خانه  |  مجلات  |  کتاب  |  اخبار  |  گزارش ها  |  گفتگوها  |  مقالات  | پديدآورندگان

محصولات  |  کتاب رايگان  |  جستجو  |  ارسال کارت الکترونيکي  | وبلاگ  |ویژه نامه

حوزه هنری  |  آلبوم عکس  |  آیینه نشر  |  تالار افتخارات  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

خانه » مجلات

 

اخبار داخلي

 

نرم‌افزار «یادداشت‌های استاد شهید مطهری» تولید شد

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا)، مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی با همكاری انتشارات صدرا مجموعه یادداشت‌های این دانشمند بزرگ را در قالب یك نرم‌افزار كتابخانه‌ای تحت عنوان «یادداشت‌های استاد مطهری» منتشر كرده ‌است.
ارائه متن كامل یادداشت‌های استاد مطهری در نُه جلد با قابلیت‌های متنوع، نمایش متن كامل قرآن كریم با رسم‌الخط عثمان طه با قابلیت جست‌و‌جوی ساده و پیشرفته در آیات، دسترسی به لغت‌نامه لسان‌العرب در پانزده جلد به منظور دستیابی به معنای واژگان دشوار، امكان جست‌وجو در لغت‌نامه برنامه از طریق ریشه و مشتق كلمات و دسترسی به بخش‌های مهم برنامه از طریق پژوهش فعال از بخش‌های موجود در این نرم‌افزار است.
نرم‌افزار «یادداشت‌های استاد مطهری» با قیمت هشت هزار تومان به بازار عرضه شده‌ و علاوه بر جامع بودن‌، امكانات پژوهشی را نیز در خوی جای داده ‌است.
مقایسه بین متون مورد نظر به‌طور هم‌زمان، جست‌و‌جوی لفظی و پیشرفته در متن فهرست یادداشت‌ها، پژوهش از طریق فهرست گزینشی و درختی، قابلیت‌های متنوع پژوهشی همچون علامت‌گذاری، نمایه‌زنی، رنگی كردن متن و حاشیه‌نویسی و انتقال متن انتخابی به قسمت یادداشت و یا محیط MS - Word با امكان ویرایش و چاپ مطالب از امكانات پژوهشی خاص این نرم‌افزار است.

فیلمی از مکان‌های مقدس مکه در آمریکا ساخته شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه اللواء، «انیسه مهدی» به عنوان اولین کارگردان زن مسلمان آمریکایی فیلمی مستند درباره مشاعر حج با عنوان «درون مکه» ساخته است که در آن اعمال حج را به عنوان یکی از ارکان اسلام نشان می‌دهد.
انیسه مهدی این فیلم را به امور دینی مسلمانان اختصاص داده تا چهره صحیح اسلام را بیان کند و به عنوان کارگردان این برنامه جوایز متعددی در زمینه روزنامه‌نگاری نیز دریافت کرده بود و در امور دینی اسلامی کارشناس تخصصی به شمار می‌رود.
پدر وی محمد مهدی، رئیس کمیته روابط آمریکایی ـ عربی در شورای ملی امور اسلامی، به آموزش اسلام اقدام کرده و آن را در رسانه‌های غربی به تصویر کشیده است تا چهره منفی که از اسلام در غرب به ویژه در آمریکا پس از حادثه 11 سپتامبر به جا مانده را تصحیح کند.
این کارگردان تصریح کرد: برنامه‌های فرهنگی، مستند و اخبار فراوانی برای شبکه‌های تلویزیونی و روزنامه‌ها تولید کرده که ریاست آن‌ها را شرکت تولیدات رسانه‌های گروهی در نیوجرسی به عهده دارند. این بار بر اساس درخواست شبکه ژئوگرافیک ناسیونال این فیلم را که درباره فریضه حج است، ساخته است.
انیسه مهدی با بیان اینکه این اقدام چهره خوبی از مهم‌ترین فریضه اسلام برای ملت آمریکا ارائه می‌کند که با وحدت، همکاری و صلح در ارتباط است، یادآور شد: این فیلم به عنوان نمادی نشان می‌دهد که دین اسلام در جان مسلمانان تثبیت شده است.
انیسه مهدی که خود استادیار علوم ارتباطات دانشگاه آمریکا است، اظهار داشت: رسانه شنیداری آمریکا برنامه‌ای با عنوان «صدای مسلمانان» به منظور بررسی اوضاع مسلمانان در کشورهای مختلف تولید کرده است که این برنامه‌ها در راستای معرفی اسلام ضمن مطالعه و بررسی مؤسسات و آموزشگاه‌های علمی آمریکا تهیه شده است که حوادث تاریخی و سیاسی مسلمانان را در مناطق اسلامی نشان می‌دهد. این برنامه همچنین اخبار اقلیت مسلمان در کشورهای مختلف را ارائه می‌کند.
وی در ادامه افزود: آنچه باید همه رسانه‌ها در همه نقاط دنیا به آن ملزم شوند، سخن گفتن حقیقی درباره یکی از مبانی اصولی و اساسی اسلام است.
برندگان مسابقه نمایشنامه‌نویسی
مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری اسامی آثار پذیرفته‌شده در مسابقه سراسری نمایشنامه‌نویسی «سیره پیامبر اعظم (ص)» را اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، واحد خبر حوزه هنری اعلام کرد «نظیر بازی سمیه» عزت‌الله مهرآوران، «سلمان فارسی» ایرج افشاری اصل و «نخل و نیلوفر» پیمان دانشمند از تهران، «سفری دیرگونه‌تر» علی‌رضا حنیفی از قروه و «یک‌بار دیگر اذان بگو» صادق عاشورپور از همدان از میان 118 اثر با رای نصرالله قادری، محمود صابری و حسین‌علی شوندی پذیرفته شده‌اند.
مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری فراخوان این مسابقه را هم‌زمان با نام‌گذاری سال 1385 به نام نامی حضرت رسول (ص) منتشر کرده بود.

حاجی‌مشهدی مدیر مدرسه فیلم‌نامه‌نویسی حوزه هنری شد
عزیزالله حاجی‌مشهدی با حکم رئیس سازمان توسعه سینمایی سوره مدیر مدرسه کارگاهی فیلم‌نامه‌نویسی حوزه هنری شد.
حاجی‌مشهدی از سال 1350 وارد دنیای سینما شده و علاوه بر حضور در گروه‌های فیلم‌سازی، نقد‌هایی نیز بر مهم‌ترین آثار سینمایی ایران و جهان نوشته است. عضویت در گروه کارشناسی دبیرخانه شورای هنر، عضویت در شورای مرکزی کانون مدرسان سینما و عضویت در هیئت انتخاب بیست و سومین جشنواره فیلم فجر از جمله سمت‌ها و فعالیت‌های وی است.
مدرسه کارگاهی فیلم‌نامه‌نویسی حوزه هنری سال 1372 با هدف ایجاد کارگاه‌های نگارشی توسط مرحوم شهید آوینی پایه‌گذاری شده و در مدت چهارده سال حوزه فعالیت خود را با راه‌اندازی کلاس‌های آموزش فیلم‌نامه‌نویسی، چاپ فیلم‌نامه، مشاوره با فیلم‌نامه‌نویسان، بانک فیلم‌نامه و نشست‌های تخصصی فیلم‌نامه‌نویسی گسترش داده است.
اولین دوره جایزه ادبی و ملی جلال آل احمد با مشارکت معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و مؤسسه خانه کتاب با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، آذرماه 1386 برگزار می‌شود
به گزارش خبرگزاری مهر، این جایزه با هدف ارتقای زبان و ادبیات ملی ـ دینی و بزرگداشت پدیدآورندگان آثار ادبی برجسته، بدیع و پیشرو راه اندازی شده است.
آثاری که در این جایزه مورد بررسی قرار می‌گیرد در قالب‌های داستان بلند، داستان کوتاه، مستند‌‌نگاری و تاریخ‌نگاری خواهد بود.
از تمامی نویسندگان، منتقدان، ادیبان و تاریخ‌نگاران خواسته شده است آثار خود را که در سال 1385 به چاپ رسیده است تا تاریخ 31 شهریور ماه 1386 به دبیرخانه جلال آل احمد ارسال کنند.
دبیرخانه این جایزه در تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین فلسطین و برادران مظفر جنوبی، ساختمان شماره 1178، طبقه اول واقع است.

از حوزه كردستان
حوزه هنری استان کردستان تهیه و تولید پنج فیلم کوتاه با موضوع اتحاد ملی و انسجام اسلامی را به پایان برد. در این پروژه فیلم‌های «زریوار» فرزاد مرادی، «نیت روزه» جلال ویسی، «در گورستان» عبدالله قلعه شیخانی، «رهایی» مینو مشایخی و «مسابقه» امید منصوری تولید شدند. حوزه هنری کردستان با تولید این پنج فیلم شمار فیلم‌های کوتاه این مرکز را به 21 عنوان رسانده است.

راه‌اندازی بانک اطلاعات فیلم‌های قرآنی
بانک اطلاعات فیلم‌سازان با موضوعات قرآنی از سوی دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فیلم‌های قرآنی راه‌اندازی می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد برگزاری نخستین جشنواره فیلم‌های قرآنی اعلام کرد مرکز مطالعات و تحقیقات بینش قرآنی در سینما به منظور شناسایی بهتر سینماگران در عرصه فیلم‌های قرآنی و جمع‌آوری اطلاعات و طبقه‌بندی موضوعات جهت دسترسی سریع و آسان تهیه‌کنندگان، فیلم‌سازان، رسانه‌ها و مراجعان، این بانک را راه اندازی کرده است.
در اطلاعات ثبت‌شده این بانک می‌توان: معرفی فیلم‌ساز، فهرست آثار، فعالیت در جشنواره‌های داخلی، بین‌المللی، سوابق کاری و معرفی فیلم از جمله خلاصه داستان، عوامل، پشت صحنه، عکس‌ها، تیزر و پوستر فیلم را مشاهده کرد. علاقه‌مندان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر به دبیرخانه جشنواره در میدان هفت تیر، تقاطع بهار شیراز، سهروردی جنوبی، جنب بانک تجارت، ساختمان کلینیک بهار (110)، طبقه سوم، واحد هفت مراجعه کنند.

ماندگاری گوشه‌ای از تاریخ انقلاب در«گزارش یك طرح»
«‌گزارش یك طرح‌» عنوان كتابی به كوشش جواد كامور بخشایش و تولید دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری است كه انتشارات سوره مهر ‌‌به تازگی آن را منتشر كرده است.
جواد كامور بخشایش در گفت‌و‌گو با ستاد خبر انتشارات سوره مهر در این باره می‌گوید: «‌این اثر تاریخ شفاهی قیام 15 خرداد 42 است. در سال 1371 حوزه هنری پروژه‌ای را تحت عنوان سریال مستند تاریخی 15 خرداد آغاز كرد و حجت‌الاسلام علی باقری مسئولیت جمع‌آوری مواد خام سریال را به عهده گرفت و در طول پنج سال 530 ساعت مصاحبه (‌به روش ویدئویی) در این خصوص جمع‌آوری كرد. بعدها كه كار به مراحل اصلی رسید پروژه به دلایلی متوقف شد اما از آنجا كه اطلاعات ارزشمندی در این مجموعه گردآوری شده بود، دفتر ادبیات انقلاب اسلامی تلاش كرد كه آن مصاحبه‌ها را به كتاب تبدیل كند كه نتیجه آن مجموعه كتاب روزشمار 15 خرداد است. آنچه كه تحت عنوان گزارش یك طرح می‌بینیم تلفیقی است از یادداشت‌های آقای باقری در جریان تهیه و تدوین پروژه و یادداشت‌هایی كه من از این مجموعه برداشته‌ام.»
وی همچنین درباره خصوصیات كتاب می‌گوید: «‌این كتاب در عین حال با نگاه و شیوه‌ای نو، ابعاد و زوایای فراوانی از قیام 15 خرداد را فراروی مشتاقان تاریخ معاصر می‌گشاید و شاید اولین اثری است كه با این شیوه به نگارش در آمده است.»
بخشایش در ادامه با اشاره به شیوه تنظیم كتاب می‌گوید: «‌سعی كردم گزارش فعالیت طرح 15 خرداد را به اضافه بیوگرافی شخصیت‌هایی كه با آن‌ها مصاحبه صورت گرفته به صورت كرونولوژیك تنظیم كنم و در آخر كتاب تصاویر تمام افرادی كه آقای باقری با آن‌ها مصاحبه كرده بود را بیاورم.»
گفتنی است این كتاب در قالب یك مقدمه و چهار فصل تنظیم شده كه در پایان هر فصل زندگی‌نامه راویان و شاهدان و شخصیت‌ها ارائه شده است.
گزارش یك طرح در پانصد صفحه قطع رقعی و با قیمت 4500 تومان عرضه شده است.
 
نخستین جشنواره فیلم «جهان اسلام» در ایران
نخستین جشنواره فیلم جهان اسلام، به منظور نزدیکی سینماگران کشورهای اسلامی و با محوریت شهر مذهبی قم، امسال برگزار می‌شود.
به گزارش گروه خبری حیات، گسترش تعامل کشورهای اسلامی و شناساندن ظرفیت‌های سینمایی جهان اسلام به همراه معرفی ظرفیت‌های فرهنگی ـ هنری شهر مذهبی قم به عنوان یکی از مراکز اسلامی جهان، از اهداف برپایی این رویداد به شمار می‌رود.
برپایی جشنواره فیلم جهان ‌اسلام از سال گذشته توسط معاونت امور سینمایی پیگیری شده و امسال در دستور کار حوزه مجامع و امور جشنواره‌های‌ِ معاونت امور سینمایی قرار گرفته است.
برگزاری جشنواره فیلم جهان اسلام با توجه به نام‌گذاری امسال از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی تحت عنوان «اتحاد ملی، انسجام اسلامی» می‌تواند در جهت تحقق این شعار و با بهره‌گیری از زبان سینما گامی مؤثر باشد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران از برگزاری نخستین همایش سراسری تجلیل از هنرمندان و نویسندگان ایثارگر در سال آینده خبر داد
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت ارشاد، قدرت‌الله رحمانی با اعلام تشكیل دبیرخانه این همایش در محل شورای هماهنگی و نظارت بر امر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گفت: «این دبیرخانه طی روزهای آینده كار خود را با فراخوان عمومی آغاز می‌كند.»
وی افزود: «پس از جمع‌آوری اطلاعات و شناسایی كامل هنرمندان و نویسندگان ایثارگر، كمیته‌های تخصصی همایش به بررسی آثار عزیزان می‌پردازد و سپس هیئت داوری نهایی‌، چهره‌های برتر ایثارگر در حوزه فعالیت‌های فرهنگی، هنری و مطبوعاتی را معرفی می‌كند.»
به گفته وی، از نفرات برتر، در مراسم پایانی همایش تجلیل به عمل می‌آید.
رحمانی اظهار داشت‌: جزئیات مربوط به جمع‌آوری اطلاعات در فراخوانی اعلام خواهد شد.

حكیمی با نسیم شمال می‌آید
نسیم شمال، تازه‌ترین اثر محمود حكیمی و سومین كتاب از مجموعه پیشگامان آزادی است كه به‌زودی منتشر می‌شود.
به گزارش خبرگزاری كتاب ایران (ایبنا)، نسیم شمال از نویسندگان آزادی‌خواه دوره قاجار است كه افكار آزادی‌خواهانه خود را به قالب شعر در‌می‌آورد و از آنجا كه حرف دل مردم زمان خود را می‌زد، اشعارش با استقبال زیادی از سوی جامعه مواجه‌ می‌شد.
حكیمی دو كتاب دیگر از این مجموعه را پیش از این به چاپ رسانده است كه اولی زندگی سید عبدالحسین لاری، روحانی مبارز فارس در زمان مشروطه و كتاب دوم درباره علامه دهخدا‌ست. وی دو كتاب دیگر در دست نگارش دارد كه درباره زندگی ملك‌الشعرای بهار و سنایی است و در مجموعه «در مدرسه‌ها» به چاپ می‌رسد.
حكیمی تاكنون كتاب‌های مولانا، حكیم طوس، پیر نیشابور، علامه اقبال لاهوری، ناصر خسرو قبادیانی، سعدی شیرازی و پروین اعتصامی را در این مجموعه تألیف كرده است.
مجموعه كتاب‌های در مدرسه‌ها و پیشگامان آزادی را نشر قلم به چاپ رسانده است. نویسنده «نقابداران جوان» و «تاریخ تمدن ویژه نوجوانان» اكنون، كتاب «هزار و یك لطیفه فارسی» را آماده چاپ كرده است.

خاطراتی از امام‌خمینی(ره) به زبان انگلیسی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از اداره كل روابط‌ عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، كتاب خاطراتی از زندگی امام‌‌خمینی(ره) برای نخستین‌ بار توسط انتشارات بین‌المللی الهدی (وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی) با 120 خاطره از زندگانی رهبر انقلاب به نقل دوستان و آشنایان ایشان منتشر شد.
این كتاب تلخیصی از مجموعه‌ پنج جلدی سیره‌ امام خمینی(ره) است كه پیش‌تر توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی(ره) منتشر شده بود.
دكتر غلام‌علی رجایی این كتاب را تدوین و محسن دهقان آن را به زبان انگلیسی برگردانده است.
خاطراتی از زندگی امام خمینی(ره) در 74 صفحه، با قطع رقعی و تیراژ دوهزار جلد به بازار نشر عرضه شده است.

 

» نسخه قابل چاپ     » ارسال صفحه برای دوستان

 

 

Soreie Mehr - Header

تمامی حقوق اين پايگاه متعلق به شرکت سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه با ذکر منبع، مجاز است.

تعداد بازديد از صفحات: 53553865