه لرستان، دوران هشت سال دفاع مقدس را به عنوان واقعه‌اي مهم در تاريخ كشور نام برد و افزود امروزه استقلال، عزت، هويت و يكپارچگي ملي ايران مديون از جان گذشتگي رزمندگان اسلام در دفاع جانانه از كيان مقدس ايران اسلامي است.
سردار شاهرخي در ادامه دوران هشت سال دفاع مقدس را حماسه‌اي نام نهاد كه توسط مردم ايران خلق شد و افزود امروز وظيفة همة آحاد مردم است كه براي بزرگ‌داشت اين حماسه تلاش كنند. فرمانده ارشد سپاه لرستان به نقش موسيقي در زنده نگه ‌داشتن اين حماسه اشاره كرد و افزود حماسه دفاع مقدس متعلق به قشر خاصي نيست بلكه اين حماسه مربوط به همة ملت ايران است و هنرمندان عزيز مي‌توانند با نواها و اشعار حماسي خود نسل به نسل و
سينه به سينه اين حماسه را زنده نگه دارند تا براي آيندگان يادآور شود كه رزمندگان اسلام در جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل چه جانفشانيهايي از خود خلق كردند.
در ادامه مراسم گروه موزيك متشكل از شاگردان مرحوم عيسي سپه‌وني به اجراي برنامه پرداختند و آهنگ معروف دوران مقدس يعني «دالكه اذنم به تا روم ميدو ...» را نواختند كه حاضران در سالن را با خود به ديار خاطرات سالهاي دفاع مقدس برد سپس حجة‌الاسلام موسوي يكي از شاگردان استاد سپه‌وني براي مهمانان از خصوصيات اخلاقي ايشان سخن گفت و زنده‌ياد سپه‌وني را نمونة كاملي از يك هنرمند متعهد و با اخلاق دانستند. مراسم افتتاحيه يك ساعت به طول انجاميد و پس از پايان، پانزده گروه موسيقي از استانهاي: كرمانشاه، كردستان، ايلام، خوزستان، آذربايجان غربي، بوشهر و لرستان كه مستقيماً درگير جنگ با رژيم بعثي عراق در جريان هشت سال دفاع مقدس بودند اجراي برنامه‌هاي خود را در حضور اساتيد و هنرمندان و هنردوستان آغاز كردند. نخستين اجرا توسط گروه ماهور از خرم آباد انجام شد كه شامل اجراي دو قطعه موسيقي محلي حماسي بود و مورد استقبال حاضران قرار گرفت. پس از گروه ماهور گروه شهداي ولايت قطعات خود را اجرا كردند.
از خصوصيات بارز اين گروه استفاده از نوازندگان جوان و نوجوان بود كه نويد پرورش اين نوجوانان در آينده را مي‌داد. نخستين گروه اجراكننده عصر گروه شيدا از خرم آباد به سرپرستي محمدرضا كيهان‌نژاد بود كه با لباس محلي منظم قطعه‌اي در دستگاه ماهور و يك قطعه در ماية دشتي اجرا كرد و مورد تشويق حاضران قرار گرفت.
پس از گروه شيدا استاد حاج محمدعلي قرباني از استان ايلام با هم‌نوازي ني شاكربيگي به اجراي برنامه پرداخت. خودشان گفتند كه نتوانسته‌اند تمرين زيادي پيش از اجرا داشته باشند ام‍ّا حاضران مي‌دانستند كه اجراي موسيقي حماسي بيش از آنكه تمرين بخواهد شور و حال مي‌خواهد كه ايشان داشتند.
پس از اجراي استان ايلام نوبت به سخنراني جلال ذوالفنون رسيد. استاد ضمن تقدير و تشكر از برگزاركنندگان جشنواره نقش برگزاري اين‌گونه برنامه‌ها را در جلوگيري از به فراموشي سپرده شدن نغمه‌هاي بي‌نظير حماسه‌هاي مردان و زنان اين آب و خاك مهم دانستند. به گفتة ايشان هنر موسيقي در صورت رعايت اصول و ارزش والاي آن تأثير مستقيمي بر ترويج مسايل اعتقادي، ديني و مذهبي جامعه دارد و اين مؤلفه ضرورت توجه بيشتر موسيقي‌دانان و فعالان در اين عرصه را در پرورش جامعه و به ويژه نسل جوان مي‌طلبد.
پس از سخنراني ذوالفنون گروه موسيقي شبديز به سرپرستي محسن حيدريه از استان بوشهر به اجراي برنامه پرداختند. از ويژگيهاي اجراي اين گروه اجراي قطعة رييس‌علي دلواري بود كه يادآور پايمرديهاي اين قهرمان در مبارزه با استكبار انگلستان بود. اجراي گروه موسيقي لرستان زمين به سرپرستي داريوش نظري پايان بخش نخستين روز از جشنوارة منطقه‌اي نواهاي حماسي دفاع مقدس بود. لرستان زمين دو قطعه محلي در دستگاه ماهور اجرا كرد و مورد تشويق حاضران در سالن به ويژه مهمانان خرم آبادي قرار گرفت.
روز دوم جشنواره همراه با طلوع آفتاب گروه «افتاو طلايي» از خرم آباد پس از دعوت مجري برنامه به روي صحنه آمد. گروه افتاو طلايي به سرپرستي محمد ياراحمدي آهنگ زخم كاري را نواخت و خاطرات ايام دفاع مقدس را در ذهنها زنده كرد.
پس از اين گروه نوبت به اجراي گروه موسيقي حوزه هنري خوزستان رسيد اين گروه متشكل از هشت نفر هم‌خوان برنامة خود را با همراهي نمايش به صورت نماهنگ اجرا نمود سپس جليل عندليبي در خصوص ضرورت توجه به آواها و نواهاي محلي در ساخت و تنظيم آهنگها سخن گفت و اين بخش از موسيقي را سنگ زيرين بناي موسيقي كشور دانستند. پس از صحبتهاي استاد عندليبي گروه خايدالو از خرم آباد به سرپرستي بابك صادقي آهنگ «تا نفس دارم مي‌جنگم» را اجرا كرد.
برنامه صبح روز دوم با جلسه پرسش و پاسخ با حضور ذوالفنون، عندليبي و درخشاني ادامه يافت كه به اقتضاي استقبال هنرمندان و تقاضاي حاضران در سالن بيشتر از زمان پيش‌بيني شده به اين بخش وقت اختصاص يافت.
جشنواره با اين اجرا در ساعت دوازده خاتمه يافت. آغازگر برنامه عصر اجراي گروه موسيقي تنبورنوازان بيستون از كرمانشاه به سرپرستي بهزاد مرادي بود و پس از آن گروههاي فلك الافلاك از خرم آباد و كابوكي از مهاباد به سرپرستي فرشاد سيفي و شهباز شاهين‌پور برنامه‌هاي خود را اجرا كردند.
در ادامه مجيد درخشاني براي حاضران در سالن سخنراني كردند. ايشان توجه به مباني تئوريك را در حوزه موسيقي لازم دانستند ام‍ّا بر اين نكته تاييد كردند كه نوع و ساختار موسيقي ايراني به گونه‌اي است كه آهنگساز بيش از آنكه بخواهد براي مخاطب حرف بزند بايد سخنش را در دل آهنگي كه مي‌سازد براي مخاطب خود بنوازد.
پس از صحبتهاي مجيد درخشاني گروههاي موسيقي آذربايجان غربي و گروه تال به سرپرستي احمد رستمي و استاد فرج علي‌پور اجراي برنامه كردند.
و در پايان آقاي سيد سيامك موسوي براي مهمانان شاهنامه‌خواني كرد و به تجزيه و تحليل تأثير موسيقي و ادبيات بر حماسه پرداخت.

اختتاميه
مراسم اختتاميه دومين جشنواره منطقه‌اي نواهاي حماسي دفاع مقدس رأس ساعت ن‍ُه شب در محل قلعه فلك‌الافلاك خرم آباد آغاز گرديد. اين مراسم با حضور نادرالاصلي معاون سياسي امنيتي استانداري، پيريايي رييس مركز موسيقي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و مديران اجرايي استان در جمع صميمانه هنرمندان لرستان و هفت استان جنوب و جنوب غرب كشور آغاز و پس از قرائت قرآن و اجراي زنده سرود ملي توسط گروه موزيك شاگردان استاد سپه‌وني، نعمتي‌نيا ضمن ارائه گزارشي از روند اجرايي جشنواره افزود در طي دو روز چهل نوا و نغمه حماسي دوران دفاع مقدس توسط گروههاي موسيقي استانهاي شركت‌كننده نواخته شد كه حاصل آن بازآفريني فضاي معنوي و حماسي آن دوران براي نسل جوان انقلاب بود.
ايشان با اشاره به اين نكته كه جشنواره نواهاي حماسي حالت رقابتي نداشته هدف كلي از برگزاري آن را احياي نواهاي روزهاي حماسه و ايثار عنوان كردند. گزارش تصويري جشنواره از طريق پروژكشن براي حضار به نمايش درآمد سپس نادرالاصلي معاون سياسي امنيتي استانداري ضمن تشكر از دست‌اندركاران برگزاري جشنواره و ضرورت انجام برنامه‌هايي از اين دست با مضامين ارزشي و انقلابي گفت: بايد ارزشها و روح ايثار و شهادت را در قلب و ذهن جوانان زنده كرد. نادرالاصلي افزود: موسيقي دفاع مقدس خود مبين شكوه رشادتهاي رزمندگان و پدران بسيجي نسل جوان اين مملكت است و بايد بيش از پيش پوياتر شود و به نسل تازه انقلاب انتقال يابد.
در ادامه كرم‌رضا پيريايي رييس واحد موسيقي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و مهمان ويژه مراسم اختتاميه نواهاي حماسي سخنراني كرد.
ايشان ضمن اشاره به اهميت توجه به اين بخش از موسيقي تأثير آن را در انتشار پيامها و رواج فرهنگ انقلاب بسيار حائز اهميت دانستند وي در ادامه به نقش تأثيرگذار موسيقي حماسي در سالهاي دفاع مقدس بر روحيه رزمندگان اسلام اشاره كرد و افزود: موسيقي حماسي نشأت‌گرفته از تقاضاي دفاع از نواميس و ارزشها و تقاضاي دروني پاك رزمندگان اسلام دريايي از شور و حماسه آفريد. پس از صحبتهاي آقاي پيريايي، مستندي از زندگي استاد مرحوم سپه‌وني پخش شد كه مورد استقبال حاضران در برنامه قرار گرفت.
از بخشهاي ديگر اختتاميه مي‌توان به اجراي مشترك آهنگ (باز هواي وطنم آرزوست) توسط منتخبي از نوازندگان حاضر در جشنواره اشاره كرد در پايان نيز جلال ذوالفنون قطعاتي را در دشتي و ابوعطا براي حاضران اجرا كرد سپس گروه كابوكي از مهاباد با رأي و نظر كارشناسان مهمان جشنواره به عنوان گروه برتر معرفي شد و لوح و تنديس جشنواره را دريافت كرد. ساير گروههاي اجراكننده در دومين جشنواره نواهاي حماسي دفاع مقدس نيز لوحهاي خود را از نادرالاصلي، ذوالفنون، عندليبي، درخشاني و نعمتي‌نيا دريافت كردند و دومين جشنواره منطقه‌اي نواهاي حماسي با ياد نخلهاي سرخ ايثار و مقاومت و كبوتران سبكبال سالهاي عشق و حماسه خاتمه يافت.

---------------------------------------------------------------------------

دومين جشنواره منطقه‌اي دف‌نواي رحمت

دومين جشنواره منطقه‌اي «دف، نواي رحمت» از سوي واحد موسيقي حوزه هنري استان كردستان با داوري اردشير كامكار و عرفان به اميد حق، پس از دو روز مسابقه با حضور دف‌نوازان برتر استانهاي ايلام، كرمانشاه، آذربايجان غربي و كردستان با معرفي برگزيدگان خود در دو بخش گروه‌نوازي و تك‌نوازي خانمها و آقايان به كار خود پايان داد. در اين دوره مسابقات چهارده گروه آقا و پنج گروه خانم در بخش گروهي و در بخش تك‌نوازي و نيز هشتاد تك‌نواز شركت نموده كه در پايان پس از داوري نفرات برگزيده معرفي گرديدند.
نظر هيئت داوران در بخش تك‌نوازي خانمها:
الهه رحمتي/ مقام اول
روژين سليمي/ مقام دوم
ژيلا شايق/ مقام سوم
و در بخش گروه‌نوازي خانمها نيز گروههاي برتر به شرح ذيل معرفي گرديدند.
گروه ناله‌دف
به سرپرستي خانم سروه عارفي/ از سنندج حائز مقام اول
گروه الودود
به سرپرستي خانم ژيلا شايق/ از سنندج حائز مقام دوم
گروه نواي دف
به سرپرستي خانم ندا جيران‌نسب/ از سنندج حائز مقام سوم
و در بخش تك‌نوازي آقايان رده سني (ب)
عباس زكاله/ رتبه اول
فؤاد عباسي/ رتبه دوم
سينا عباس‌زاده/ رتبه سوم
و در بخش تك‌نوازي آقايان رده سني (الف)
عباس كيخسروي و سيد تاج‌الدين حسيني/ مشتركاً رتبه اول
پيمان صفوتي/ رتبه دوم
زانيار زندي/ رتبه سوم
و در بخش گروه‌نوازي آقايان نيز
گروه اخوان
به سرپرستي آقاي منصور مرادي/ از سنندج/ رتبه اول
گروه ياسين
به سرپرستي سيد تاج‌الدين حسيني/ از سنندج/ رتبه دوم
گروه غوث گيلاني
به سرپرستي شهرام منصوري/ از سنندج/ رتبه سوم
و در ضمن هيئت داوران از هنرمندان ذيل با اهداي لوح تقدير و جايزه نقدي تقدير به عمل آورد.
مسعود اخلاقيان/ نوازنده دوزله از ايلام
جمشيد ولي‌خاني‌نيا/ نوازنده ني از سنندج
محمد نقشبندي/ نوازنده دف از سقز
مهوش محمدي/ هم‌خوان از سنندج
محمدسعيد جمشيدي/ نوازنده دف از كرمانشاه
وحيد رحماني/ نوازنده دف از سنندج
لازم به ذكر است اين جشنواره در تاريخ 29 و 30 شهريورماه در سنندج برگزار گرديد كه در آن دو گروه ميهمان گروه تال لرستان به سرپرستي فرج عليپور و گروه سيزده نفره دف‌نوازان گلستان به سرپرستي علي عرب‌علي محمدي به اجراي برنامه پرداختند.

 

» نسخه قابل چاپ     » ارسال صفحه برای دوستان

 

 

Soreie Mehr - Header

تمامی حقوق اين پايگاه متعلق به شرکت سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه با ذکر منبع، مجاز است.

تعداد بازديد از صفحات: 53595456