خانه  |  مجلات  |  کتاب  |  اخبار  |  گزارش ها  |  گفتگوها  |  مقالات  | پديدآورندگان

محصولات  |  کتاب رايگان  |  جستجو  |  ارسال کارت الکترونيکي  | وبلاگ  |ویژه نامه

حوزه هنری  |  آلبوم عکس  |  آیینه نشر  |  تالار افتخارات  |  درباره ما  |  ارتباط با ما

خانه » مجلات

 

جشن معنویت در آغوش ماه

هادی جاودانی

 

ورقه پاره
«معنویت»، «اندیشه» و «هنر» در اختصار حرف نخست، واژه «ماه» را می‌سازند. ماه! حقیقتی تابنده در دل شب، و چه حسن انتخابی است برای نام یک جشنواره.
در طلوع سال 1382، در فصل بهار، نوزادی به دنیا آمد از تثلیث ابتدای سخن و نام گرفت ماه، باشد تا ماه بماند.
و قرار گرفت در میان خانواده هنر و در بین همتایانش چون فجر و دفاع مقدس.
و او از دل سوره برآمده بود و به یمن آن، نور سپیدی را به خود آورد که نشان بطن پاک مادرش بود.
ماه! تبلور معنویت در اندیشه هنر؛ این را معجزه ایجاز بشمار.
گام نخست
والدین به میمنت حضور فرخنده نوزاد، لباس تهنیت به تن او مزیّن نمودند و بر آن شدند تا بطن او را به وی بشناسانند تا ماه را بر ذات والای واژه‌اش آگاهی باشد.
بدین سبب ترتیب جشن بزرگی را دادند و از تمام زبدگان عرصة اندیشه و هنر دعوت کردند تا بر سکوی نمایش، معنویت را مقابل دیدگان ماه شکوفا سازند. شاید با این نظر، ناظر و منظر به منظور غایی دست یابند و آن وحدت کمال است بی‌شک.

دعوت‌نامه
حوزه هنری، خانه ماه بر این اساس اقدام به انتشار فراخوانی کرد جهت شرکت هنرمندان در جشن. متولیان امر به انتظار اجابت دعوت به مهیا کردن مقدمات جشن پرداختند. باد، برگه‌ای را با خود به اقصی نقاط کشور برد و داخل به هر کاشانه کرد تا عزلت معاش را لحظه‌ای در ذهن هنرمندان به فراموشی بسپارد و نشاط پویایی خلق را به روح و قلبشان بازگرداند. و آن برگه چنین بود:
بسمه تعالی
فراخوان نخستین جشنواره سراسری تئاتر ماه
مرکز هنرهای نمایشی
مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به منظور ارتقای سطح کیفی تئاتر کشور در جهت محوریت بخشیدن به سه اصل معنویت، اندیشه و هنر، از تمامی گروه‌های نمایشی دعوت می‌کند تا ضمن پر کردن تقاضانامه، سه نسخه از متن (تایپ‌شده که یک روی صفحه نگاشته شده باشد) انتخابی خود را حداکثر تا 15/6/1382 به دبیرخانه نخستین جشنواره ارسال نمایند.
نشانی: تهران تقاطع خیابان‌های حافظ و سمیه- حوزه هنری- مرکز هنرهای نمایشی- دبیرخانه نخستین جشنواره سراسری تئاتر ماه، تلفن تماس: 8804070

شرایط و توضیحات:
١- زمان برگزاری جشنواره 13 تا 19 دی ماه 1382 و در تماشاخانه‌های مهر وتالار اندیشه‌ی حوزه هنری تهران خواهد بود.
٢- نتایج بازخوانی متون تا اوّل مهر ماه 1382 اعلام خواهد شد.
٣- زمان بازبینی نمایش‌ها اول تا سی‌ام آبان ماه 1382 خواهد بود و تا دهم آذرماه 1382
نمایش‌های راه‌یافته به جشنواره اعلام خواهند شد.
٤- متون ارسال‌شده باید ایرانی و تا کنون در هیچ یک از جشنواره‌های تئاتری شرکت نکرده و اجرای عمومی نرفته باشند و در هر مرحله خلاف این نکته اثبات شود، گروه مربوطه حذف خواهد شد.
٥- امتیازهاي زیر به گروه‌های راه‌یافته به جشنواره تعلق خواهد گرفت:
الف) کمک هزینه تا سقف یک میلیون تومان.
ب) عقد قرارداد برای 30 اجرا در تهران و یا شهرستان‌ها (حوزه هنری شهر محل اقامت گروه).
ج) چاپ نمایشنامه‌ اثر انتخاب‌شده در مرحله نهایی و راه‌یافته به جشنواره.
٦- موضوع نمایشنامه‌های ارسالی آزاد است ولی نمایشنامه‌هایی که به محورهای اصلی جشنواره (معنویت، اندیشه، هنر) نزدیک باشند در اولویت هستند.
٧- ارائة مجوز کتبی نویسنده به همراه نمایشنامه ضروری است، در غیر این صورت، اصلاً ارزیابی انجام نخواهد شد.
٨- دو کارشناس برجسته از تئاتر ایران در کنار یک کارشناس برجسته تئاتر از خارج، هیئت داوران جشنواره را شکل خواهند داد.
٩- جوایز جشنواره به شرح زیر است:
الف) رتبه اول بخش‌های بازیگری، کارگردانی، طراحی صحنه و لباس و نویسندگی هر کدام 10 سکه تمام بهار آزادی.
ب) رتبه دوم بخش‌های بازیگری، کارگردانی، طراحی صحنه و نویسندگی هر کدام 8 سکه تمام بهار آزادی.
ج) رتبه سوم بخش‌های بازیگری، کارگردانی، طراحی صحنه و لباس و نویسندگی هر کدام 5 سکه تمام بهار آزادی.
د) برگزیده آهنگ‌ساز و طراحی گریم هر کدام 5 سکه تمام بهار آزادی.
ر) دو برگزیده و قدردانی ویژه به انتخاب هیئت داوران هر کدام 3 سکه تمام بهار آزادی.
١٠- هر نمایشی که در جشنواره‌های استانی حوزه‌های هنری کشور به تشخیص هیئت داوران جشنواره به عنوان برگزیده اعلام شود مستقیماً به مرحله بازبینی جشنوارة ماه راه می‌یابد.
پایکوبی رندان
سپاه هنر در این دیار همواره گوش به فرمان حسن رفتار و ظن نیکوی بزرگان بوده و هست. رسیدن فراخوان جشنواره غوغایی در میان سپاه هنرمندان برپا کرد. هر کس تا بدان‌جا که در توان داشت کوشید خود را آماده و آراسته حضور در این جشن بابرکت کند.
به این ترتیب از سراسر کشور گروه‌های تئاتری با فرستادن متون نمایشی خود به دفتر جشنواره تمایل خود را برای حضور در تولد ماه رسماً اعلام کردند. به خواهش متولیان و بنا به رسم همیشه ایام، در پاسخ به ندای هنرمندان، هيئتي متشکل از ممتازان و پیش‌کسوتان و اساتید عرصه هنر گرد یکدیگر آمدند تا متون رسیده را مورد بررسی قرار دهند و تناسب بین محصول پیشنهادی و محل عرضه را مطالعه نمایند. اما پیش از آن خانواده ماه، مهرداد رایانی مخصوص را به دبیری جشنواره منصوب کرد تا نیروی جوانی و سرزندگی به همراه اندیشه‌ورزی و زیبانگری هم در بخش اجرايي و هم در بخش هنری به موازات پیش برود.
هیئت انتخاب متون اولین جشنواره سراسری ماه عبارت بودند از:
1- سعید اسدی
2- مهدی پور رضائیان
3- محمد چرمشیر
4- مهرداد رایانی مخصوص
5- سیدمهدی شجاعی
مورخان تعداد متون ارسالی به دفتر جشنواره را در همان سال بیش از 500 متن تخمین زده‌اند امّا صحت و سقم رقم مربوطه در لایه‌ای از ابهام فرو رفته است. در همان سال پچ‌پچ‌هایی از این
سو و آن سو شنیده می‌شد مبنی بر آنکه تعداد متون رسیده بیش از 1000 عدد بوده است امّا در نهایت چه 500 چه 1000‌، هیئت بازخوانی متون، با پیروی از نظم خوانش پیوسته توانستند نتیجه بررسی‌های خود را در طی مدت زمانی15 روزه آماده کنند و در تاریخ یکم مهر ماه، اولین پرده گزینش هنرمندان برای ورود به جشنواره ماه بالا رفت و عده‌ای بازماندند و سایرین گامی به جلو نهادند.

افتخار و مرگی زودهنگام
حال که جشنواره خود را بیش از پیش آماده برپایی می‌دید صحبت از نشان و طرح جشنواره به میان آمده بود. پوستر جشنواره با تلاش‌های پی‌گیر مرتضی مسعودی در چند طرح مختلف آماده شد و سرانجام تصویر پرنده‌ای نشسته بر نوک هلال ماه به عنوان پوستر نخستین جشنواره سراسری ماه بر دیوارهای شهرها قرار گرفت. طرح تندیس نیز با همت این جوان خوش‌ذوق، به سرانجام رسید اما خود مرتضی بی‌سرانجام ماند و چندی بعد در ایام تعطیلات نوروز در سانحة رانندگی جان باخت تا یادگارهایش غم فقدان حضور او را در قلب دوستانش سبک‌تر گرداند. یادش گرامی باد!

دروازه بازبینی
ماه به دوستداران خود یک ماه فرصت داد تا در رقابت برای حضور در جشنواره، شایستگی‌های خود را به اثبات برسانند. پس از اعلام نتایج بازخوانی متون در ابتدای مهر، جشنواره بازبینی آثار را بر اساس فراخوان در یکم آبان آغاز کرد و در اینجا گروه دیگری از پیش‌کسوتان عرصه هنر به یاری ماه شتافتند تا برترین‌ها را به درون جشن بخوانند و بر جای ماندگان را در برابر دروازه بازبینی به انتظار بخت و اقبالی دیگر، تا سال بعد مردد نگاه دارند. هیئت بازبینی در دو بخش تهران و شهرستان امر نظارت بر کم و کیف اجراها را بر عهده گرفت. آثار متقاضی شرکت‌کننده در جشنواره در بخش تهران توسط هیئت اول مورد بازبینی قرار گرفت. این هیئت عبارت بودند از:
1- سعید کشن فلاح
2- مهدی پور رضائیان
3- هادی مرزبان
و شهرستانی‌ها آثار خود را در برابر دیدگان هیئتی قرار دادند متشکل از:
1- امیر آتشانی
2- رحمت امینی
3- حسین راضی
4- علی سلیمانی
5- نصراله قادری
6- هوشنگ هیهاوند
طبق بند سوم از بندهاي برگه فراخوان، تاريخ اعلام نمايش‌هاي برگزيده براي جشنواره دهم آذر‌ماه بود و بر همین اساس نیز نتایج مربوطه به اطلاع راه‌یافتگان جشنواره رسید.
حال می‌شد لبخند رضایت را بر چهره گروه‌های برگزیده دید و تکاپوی بی‌امانشان را برای حضور قدرتمند بر صحنه نظاره کرد. هفده اثر نمایشي به بخش نهایی اوّلین جشنواره سراسری ماه راه یافتند که در این میان تنها یک نمایش در بخش خارج از مسابقه حضور داشت. این نمایش- «پرومته در زنجیر» نام داشت که توسط «دکتر قطب‌الدین صادقی» برای اجرا در جشنواره آماده شد. سایر آثار پذیرفته‌شده در جشنواره عبارت بودند از:
آرتیگوشه: به نویسندگی و کارگردانی محمد میرعلی اکبری/ افسانه صبا: به نویسندگی و کارگردانی بهمن مرتضوی/ بر فراز برجک‌ها: به نویسندگی محمد رضایی راد و کارگردانی رحیم نوروزی/ جهت فروش: به نویسندگی حسن وارسته و کارگردانی محسن سلیمانی فارسانی/ در وادی: به نویسندگی و کارگردانی فرزانه نشاط‌خواه/ رنجنامه: به نویسندگی ساسان مهر پویان، ساقی عقیلی و کارگردانی ساسان مهر پویان / زوزه سگ: به نویسندگی و کارگردانی حسین قره/ دلیل ماریا: به نویسندگی و کارگردانی مرتضی هواسی/ رضا موتوری: به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی مرجان امیر ارجمند/ شب‌های مهتابی یه زن تنها: به نویسندگی و کارگردانی بهادر بابر شمس/ شهربانو: به نویسندگی رضا میرمعنوی، هومن میرمعنوی و کارگردانی رضا میرمعنوی/ کسی که هیچ کس نمی‌دانست کیست: به نویسندگی و کارگردانی داریوش فائزی / ماه و مه: به نویسندگی ايوب آقاخاني و كارگرداني مهدي روشن‌ضمير طبري / مثل هيچ‌كس: به نويسندگي چیترا نادری و کارگردانی علی کوچکی/ مغیب: به نویسندگی محمد لطفی و کارگردانی کریم آبادی/ وصیتنامه خانم سارا: به نویسندگی نغمه ثمینی و کارگردانی علی روئین‌تن.

شمارش معکوس
با نزدیک شدن به آغاز جشنواره، دبیرخانه ماه در اقدامی جالب آیین‌نامه اجرایی نخستین جشنواره سراسری ماه را در اختیار کلیه عوامل اجرایی و هنری مرتبط با جشنواره قرار داد. این آیین‌نامه که در ادامه می‌آید نظم حاکم بر فضای کل جشنواره را به رخ بینندگان آن می‌کشید و ثابت می‌کرد با اینکه ماه هنوز در اولین گام خود قرار دارد اما دارای ثبات و آینده‌نگری و انضباط اجرایی است. متن آیین‌نامه بدین شرح می‌باشد:

آیین‌نامه اجرایی نخستین جشنواره سراسری تئاتر ماه
قدم‌های سبز و صمیمی هنرمندان شرکت‌کننده در نخستین جشنواره سراسری تئاتر ماه را گرامی می‌داریم. امید که با حضور در تهران، لحظه‌های پرباری را به یادگار با خود همراه کنید. خواهشمندیم برای هر چه بهتر برگزار شدن این جشنواره، موارد زیر را به دقت موردنظر داشته باشید:

1- زمان برگزاری جشنواره 13 تا 19 دی ماه 1382 و محل برگزاری آن استان تهران است.
2- ستاد برگزاری جشنواره از ساعت 14 روز جمعه 12/10/82 کار خود را آغاز می‌کند و صبح روز شنبه 20/10/82 به وظایف خود پایان می‌دهد.
3- پیشنهاد می‌شود سرپرستان هر گروه شرکت‌کننده از ابتدا برای تهیه بلیت‌های بازگشت به شهر خود اقدام کنند.
4- مراسم اختتامیه جشنواره ساعت 30/17 روز جمعه 19/10/82 در محل تالار اندیشه برگزار خواهد شد.
5- برای تمام شرکت‌کنندگان کارت پرسنلی و کارت ویژه اختتامیه صادر خواهد شد.
6- کلیه هماهنگی‌های مربوط به اسکان و پذیرایی برای رفاه گروه‌های شرکت‌کننده توسط معاونت پشتیبانی به سرپرستی جناب آقای محمود طاهری انجام می‌شود.
7- از هنرمندان گرامی خواهشمندیم ضمن رعایت پوشش مناسب در محوطه داخلی هتل و تالارها نسبت به رعایت نظم و نظافت، دقّت کافی نمایند.
8- شایسته است تمامی هنرمندان در نقد و بررسی نمایش‌ها و سمینار شرکت فعال داشته باشند.
9- همراه داشتن کارت شناسایی جشنواره برای ورود به تالارها الزامی است.
10- ستاد برگزاری جشنواره برای آن دسته از گروه‌هایی که جهت تردد وسیله نقلیه در اختیار ندارند، وسیله نقلیه در ایام جشنواره در نظر گرفته است.
11- بدیهی است گروه‌هایی که وسیله نقلیه در اختیار دارند، می‌توانند طبق آدرس و در ساعات اعلام‌شده تردد نمایند.
12- ستاد برگزاری هیچ تعهدی در قبال تعهد امکانات صحنه‌ای نخواهد داشت.
13- سالن‌های نمایش از ساعت 8 تا 23 در اختیار گروه‌های شرکت‌کننده خواهد بود.
14- ساعات صرف غذا: صبحانه 7 تا 9 - ناهار 12 تا 30/13- شام 21 تا 30/22
15- ساعت حركت ماشين‌ها:
ـ ٣٠/١٥ حركت از هتل به طرف تالار مولوي (اجراي نمايش ـ ويژه روزهايي كه سمينار برگزار نمي‌شود.)
ـ ٣٠/١٣ حركت از هتل به طرف خانه هنرمندان تئاتر (سمينار ـ ويژه روزهاي سمينار)
ـ ١٧ حركت از هتل به طرف تالار انديشه (اختتاميه)
ـ ٢١ حركت از تالار انديشه به طرف هتل
١٦- استفاده از امكانات (تلفن، فاكس، مواد مصرفي، استفاده از كافي‌شاپ و... هتل) بر عهده جشنواره نيست.
دبيرخانه نخستين جشنواره سراسري تئاتر ماه

سمینار آسیب‌شناسی تئاتر
به موازات جشنواره ماه، قرار بر این گشت سمیناری با عنوان آسیب‌شناسی تئاتر امروز ایران در طی ایام جشنواره، در خانه هنرمندان برپا شود. این سمینار با سه موضوع برنامه خود را به پیش برد و شرکت‌کنندگان در آن از اساتید و خبرگان فن انتخاب شدند.
در مبحث، تئاتر و امنیت ملّی، آقایان مهدی پور رضائیان، مجید شریف خدایی، بهروز غریب‌پور و امیر دژاکام مقالات خود را ارائه نمودند.
در مبحث «تئاتر و نهادهایی که آن را فراموش کردند» آقایان خسرو حکیم رابط، عباس جهانگیریان و دکتر قطب‌الدین صادقی، و سرکار خانم هما جدیکار به بحث پیرامون این مبحث نشستند. مبحث «تئاتر و رسالت‌های ایفانشده» سومین و آخرین مبحث سمینار مربوطه بود که در آن آقایان ایرج راد، بهزاد فراهانی، سهراب سلیمی و حسین فرخی در آن به ارائه نظرات خود پرداختند.

تهران زیر گام‌های ما
حال می‌توانی طنین زیبای اشتیاق را بشنوی که چگونه به سوی تالارهای شهر حرکت می‌کند. اینجا در میان خیابان‌های ترافیک‌زده و آدم‌های سر فرو برده به پالتو از سرمای دی‌ماه، عده‌ای پرحرارت و با‌انرژی رهسپار جشن معنویت، اندیشه و هنر هستند. از جای جای این خاک آمده‌اند و حالا منتظرند تا در میهمانی فرزانگان حاضر شوند.
از دور و نزدیک پیام‌ها فرا می‌رسند، شادباش‌ها، تبریک‌ها و دلگرمی‌ها هر کسی بنا به شأن و مسئولیت و جایگاه خود، وظیفه می‌داند در تزاید لطف این جشن خود را شریک بداند.
شخص اول، ریاست حوزه هنری، در این امر بر دیگران پیشی می‌گیرد. متن پیام دکتر حسن بنیانیان به نخستین جشنواره سراسری تئاتر ماه- دلیلی بر این مدعاست.

هنر نمایش به عنوان یکی از دیرپاترین و شاید مطرح‌ترین هنرها از آن رو حائز اهمیت فراوان است که با همه پیشرفت‌هایی که بشر در طول تاریخ چندین هزار ساله‌اش داشته، همچنان ارتباط ملموس، نفس به نفس و بسیار حیرت‌انگیزش را با تماشاچی و مخاطب حفظ کرده است. از این نظر تئاتر بسیار شبیه رهبران خردمند اجتماع است. تاریخ گواه است که یک رهبر اجتماعی داهی و پیشرو تا زمانی ماندگار است که ارتباط خود را با پیروان و مردم خویش حفظ کند و این ارتباط زنده و لاینقطع باشد. تئاتر با درک این مهم و با برخورداری از این ویژگی ماهوی، از دیرباز تا عصر ما و از امروز تا همیشه خواهد پایید، چون در حین برقراری نزدیک‌ترین روابط بین فرد، دیالوگ‌ها و گفت‌وگوها تعامل را با مردم و مخاطبان خود سامان می‌دهد.
بدین ترتیب و با تأکید بر این ویژگی، تئاتر راهبری نرم‌خو، منعطف و اثرگذار است که اگر توسط مدیران مصلح در هر اجتماع، ولو یک اجتماع کوچک خانوادگی. به نحوی صحیح و هنرمندانه مورد استفاده قرار بگیرد، می‌تواند مسائل و معضلات حل ناشده فراوانی را حل کند.
وجه دیگر سخن با تئاترپیشگان است. با کسانی که شبانه روز به این هنر می‌اندیشند و ارتقاء و استعلای آن را آرزو دارند. هنرمندان تئاتر به نظر من باید با تأسی از خود تئاتر، تلاش وافر داشته باشند تا راهنما و اندیشه‌گر باشند. آن‌ها اگرچه در هر نمایش، یک نقش هنری دارند، امّا در حقیقت نقش واقعی‌شان نقش هدایتگر جامعه است. هر هنرمند تئاتر با توجّه به درک درست و بایسته‌ای که از گره‌ها، مشکلات و دردهای اجتماعی دارد باید تمام توان و کوشش خود را صرف آن کند که با بازتابش آن مسائل در موقعیت‌های متفاوت با نمایش به مردم و مخاطبان هنر خود کمک نماید و علاوه بر دیدن آفات و دردها، درمان‌ها را نیز شناسایی کند. تنها در این صورت است که هنر نمایش به مثابه یک لوح یا یک کتاب هادی، سبب خواهد شد تا مردم بیش از دیروز و امروز خود را در آن پیدا نمایند، با آن ارتباط برقرار کنند و از آن درس بگیرند.

من برای برگزیدگان و همه شرکت‌کنندگان و دست اندرکاران نخستین جشنواره سراسری تئاتر «ماه» آرزوی موفقیت می‌کنم.
حسن بنیانیان- رییس حوزه هنری
تبریک‌ها و تهنیت‌ها هنوز در راه است و اینک متن پیام دکتر مهدی پور رضائیان رئیس وقت مرکز هنرهای نمایش حوزه هنری به جشنواره ماه.

برگزاری نخستین جشنواره سراسری تئاتر «ماه»، قبل از آنکه یک عمل باشد یک آرزوست. آرزوی برخورداری از نمایش‌هایی که در آن‌ها معنویت، اندیشه و هنر موج بزند. اینکه چرا و چگونه به این آرزو رسیدیم شاید بر همگان آشکار باشد، ولی اینکه از این پس چه خواهیم کرد و چگونه خواهیم بود چندان روشن نیست.
از این پس هیچ نمایشی شایسته نیست که تهی از معنویت باشد. آن گاه که این معنویت به اثری نمایشی راه یافته باشد آن اثر از آفات و آلودگی‌های زبانی و رفتاری مبرا می‌شود و اوّلین اثر چنین آثاری، غبارروبی حرم وجود ما از فضولات خاک‌مایه است. وقتی معنویت به یک نمایش مهمان شده باشد، نمی‌تواند اندیشه و هنر را در آن اثر و در کنار خود نبیند. اثری مشحون از معنا و معنویت، ولی بدون اندیشه و هنر مثل انسان مقدس‌ماب ساده‌سری است که نهایتآً برای پاسبانی از وضوخانه یک معبد یا آستانه مناسب است. معنویت، عروس آسمان‌وشی است که باید با تاج اندیشه و تور هنر به بستر اثر ما پای نهد.
اندیشه‌گری یا خردنامه را ورق زدن کار متفکرانی است که به نمایش‌های ماهروی می‌اندیشند. از تفکر تا جاذبه، از تفکر تا آتش، از تفکر تا ماشین از تفکر تا اختراع سفاین فضایی و ابر رایانه‌ها و سرانجام تا خدا را دیدن، فاصله‌های اندکی است و «ماه» مایل است که این فاصله‌ها طی شود. یک نمایش باید بیندیشد تا اندیشه را بنماید. آنچه بی‌تفکر لباس نمایش می‌پوشد و بر صورت نداشته ماسک می‌گذارد و به صحنه می‌رود، مرد تهی مغزی را به یادم می‌آورد که وقتی روی زمین مرد، ماند و عفن شد، چون پیش از آن به گمان آنکه مرده است خود را تشییع و مدفون ساخته بود. امّا هنر ... این الهه‌ای که به تنهایی آفتابی است سوزان و در مجاورت خود هیچ خاک آلوده غیر معنوی یا آسمان‌گرایه اندیشه گریزی را نمی‌پذیرد، مگر می‌شود به تمامی در آثار نمایشی ما طلوع نکرده باشد؟ این آفتاب حق کسوف ندارد... او از شرق اثر به صحنه نتابیده که به غرب و غروب مبتلا شود. غروب هنر، اتهامی است که مغربیان به این مشرقی وارد کردند.«ماه» به آفتاب محتاج است. این«ماه» را با آن آفتاب گرم کنیم اگر با نور ستیزه‌ای نداریم.

مهدی پور رضائیان-
رییس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری

و به گمانم پیام سوم شایسته است متعلق به دبیر جشنواره باشد و اگر اشتباه نکرده باشیم هنوز هم پس از سال‌ها تلاش و مرارت نامش همچنان نمایشگر روح سخاوتمندش است. پیام سوم متعلق به شماست آقای مهرداد رایانی مخصوص.

نخستین جشنواره سراسری تئاتر «ماه» آخرین روزهای تلاش تلاشگران صحنه را به خود می‌بیند و بیش از پیش نیازمند «مهر» و «انس» و «همت» است. «معنویت» و «اندیشه» و «هنر» پیشانی نوشت «ماه» است، اما تا نباشد نگاه محبت‌آمیز مسئولان، الفت و دوستی تئاترپیشگان و هم‌گرایی بیشتر مخاطبان، نمی‌توان موفق بود.
خواستیم تا فرصتی پیش آید تا «ماه»‌های عرصه هنر، مجالی بیابند و در آسمان پرستاره، هنرشان را نشان دهند و بدرخشند. این «ماه» در کنار ستاره‌ها معنا پیدا کرد. شاید در این جشن و هم‌گرایی، ستاره‌هایی از گردونه‌های انتخاب نگذشته، هم اکنون همراه ما نیستند، امّا تا ستاره‌ها نباشند، «ماه» جلوه‌ای ندارد.
خواستیم که «ماه»، منصبی نباشد فردی و یا برای عده‌ای تافته جدا بافته؛ خواستیم که «ماه»، «ماه» همه باشد؛ هر کس که به آن لبخند بزند.
وجود جریان مستمر در تئاتر از هر پدیده‌ای که به تئاتر مربوط می‌شود، مهم‌تر است. خواستیم که «ماه»، جریان مستمر تئاتر را اعتلا بخشد. خواستیم که چند قدم به تئاترحرفه‌ای نزدیک‌تر شویم و آن گونه که باید و لازم است به هنرمند نگریسته شود.
خواستیم که «ماه» محل تلاقی نگاه‌ها باشد و چنین شد که بسیاری به خانه خود آمدند و در یک دست، قلبشان و در دست دیگرشان «ماه» را قرار دادند.
امیدوارم که «ماه» اوّل، «ماه» باشد.
مهرداد رایانی مخصوص
دبیر نخستین جشنواره سراسری تئاتر ماه


انفجار نور
اعداد به نقطه صفر نزدیک می‌شوند و باری بی‌آنکه لمحه‌ای توقف صورت گیرد ناگهان خود را در دشت ستارگان می‌یابیم. اینجا و آنجا سرمای گزنده سعی بر برهم زدن گفت‌وگوها و تکاپوها، صف‌های مقابل تالارها و خنده‌ها و شوخی‌ها دارد امّا همه مجهز آمده‌اند و خب، اگر جشنی با سرما کمرنگ شود بی‌فایده است. پس لرزش دندان‌ها موقوف! تماشاگران منتظرند.
نمایش‌ها در تالارها به صحنه می‌روند، از گوشه و کنار صدای گپ و گفت نقادانه شنیده می‌شود. گروه‌ها در رقابتی تنگاتنگ عرش هنر خود را بر فرش صحنه به اجرا می‌گذارند.
امّا تا یادمان نرفته بهتر است داوران را معرفی کنیم. آن‌ها با سرعت از این تالار به تالار دیگر می‌روند و خستگی‌ناپذیر می‌نمایند.
گروه اوّل داوران متشکل هستند از:
1. ایرج راد
2. اکبر زنجانپور
3. حمید سمندریان
4. سیدمهدی شجاعی
5. بهزاد فراهانی
6. فرهاد ناظرزاده کرمانی
7. جرمی کینگستون
این ایده که یک داور خارجی نیز در میان داوران داخلی حضور داشته باشد بر کیفیت و غنای نخستین جشنواره ماه افزود و در عین حال برای گروه‌ها جذابیت ایجاد کرد.
اما گروه دوم داوران:
1. رحمت امینی
2. چیستا یثربی
3. فرح یگانه
خب، باید به این نکته اشاره شود که گروه دوم داوران، هيئت داوران کانون ملّی منتقدان تئاتر ایران بودند که به موازات هیئت اول داوران در جشنواره حضور یافتند و اندیشه اجراها را به چالش کشیدند.

پایان ماراتن
رقابت نفس‌گیر گروه‌های شرکت‌کننده در نخستین جشن ماه، از روز 13 دی ماه آغاز شد و پس از 6 روز در 19 دی ماه با اختتامیه‌ای ماندگار به پایان رسید. حال زمان آن بود تا جویندگان به هدف خود برسند و در میان سرما، پاداش تلاش خود را به کف آورند.چونان مرد کوچک‌اندامی که به امید خوشبختی راهی سفری پرماجرا شد و سرانجام به معبود خود رسید.

آرا هیئت داوران
هیئت داوران نخستین جشنواره سراسری ماه پس از تماشای کلیه آثار شرکت‌کننده در جشنواره و ارزیابی کیفی و کمّی در‌باره بطن معنویت، اندیشه و هنر در مضامین به صحنه آمده، سرانجام آرا خود را اعلام کردند تا خیال همگان را از بابت اضطراب‌ها و یأس‌های نامربوطشان درباره سطح کیفی اجراها راحت کنند و حال زمان آن است تا آنان که محق هستند، آنان که تلاش بی‌شائبه داشته‌اند و آنان که در این سرما، دم حیات‌بخش هنر خود را در تالارها دمیده‌اند به روی صحنه حقیقی بیایند و جوایز خود را دریافت کنند.
لطفاً یک لحظه ساکت‌... ! بله، حالا می‌توانید تشویق کنید.
و جوایز:
é لوح سپاس و دو سکه تمام بهار آزادی به «مرتضی غلامی» طراح گریم نمایش «شهربانو»
é لوح سپاس و دو سکه تمام بهار آزادی به «دامون ستایشگر» آهنگ‌ساز نمایش «رنجنامه»

طراحی صحنه
رتبه سوم: لوح تقدیر و چهار سکه تمام بهار آزادی به طور مشترک به «حسن حاجت‌پور» طراح صحنه نمایش «شبهای مهتابی یه زن تنها» و «رحیم نوروزی» طراح صحنه نمایش «بر فراز برجک‌ها
رتبه دوم: لوح سپاس و هشت سکه تمام بهار آزادی به «یحیی بلوس» طراح صحنه نمایش «دلیل ماریا»
رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ده سکه تمام بهار آزادی به «رضا گوران» طراح صحنه نمایش «آرتیگوشه»

بازیگری زن:
رتبه سوم: لوح تقدیر و پنج سکه تمام بهار آزادی به«ساقی عقیلی» بازیگر نمایش «رنجنامه»
رتبه دوم: لوح سپاس و هشت سکه تمام بهار آزادی به «شبنم مقدمی» بازیگر نمایش «کسی که هیچ کس نمی‌دانست کیست»
رتبه اول: ضمن قدردانی از «مارال عبادی» بازیگر نمایش «آرتيگوشه» تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ده سکه تمام بهار آزادی به «پریسا محمدی» بازیگر نمایش «آرتیکوشه»

بازیگری مرد
رتبه سوم: لوح تقدیر و چهار سکه تمام بهار آزادی به طور مشترک به «فرزین صابونی» و «علی عطایی» بازیگران نمایش «بر فراز برجک‌ها»
رتبه دوم: لوح سپاس و هشت سکه تمام بهار آزادی به محمد تجدد بازیگر نمایش «شهربانو»
رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ده سکه تمام بهار آزادی به «حافظ آهی» بازیگر نمایش «رضا موتوری»

نمایشنامه‌نویسی
رتبه سوم: لوح سپاس و لوح تقدیر و ده سکه تمام بهار آزادی به طور مشترک به «محمد چرمشیر» نویسنده نمایش «رضا موتوری» و «محمد میرعلی‌اکبری» نویسنده نمایش «آرتیگوشه»
رتبه دوم: دیپلم افتخار و هشت سکه تمام بهار آزادی به «محمد رضایی راد» نویسنده نمایش «بر فراز برجک‌ها»
رتبه اول: هیئت داوران در این بخش انتخابی نداشت.

کارگردانی
رتبه سوم: لوح تقدیر و ده سکه تمام بهار آزادی به طور مشترک به «محمد میر علی اکبری» کارگردان نمایش «آرتيگوشه» و «کریم آبادی» کارگردان نمایش «مغیب»
رتبه دوم: دیپلم افتخار و هشت سکه تمام بهار آزادی به «مرجان امیر ارجمند» کارگردان نمایش «رضا موتوری»
رتبه اول: هیئت داوران در این بخش انتخابی نداشت.
هیئت داوران نخستین جشنواره سراسری تئاتر ماه
حمید سمندریان، دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی، ایرج راد، اکبر زنجان‌پور، بهزاد فراهانی، سید مهدی شجاعی و حمید سمندریان

کاتالوگ
ماحصل، چکیده و شناسنامه نخستین جشنواره سراسری تئاتر ماه به همت حوزه هنری و با پی‌گیری‌های وحید سعیدی در مقام سردبیر در قالب کاتالوگ در ایام جشنواره به دست گروه‌های حاضر رسید و چه آن‌ها که طرفی بربستند و چه آنان که به نظاره نشستند هریک این هدیه مکتوب را با خود به شهر و دیار خویش بردند تا در عین داشتن سندی معتبر از تلاش خود، آینه و آلبومی از خاطرات خویش را نیز به یادگار از ماه داشته باشند. باشد تا سالی دیگر، در میان جمعی تازه به خلق و نوزایی بر صحنه‌های تئاتر این مرز و بوم همت گمارند و در عین حال با نمایش شایستگی خود میهمان افتخاری ماه باشند. ماهی که در آن زمان روی پاهای خود راه خواهد رفت و لبخند خواهد زد.

و اما شوراها و ستادها
هر فیلم متشکل از سه عنصر است. بازیگر، دوربین و عوامل پشت صحنه بی‌شک تعادل میان بازیگر و عوامل پشت صحنه با توجّه مدام آن‌ها به موضعشان نسبت به دوربین تعیین می‌گردد. در تئاتر نیز چنین است و در جشنواره نیز به همچنین.
شورای سیاست‌گذاری جشنواره و ستاد برگزاری بی‌شک مهم‌ترین وزنه‌های تعادل و وقار جشنواره ماه به حساب می‌آیند و اگر نامشان در آخرین قسمت سال نخست جشنواره می‌آید بدان دلیل نیست که از قلم افتاده‌اند بلکه اینان مثال آن جمله معروف هستند که «همه راه‌ها به رُم ختم می‌شود.» پس به احترام نامشان و تلاششان سکوت می‌کنیم و با چشم می‌خوانيمشان.
اعضای شورای سیاست‌گذاری

با سپاس از دکتر حسن بنیانیان ریاست محترم حوزه هنری و علی‌رضا معین‌بخش معاون محترم مالی حوزه هنری

مهدی پور رضاییان، رییس-شورای سیاستگذاری
مهرداد رایانی مخصوص، دبیر جشنواره
رحمان سیفی آزاد، معاونت روابط عمومی و تبلیغات
امیر آتشانی، معاونت ارزشیابی و دبیرخانه
محمود طاهری، معاونت پشتیبانی
فرح یگانه، مسئول امور بین‌الملل
کیومرث مرادی، مسئول سمینار و مقالات
عباس حبیبی، مسئول ستاد خبری
بی‌تا صالحی بختیاری، دبیر تحریریه کتاب جشنواره
محسن نجفی، مدیر تدارکات

اعضای ستاد برگزاری
آرمین دخت‌الهی، امور مالی
رمضان گل‌محمدی، امور مالی
ایوب خانی، مدیر تماشاخانه مهر
علی‌رضا حیدریان، مدیر تالار اندیشه
محمد مختاری، مدیر تئاتر مولوی
حسن وارسته، سمعی و بصری
علی بنام، مدیر هنری کتاب جشنواره
مریم فلاح، تحریریه کتاب جشنواره
مرجان کلیایی، تحريريه کتاب جشنواره
رضا اسماعیلی، صفحه‌آراي كتاب جشنواره
اميلي امرایی، متجرم کتاب
نگین صدیقیان، همکار کتاب
عظیم علیپور فطرتی، همکار کتاب
الناز بهروش، همکار کتاب
حمزه اولیازاده، عکاس
علی سرابی، هماهنگی ستاد
مهدی سلیمان، هماهنگی ستاد
حامد هوشیاری، هماهنگی ستاد
حمیدرضا چوپان، هماهنگی ستاد
خیرالله تقیانی، هماهنگی سمینار و مقالات
هادی جاودانی، هماهنگی سمینار و مقالات
افشین ناظری، هماهنگی تبلیغات و سالن‌ها
مرتضی حسینی، نماینده ستاد در تماشاخانه مهر
سعید میرزایی، نماینده ستاد در تالار انديشه
امیر مسعود رستمی، نماينده ستاد در تالار مولوي
آسیه سالم، امور اداري ستاد
مرتضی نیک‌پور، تداركات
مرتضي مسعودي، طراح پوستر
حسن عباسی، طراح و دکوراتور ستاد
بهمن صنیعی، سرپرست گریمورها

پایان نخستین
و پایان این گونه بود که ماه بر اثر سرمای دی ماه، زکام گرفت و سال بعد با کمی تأخیر جشن تولد خود را برپا نمود. این هم از اشارات طبیب. «تا بهتر نشدی بیرون نیا» در نبود ماه، شب حاضرتر شده است.

تل خاکستر
آنچه رد پا را می‌سازد سنگینی پا است نه اندازه پا. به همین حال، جشنواره‌ای که نخستین گام کودکانه خود را با غنای ذات پاکش با صلابت و سنگین برداشت، ناگهان در میان همتايانش ردی از خود به جای گذاشت با آنکه به اندازه آن‌ها بزرگ نشده بود. حال دیده می‌شد، درک می‌شد و حضورش فضای نابی را پر می‌کرد. بدین شکل، ماه به دوّمین سال زندگی خود وارد گشت و در میان احوال دهر به دنبال قبیله خود صور دمید. احیای مجدد! و این بار با رنگ و بویی از شناخت که بین هر دو کفه ترازو ایجاد شده بود. بین ماه و ماهرو.
و امسال ماه با شکوفایی جدید پا به میدان می‌گذاشت. «معنویت» «ایمان» «هدایت». این گونه بود که شیفتگان هدایتِ با ایمان، معنویت را دوباره ستودند و در آن پیش آمدند. باشد که به عنایت برسند.

فراخوان یار
کمرکش تابستان است. قرار بر این شده تا سي‌ام مرداد متن‌ها برسد و پاسخ‌ها تا نیمه مهر بیاید. این بار فضا از جنس بازشناسی است. دوباره باید به ماه قدم گذاشت. عجب آنکه فراخوانی هم درکار است حالا اگر مهربانانه‌تر بایستیم همه می‌توانیم فراخوان روی دیوار را بخوانیم.

فراخون دومین جشنواره سراسری تئاتر ماه
مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به منظور ارتقای سطح کیفی تئاتر کشور در جهت محوریت بخشیدن به سه اصل معنویت، اندیشه و هنر از تمامی گروه‌های نمایشی دعوت می‌کند تا ضمن پر کردن تقاضانامة زیر، سه نسخه از متن انتخابی خود را تایپ‌شده که یک روی صفحه نگاشته شده باشد حداکثر تا 30/5/83 به دبیرخانه دومین جشنواره ارسال نمایند.
نشاني: تهران تقاطع خيابان‌هاي حافظ و سميه ـ حوزه هنري ‍ـ مركز هنرهاي نمايشي ـ دبيرخانه دومين جشنواره سراسري تئاتر ماه.
تلفن تماس: 8804070

شرایط و توضیحات:
1. زمان برگزاری جشنواره 12 تا 18 دی ماه 1383 (تماشاخانه مهر و تالار اندیشة حوزه هنری تهران) خواهد بود.
2. نتایج بازخوانی متون، نیمه اول مهر‌ماه 1383 اعلام خواهد شد.
3. زمان بازبینی نمایش‌ها آبان ماه 1383 خواهد بود و تا نیمه اول آذر ماه 1383 نمایش‌های راه‌یافته به جشنواره اعلام خواهد شد.

. متون ارسال‌شده باید ایرانی باشند و تا کنون در هیچ یک از جشنواره‌های تئاتری شرکت نکرده یا به اجرای عمومی در نیامده باشند. در هر مرحله که خلاف این نکات اثبات شود، گروه مربوطه حذف خواهد شد.
5. امتیازهای زیر به گروه‌های راه‌یافته به جشنواره تعلق خواهد گرفت:
الف) کمک‌هزینه تا سقف یک میلیون و دویست هزار تومان.
ب) عقد قرارداد برای اجرای عمومی (تعیین مکان و زمان اجرا بر عهدة مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری است).
ج) هماهنگی برای حضور در حرکت‌های بین‌المللی از طریق حضور نمایندگان کمپانی‌های تئاتری جهان در ایام جشنواره.
د) اعزام گروه برتر به خارج از کشور برای اجرا.
6. موضوع نمایشنامه‌های ارسالی آزاد است؛ ولی نمایشنامه‌هایی که به محورهای اصلی جشنواره (معنویت، اندیشه، هنر) نزدیک باشند در اولویت هستند.
7. ارائه مجوز کتبی نویسنده به همراه نمایشنامه ضروری است. در غیر این صورت، اصلاً ارزیابی انجام نخواهد شد.
8. دو کارشناس برجسته از تئاتر ایران در کنار یک کارشناس برجسته تئاتر از خارج، هیئت داوران جشنواره را شکل خواهند داد.
9. جوایز جشنواره به شرح زیر است:
الف) رتبه اول بخش‌های بازیگری، کارگردانی، طراحی صحنه و لباس و نویسندگی هر کدام 15 سکه تمام بهار آزادی.
ب) رتبه دوم بخش‌های بازیگری، کارگردانی، طراحی صحنه و لباس و نویسندگی هر کدام 10 سکه تمام بهار آزادی
ج) رتبه سوّم بخش‌های بازیگری، کارگردانی، طراحی صحنه و لباس و نویسندگی هر کدام 8 سکه تمام بهار آزادی.
د) برگزیده آهنگ‌سازی و طراحی گریم هر کدام 6 سکه تمام بهار آزادی.
هـ) دو قدردانی ویژه به انتخاب هیئت داوران هر کدام 3 سکه تمام بهار آزادی.
10. سهمیه گروه‌های برگزیده جشنواره‌های تئاتر استانی حوزه هنری کشور پنج گروه است که مقررات مربوطه به انتخاب این پنج گروه، کتباً به حوزه‌های هنری اعلام خواهد شد.

پیشگامان
با رسیدن فراخوان به دست آنان که محرم ماه بودند، دوباره نفس‌ها زینت جان گرفت و تن‌ها به کار خلق پرداخت. هر چند همه می‌دانند وقفه‌ای ناخواسته تاریخ برگزاری جشنواره و در کل سیستم زمستانی برگزار شدن جشن ماه را تغییر داد. اما ما با روند معمول به واشکافی (جست‌وجوي) قصه ماه می‌پردازیم. تأخیر چهار ماهه در برگزاری جشنواره دلایل روشنی داشت. اما اساس‌نامه جشنواره خوشبختانه تغییر نکرد و همگان امیدوار و خوشبین به پیش آمدند.
امسال، تعداد متون رسیده به دبیرخانه جشنواره به مانند سال پیش تأمل‌برانگیز بود، به نظر می‌رسید مسئله جدی است و قرار است رقابت در جشنواره ماه، به نوعی حکم رقابت در جشنواره فجر را داشته باشد. این را می‌شد حس کرد و البته پرسه‌های زبانی هم گوش‌ها را به برخی واژه‌های مربوط به همین مدعا آشنا می‌کرد و عادت می‌داد. خلاصه روی ماه حساب باز کرده‌اند.
تو انتخاب می‌شوی!
به مانند سال گذشته در سال جدید نیز هیئتی مرکب از نمایشنامه‌نویسان، کارگردانان، منتقدان و مسئولان ذی‌ربط حوزه هنر به عنوان بازخوانان کار بررسی متون محوله را آغاز نمودند؛ همان کسانی که خود در دهه‌های قبل به همین حال در جشنواره‌ها به انتظار پذیرفته شدن متن ارسالي‌‌شان روزها و ساعات را می‌شمردند.
1. نصراله قادری
2. حسین مسافر آستانه
3. فرشید ابراهیمیان
و اکنون وظیفه این سه نفر مشخص کردن و کشف مضامینی بود که در ارتباط تنگاتنگی با جشنواره و هویت ماه قرار داشت و اگر اشتباه نکرده باشیم از میان خیل متونی که به دفتر جشنواره رسید 54 متن به مرحله بازبینی راه یافتند که می‌شود سهم هر کس 18 متن. دست مریزاد!

سلام آقای دبیر
دبیر امسال جشنواره ماه شهريار رشید علیپور است، میل شاعرانه‌اش در پیامی که خواهد فرستاد مشخص است. فقط می‌گوییم سلام ...
یک تغییر اساسی
امسال مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری مهدی پوررضائیان نیست. امسال سعید کشن فلاح مدیریت را به عهده دارد. مردی که با دیدنش احساس می‌کنی رک و صریح است و بهانه نمی‌پذیرد. در عین حال متواضع و خوش‌خلق می‌نماید. ورودش به حوزه هنری، جایی که شایسته قدم‌های اوست مبارک باد!

طراح تندیس، طراح پوستر
به عنوان یک دوست، از مرگ نابهنگام مرتضی مسعودی دل‌شکسته‌ام، امّا زندگی ما را به پیش می‌برد. امسال جناب ولی‌اله شاکر طراحی پوستر و تندیس جشنواره را به عهده گرفتند و در کار خود دوستانه تا کردند و این بهترین لطف ایشان بود.

بازرسان تعقل
پس از آنکه 54 اثر به بخش بازبینی دومین جشنواره سراسری تئاتر ماه راه یافتند، دو هیئت در تهران و شهرستان مسئولیت بازبینی آثار را به عهده گرفتند. تلاش شبانه‌روزی آن‌ها برای سر وقت تمام شدن بازبینی‌ها تا حد زیادی برای سلامتی آن‌ها گران تمام شد امّا مردان این قصه، آب دیده‌اند.
در بخش بازبینی تهران اعضای هیئت مربوطه عبارت بودند از:
1. محمود عزیزی
2. اعظم بروجردی
3. حسین فرخی
4. سعید کشن فلاح
5. محمدباقر قهرمانی
6. تاج بخش فنائیان
و هيئت بازبینی شهرستان نیز با این گروه از اساتید کار خود را آغاز کرد.
1. محمود فرهنگ
2. علی اصغر راسخ راد
3. حسین شوندی
4. حسین رضازاده
5. محمد حمزه‌زاده
به علت تغییر در زمان برگزاری جشنواره، تا حدودی فشردگی در زمان بازبینی‌ها به وجود آمد امّا نهایتاً آنچه که باید به دست می‌آمد از مجمع هر دو هیئت‌ها کسب شد. بدین معنا که از 54 اثری که آماده بازبینی شده بودند سر آخر سي اثر به دوّمین جشن ماه توانستند راه یابند و بدین ترتیب امسال سيزده نمایش بیش از سال گذشته در بطن ماجرا حاضر شدند که اتفاق مبارکی است.

ما را ثبت کنید.
آخرین لیست حک و اصلاح‌شده آثار شرکت‌کننده در جشنواره دوم به سرعت آماده شد تا بر اساس آن جدول و نوع زمان‌بندی اجراها مشخص شود. آثار مربوطه به شرح زیر اعلام می‌شود.
مجلس وارطان آهنگر به نویسندگی سمانه کاظمی و کارگردانی حسین سحرخیز/ فریادها و نجواهای دختر ترسا به نویسندگی نصراله قادری و کارگردانی علی فرهادپور، ساقی عقیلی/ اینک آن انسان به نویسندگی محمد سمیزادی، ناهید اله وردی‌زاده و کارگردانی محمد سمیزادی/ خداحافظ آقای تام استاپارت به نویسندگی کورش جهان‌شاهی و کارگردانی بهرام شادانفر/ چند چرکنویس چروکیده به نویسندگی شهرام زرگر و کارگردانی سمیه تاجیک/ جمیلا به نویسندگی و کارگردانی مهدی صناعتی/ هله پله عشق به نویسندگی علی خادم و کارگردانی سلمان زمانی/ دو دلقک و نصفی به نویسندگی جلال تهرانی و کارگردانی سهراب سلیمی/ آقای ريیس جمهور به نویسندگی هلن خان‌زاده و کارگردانی مهدی مکاری/ دورگه به نویسندگی و کارگردانی عباس دریایی‌نژاد/ رحیل به نویسندگی عبداله خداکرمی و کارگردانی علی رحیمی/ باد جن به نویسندگی و کارگردانی حمید ابراهیمی/ سرودی برای طلا به نویسندگی و کارگردانی امیر نوروزی/ هاتف به نویسندگی و کارگردانی مهدی دوگوهرانی/ رنجنامه زن پارسا به نویسندگی داود فتحعلی بیگی و کارگردانی ساسان مهرپویان/ پینوکیو می‌خواهد بمیرد به نویسندگی و کارگردانی داریوش رعیت/ لودرچی به نویسندگی محمد عسگری و کارگردانی پژمان بازرگان/ خانه شماره 109 به نویسندگی طلا معتضدی و کارگردانی پریناز لطف‌الهی / خاک بکر به نویسندگی سیدحسین فدایی حسین و کارگردانی سیدمجتبی طباطبایی/ روشنک به نویسندگی و کارگردانی احساس جانمی/ آپارتمان به نویسندگی حسن باستانی و کارگردانی رویا کاکاخانی/ پرنده باز باغ مادر به نویسندگی چیستا یثربی و کارگردانی شهره سلطانی/ هزارپا به نویسندگی سعید شهریار و کارگردانی علی‌اصغر راسخ راد/ مجلس نامه انسی به نویسندگی سنا نعمتی و کارگردانی سعید نجفیان/ سبز در ساحت سپیده ستاره به نویسندگی میلاد اکبرنژاد و کارگردانی بهار کریم‌زاده/ یازده شاخه زنبق سفید به نویسندگی رزیتا اصلمند و کارگردانی لیلی یوسفی‌راد/ نغمه ساقی به نویسندگی و کارگردانی حسین مختاری/ خورشید از معبد تا معبود به نویسندگی و کارگردانی روح اله صدیقی/ بعد از محاکمه به نویسندگی رضا صفری نیک و کارگرانی قاسم طاهر احمدی و حامد عبدالهی/ شبانان به نویسندگی و کارگردانی عبداله کریمی.

سرگشتگان ماه
هوا رو به گرمی گذاشته و اعتنا به اوضاع ندارد. بر سطح شهر روی بیلبوردها روی تابلوی اعلانات عمومی، دانشگاه‌ها، فرهنگسراها و هر نقطه‌ای که چشم را حرمتی است و قدرتی، پوسترهای دومین جشن ماه قرار گرفته است. حال و هوای شهر در اردیبهشت با لرزه‌های شوق گروه‌های حاضر در جشنواره خنکای زمستان را تداعی می‌کند. حالا در هر جا می‌بینی که چگونه آدم‌ها با دست راه رسیدن به تالارها را نشان می‌دهند. عابران خیابان حافظ با اهالی و کسبه از در خویشاوندی درآمده‌اند و در طی مدت یک هفته میهمان دنیای ماه هستند.
در این میان حواس‌ها جمع و ذهن‌ها به عدد می‌اندیشد. روز موعود چون فرا رسد دیدارها تازه گردد و هر آن کس که پارسال را با تردید به پایان برده حالا در میان دوستان به اميد افتخار بر صحنه لبخند می‌زند. حوزه هنری به عنوان متولی امر از میهمانان پذیرایی می‌کند و پیام ریاست محترم آن را به سمع و بصر حضار می‌رساند. پیامی که به مانند سال گذشته، بر آگاهی و دقت موضوع استوار است و بی‌شک متعلق است به دکتر حسن بنیانیان.

نمایش. واژه‌ای است که با عبارت شناخته‌شده‌ای مثل تاریخ، بشر، هنر و فرهنگ، همیشه همگام بوده است و ارتباط مستقیمی با شعور انسانی و ذات و فطرت ما دارد. تاریخ؛ چونان دریچه‌ای به گذشته، سند قاطع و خدشه‌ناپذیری است بر اثبات اینکه انسان، طفولیت خویش را با اجرای آیین‌هایش در هم آمیخته است و پالایش روحش را در رهگذر هنر نمایش، می‌جوید.
قرن‌هاست که یکی از دیرپاترین علایق انسان به شکل نمایش بر صحنه‌ها حضور می‌یابد و امروز نیز می‌دانیم که این هنر، ریشه در اصالت، مذهب و تاریخ سرزمین ما دارد و پاسداری از آن از وظایف خدشه‌ناپذیر ماست. این هنر، می‌تواند جایگاهی متعالی در مقام ارتباطات بشری به خویش اختصاص دهد. فرهنگ ایرانی اسلامی، می‌بایست بیش از پیش مورد تحقیق و موشکافی قرار گیرد و در این عصر ارتباط لاینقطعی که تئاتر با توجه به ویژگی‌های ماهوی خود از آغاز تاکنون با معصومیت نهفته در درون نسل‌ها و ملت‌ها، برقرار ساخته است. می‌تواند سردمدار مکتب و اندیشه‌ای قرار گیرد که ملل دیگر را به صلح و راستی و معنویت، رهنمون می‌گردد. بر عهده ماست که راه را هموار سازیم و توشه فراهم کنیم. تا هنرمند به مثابه اندیشمند و پیام‌آور ایمان و عشق. بر دروازه‌های حضور بایستد و همگام با نسل‌های امروزین، رسالتش را با صدایی رسا بر همگان اعلام دارد. تئاتر‌پیشگانی که در اعصار مختلف، در پی اعتلای هنر خویش بوده‌اند. امروز نیز عاشقانه و با تکیه بر نفس هدایتگر هنر نمایش، می‌کوشند تا چراغی روشن بر سر راه بشریت باشند.
آرزوی قلبی من است که تئاتر ما با نگاه به درون جامعه و اصل خویش، در راه بدل شدن به ارزش‌های اجتماعی و ملّی و با توجه به سنگینی وظیفه‌ای که بر دوش خود احساس می‌کند، گام بردارد.
آموزش، طرح معضلات اجتماعی و مطرح کردن راه‌کارهای احتمالی، ترویج فرهنگ و اندیشه، ارتباط با مخاطبان و بهره گرفتن از زبان هنر در راه اعتدال وصلح از اهدافی هستند که کاروان تئاتر ایران‌زمین پیش روی خویش می‌بیند و در پی دستیابی به آن، تلاش خواهد کرد.
همگی ما خواهان آن هستیم که این جشنواره، دریچه‌ای باشد به روی هنرمندانی که عطش تصویر کردن دریافت‌ها و ادراکات خویش را از زندگی و هستی دارند. چرا که تولید تئاتر، یعنی زندگی هنر نمایش که در پی آن سرزندگی و شادابی خانواده تئاتر (اعم از تماشاگر و هنرمند) به وجود خواهد آمد.
در سال جدید، جشنواره ماه تلفیقی از «معنویت»، «ایمان» و «هدایت» خواهد بود.
معنویت ایرانی که از فرهنگ و تمدن غنی و تاریخی ما برمی‌آید و در راه هدایت نسل‌ها خواهد کوشید.
برای تمامی هنرمندان شرکت‌کننده، دست‌اندرکاران و در نهایت، برگزیدگان دومین جشنواره سراسری تئاتر ماه از درگاه خداوند، آرزوی توفیق دارم.
حسن بنیانیان
ریاست محترم حوزه هنری

در پی این پیام هنرمندان و هنرجویان به نامی آشنا برمی‌خورند، به مردی که معلم است و اغلب دانشجوها او را می‌شناسند. وی که اکنون مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری است با پیامی پدرانه به استقبال فرزندان خود می‌رود.

معنویت، اندیشه، هنر
این شعاری است که از دوره گذشته برگزاری جشنواره سراسری تئاتر ماه تا به امروز تلاش شده تا به آن نزدیک شویم.
ما تلاش می‌کنیم که با کمک هنرمندان خود در عرصه تئاتر به سمت طرح ارزش‌هايی برویم که در آن معنویت، اندیشه و توجه به مفاهیم عمیق انسانی در جهانی که گرفتار ناهنجاری‌ها است، لحاظ شده باشد.
حوزه ارتباط با جوانان، امروزه دارای مشکلات بسیاری است و بر این باورم که می‌توانیم با مطرح کردن مسائل فرهنگی که تئأتر نیز جزئی از آن است، گامی مؤثر در جهت بهبود و پالایش روح جوانان شایسته این مرز و بوم برداریم.
سعی ما بر این است که با در دست داشتن ابزارهایی چون اندیشه و هنر راه را برای اصلاح جامعه جوانان ایرانی باز کنیم. تلاش برای ترویج تئاتر متعهد و شرکت در چنین جشنواره‌ای که بنیادش بر اساس معنویت، اندیشه و هنر بنا شده است، می‌تواند کارنامه موفقی برای هر هنرمندی تلقی شود.
دومین جشنواره سراسری تئاتر ماه، تلاش مجددی است، برای تحقق این هدف.
برگزاری این جشنواره را به شرکت‌کنندگان و دست‌اندرکاران آن، تبریک می‌گویم.
سعید کشن فلاح
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری

به نظر اكنون بايد نوبت جناب دبير باشد. شهريار رشيد علي‌پور با صدايي آهسته و نگاهي زنده به ميهمانان اين‌گونه خوشامد مي‌گويد:
خدا را شاكرم كه دومين جشنواره سراسري تئاتر ماه، در سايه الطاف ايزدي و با به ثمر نشستن زحمات و دلسوختگي‌هاي آنان كه در اولين گام اين جشنواره دخيل بودند، به حيات خود ادامه مي‌دهد.
اين جشنواره در حالي‌ به روزهاي پاياني خود نزديك مي‌شود كه در اين دوره فراز و نشيب‌هاي بسياري را پُشت سر گذاشت و...!
در اين فراز و فرودها حرف‌ها زديم و نكته‌ها شنيديم، گفت‌وگو كرديم و ياد گرفتيم. شايد! به اميد آينده‌اي بهتر و روشن‌تر و با اين اميد كه خويش را باور كنيم.

هيچ كس جز تو نخواهد آمد
هيچ كس بر در اين خانه نخواهد كوبيد
شعله روشن اين خانه تو بايد باشي
هيچ كس چون تو نخواهد تابيد
چشمه جاري اين دشت تو بايد باشي
هيچ ‌كس چون تو نخواهد جوشيد
سرو آزاده اين باغ تو بايد باشي
هيچ كس چون تو نخواهد روييد
باز كن پنجره صبح آمده است
در اين خانه رخوت بگشاي
باز هم منتظري؟!
هيچ‌كس بر در اين خانه نخواهد كوبيد
و نمي‌گويد برخيز
كه صبح است، بهار آمده است...
از كتاب «خويش را باور كنيم»
سروده مرحوم «مجتبي كاشاني»

شهريار رشيد علي‌پور دبير دومين
جشنواره سراسري تئاتر ماه

پشت خط نبرد
داوران از راه رسیده‌اند. هر کدام بر اساس تجربه، بافت ذهنی و قدرت استنتاج پیش آمده‌اند تا در تالارها حرف آخر را بزنند . انجمنی که ساده و مهربان در میان مسیر از این تالار به تالار دیگر توسط گروه‌ها به گفت‌وگو گرفته می‌شوند. امّا تعجب نکنید.
این خوش و بش‌ها به هیچ وجه در رأی نهایی آن‌ها تأثیر نمی‌گذارد. هیئت داوران را بهتر بشناسید.
1. مریم معترف
2. محمود عزیزی
3. فرشید ابراهیمیان
4. حسین مسافر آستانه

امسال کاتالوگ نداریم
متأسفانه به دلایل نامعلومی جشنواره دوم از داشتن شناسنامه اصلی خود محروم شد. تأثیر این فقدان را بیش از تهرانی‌ها می‌توانستید در چهره هنرمندان باوقار شهرستانی مشاهده کنید. به نظر می‌رسید چیزی از دنیای خلوتشان کسر شده است و دغدغه‌ای بی‌پاسخ مانده است.
بولتن اما برقرار و دایر به سردبیری علی سرابی در 4 شماره کار خود را ادامه داد و لااقل جلوی افسردگی بیش از حد گروه‌های شرکت‌کننده را گرفت. با اینکه ماه با نظر سخاوتمندان خود امسال میهمانان بیشتری را پذیرفته بود اما حذف کاتالوگ لطمه قابل تأملی به خاطرات و لذات حواشی جشن ماه وارد کرد.

هفته بی‌خواب
در طول مدت جشنواره تالارها اکسیژن حیاتی خود را از دست می‌دادند. فشار جمعیت تا حد انفجار می‌رسید. در طول اجراها، بیشتر از تهرانی‌ها، این شهرستانی‌ها بودند که وقت را مغتنم می‌شمردند و از وقت باقی‌مانده برای درک فضای جدید بهره می‌بردند.
آنهایی که به اجرا مشغول بودند به انتظار دیدن نمایش رقیب ثانیه‌شماری می‌کردند. رفت و آمدها، هتل و بحث‌های هنری سر میز نهار و شام زندگی عجیبی را در جشن ماه به وجود آورده بود. با نزدیک شدن به روز اختتامیه و کسر اجراها، آثار غم بر چهره آدم‌ها شدت می‌گرفت زیرا می‌دانستند باید از این فضای زنده خداحافظی کنند و تا سال بعد منتظر باشند. هر چند اشتیاق حضور در جشنواره سال سوم تا حدودی از فشار روانی آن‌ها می‌کاست ولی ...

روز داوری
بنا به رسم هر جشنواره، هیئت داوران ماه، در روز اختتامیه، بیانیه خود را قرائت کردند. بیانیه مربوطه از این منظر قابل توجه است که به صراحت ضعف‌ها و قو‌ت‌های آثار حاضر در جشنواره را به طور کلی مورد اشاره قرار داده است. متن بیانیه هیئت داوران دومین جشنواره سراسری تئاتر ماه بدین شرح می‌باشد:

بیانیه هیئت داوران
دومین طلیعه ماه در ساحت تئاتر، به همت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری دمید و نوید آسمانی روشن و مهتابی را برای تئاتر کشور به ارمغان آورد. جشنواره تئاتر ماه با نگاه ویژه به معنویت، اندیشه و هنر در همین آغازین حرکت خود به ارزش‌هایی توجه داشت که پی‌گیری و استمرار آن را می‌توان آغاز حرکت نوینی در جریان تئاتر دانست. تنوع رویکرد به مضامین عمیق فرهنگی و بومی، و اجتناب از موضوعات سطحی و تکراری از ویژگی‌های خاص این دوره از جشنواره بود که با همه کاستی‌های خود می‌تواند فردایی روشن را رقم بزند.
با این همه اما هیئت داوران توجه همه گروه‌های شرکت‌کننده را به نکاتی معطوف می‌دارد که دقت در آن‌ها قطعاً خالی از فایده نخواهد بود.
1. توجه به تماشاگر از نکات مهم و قابل توجه بوده و هدف غایی تئاتر محسوب می‌شود. لذا اجتناب از پیچیدگی‌های بی‌قاعده، ارتباطی راحت و ساده و توجه برانگیز می‌تواند در جذب تماشاگر مؤثر باشد.
2. ایجاز در بیان و پرهیز از پرگویی‌های ملا ل‌آور، از موارد قابل توجهی است که بی‌توجهی به آن عواقب ناخوشایندی را به همراه خواهد داشت.
3. حضور گروه‌های استانی در این جشنواره هر چند چشمگیر بوده امّا تنها دلخوش بودن به این حضور چشمگیر؛ ساده‌اندیشی است. تئاتر شهرستان نیاز به مطالعه، تحقیق و پژوهش بیشتری دارد. لذا تعميق‌گرایی به همراه تداوم و استمرار در اجراها می‌تواند در تعالی تئاتر شهرستان تأثیر گذارد.
4. توجه به معنویت و ارزش‌های فرهنگی این مرز و بوم در قالب شیوه‌های اجرایی مدرن، مطابق با ذوق و ذائقه امروزین جامعه از موارد قابل ذکری است که رویکرد به آن‌ها به همة گروه‌ها توصیه می‌شود.
هیئت داوران در پایان آینده‌ای سرشار از امید، پرهیز از حاشیه‌گرایی و لحظه‌هایی سرشار از عشق را برای همه شما آرزومند است.
هیئت داوران:
محمود عزیزی، فرشید ابراهیمیان
مریم معترف، حسن مسافر آستانه

من یا تو؟
نفس‌ها در سینه حبس شده است. اگر قرار باشد برای هر اسم که خوانده می‌شود چنین تشویقی صورت گیرد. تا آخر شب هم اختتامیه به پایان نمی‌رسد. منتخبین جشنواره دوم بر اساس رأی هیئت داوران افراد زیر می‌باشند:

آراء هیئت داوران دومین جشنواره سراسری تئاتر ماه

موسیقی:
الف) هیئت داوران لوح تقدیر خود را به گروه موسیقی نمایش‌های:
1- هله پله عشق- از استان ایلام
2- رحیل- از استان هرمزگان
اهدا می‌نمایند.
ب) هیئت داوران جایزه ویژه خود را شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و 3 سکه بهار آزادی خود را به طور مشترک به نمایش‌های:
1- سبز در ساحت سپید ستاره - از استان آذربایجان شرقی
2- شبانان - از استان کردستان
اهدا می‌نمایند.

طراحی صحنه:
الف/ هیئت داوران لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی را مشترکاً به طراحان صحنه نمایش‌های:
1. خداحافظ آقای تام استاپارد (آقای مصطفی امینی)
2. اینک آن انسان (آقای کیوان باقلاچی)
3. آقای ريیس جمهور (آقای فریبرز قربان‌زاده)
اهدا می‌نمایند.
ب/ هیئت داوران جایزه ویژه خود را شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و 6 عدد سکه بهار آزادی را مشترکاً به طراح صحنه نمایش‌های:
1- چند چرکنویس چروکیده از چخوف (آقای محمود فتح‌نیا)
2- خورشید از معبد تا معبود - (آقای روح ا... صدیقی)
اهدا می‌نمایند.
بازیگري زن:
الف/ هیئت داوران لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی را مشترکاً به بازیگران نمایش‌های:
1- سرودی برای طلا- (خانم سمانه صفری)
2- هله پله عشق -(خانم مرجان قاسمی)
3- چند چرکنویس چروکیده از چخوف
(خانم الهام کُردا)
4- سبز در ساحت سپید ستاره
(خانم بهار کریم‌زاده)
5- رحیل
(خانم آمنه اکبری)
اهدا می‌نمایند.
ب/ بازیگری سوم زن:
هیئت داوران لوح تقدیر و 4 سکه بهار آزادی به بازیگر نمایش سرودی برای طلا (خانم زینب شرافتی) اهدا می‌نمایند.
ج/ بازیگری دوّم زن:
هیئت داوران لوح تقدیر و 5 سکه بهار آزادی به بازیگر نمایش آقای ريیس جمهور (خانم فرحناز اصغری) اهدا می‌نمایند.
د/ بازیگری اول زن:
هیئت داوران لوح تقدیر، تندیس جشنواره و 5/7 سکه بهار آزادی را به بازیگر نمایش زن پارسا (خانم زری اماد) اهدا می‌نمایند.
تقدیر ویژه بازیگری زن:
هیئت داوران دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و 2 سکه بهار آزادی به دلیل حضور مستمر و جدی در تئاتر به (خانم ساقی عقیلی) اهدا می‌نمایند.
بازیگری مرد:
الف/ هیئت داوران لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی را به بازیگران نمایش‌های:
1- چند چرکنویس چروکیده از چخوف
(آقای رسول ادهمی)
2- سرودی برای طلا
(آقای آرش دشتی)
اهدا می‌نمایند.
ب/ بازیگری سوم مرد:
هیئت داوران لوح تقدیر و 4 سکه بهار آزادی را به بازیگر نمایش سبز در ساحت سپید ستاره (آقای وحید منافی) اهدا می‌نمایند.
ج/ بازیگری دوم مرد:
هیئت داوران لوح تقدیر و 5 سکه بهار آزادی به بازیگر نمایش زن پارسا (آقای مجید فروغی) اهدا می‌نمایند.
د/ بازیگری اوّل مرد:
هیئت داوران لوح تقدیر، تندیس جشنواره و 5/7 سکه بهار آزادی به بازیگر نمایش آقای ريیس جمهور (آقای جلال حدپور سراج) اهدا می‌نمایند.
تقدیر ویژه:
هیئت داوران تقدیر ویژه خود را شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و 2 سکه بهار آزادی به بازیگران نمایش‌های:
1- زن پارسا -(آقای شهرام مسعودی)
2- هزار پا -(آقای امیر کربلایی‌زاده)
3- مجلس وارطان آهنگر -(آقای کاظم افرندنیا)
اهدا می‌نمایند.

نمایشنامه‌نویسی:
الف/ هیئت داوران لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی را با به نویسندگان نمایشنامه‌های:
1- رحیل (آقای عبدا... خدا کرمی)
2- سرودی برای طلا (آقای امیر نوروزی)
3- هزار پا (آقای سعید شهریار)
اهدا می‌نمایند.
ب/ هیئت داوران دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و 6 سکه بهار آزادی را به 4 متن برگزیده خود بدون اولویت به نویسندگان نمایشنامه‌های:
1- چند چرکنویس چروکیده از چخوف آقای شهرام زرگر
2- آقای ريیس جمهور خانم هلن خان‌زاده امیری
3- سبز در ساحت سپید ستاره آقای میلاد اکبرنژاد
4- فریادها و نجواهای دختر ترسا آقای نصر‌الله قادری
اهدا می‌نمایند.

کارگردانی:
الف/ هیئت داوران لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی را به کارگردانان نمایش‌های:
1- رحیل آقای علی رحیمی
2- باد جن آقای حمید ابراهیمی
ب/ کارگردانی سوم:
هیئت داوران لوح تقدیر و 8 سکه بهار آزادی را به کارگردان نمایش سبز در ساحت سپید ستاره (خانم بهار کریم‌زاده) اهدا می‌نمایند.
ج/ کارگردانی دوم:
هیئت داوران لوح تقدیر و 10 سکه بهار آزادی را به کارگردانان نمایش چند چرکنویس چروکیده از چخوف (خانم سمیه تاجیک) اهدا می‌نمایند.
د/ کارگردانی اول:
هیئت داوران در این بخش کسی را حائز مقام اول کارگردانی ندانست.
ه/ تقدیر ویژه:
هیئت داوران تقدیر ویژه خود را شامل دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و 2 سکه بهار آزادی به کارگردان نمایش سرودی برای طلا (آقای امیر نوروزی) اهدا می‌نمایند.

نمایش‌های پیشنهادی هیئت داوران جهت اجرای عمومی
1. آقای ريیس جمهور
2. چند چرکنویس چروکیده از چخوف
3. سبز در ساحت سپید و ستاره
4. سرودی برای طلا
5. رحیل
6. شبانان
هیئت داوران دومین جشنواره سراسری تئاتر ماه
مریم معترف محمود عزیزی
فرشید ابراهیمیان حسین مسافر آستانه

سرآخر
آخرین بخش به مانند جشنواره پیش متعلق به ستاد برگزاری است. در باره جمله‌ای که در باره ایشان به کار رفت توضیح اضافه نمی‌دهیم. فقط به حرفمان یک جمله ساده می‌افزاییم. «حواس همگی ما به لطف شما هست».

لیست ستادها و شوراها
ستاد برگزاری دومین جشنواره سراسری تئاتر ماه
مدیر مرکز هنرهای نمایشی: سعید کشن فلاح
دبیر جشنواره: شهریار رشید علی‌پور
نظارت و ارزشیابی: نسرین افسری
امور اداری و مالی: سایه کشن فلاح
مسئول دبیرخانه: حسام الدین قریشی
اسکان و پذیرایی: مهدی سلیمانی
هماهنگی سالن‌ها: مسعود همتیان، مسعود ترغبی
تایپ: فهیمه محمدی
روابط عمومی: علی ستوده نیا

نقطه به ته خط رسید
گروه‌ها برگشته‌اند، هوای گرم بهاری، دم‌کرده و کسل روی سطح شهر شناور است اما حوصله دمیدن به ذهن انسان‌ها ندارد. باز هم پایان. پایانی بر یک تولد. شاید سال بعد این گرما دست از سر همه ما بردارد. می‌توان امیدوار بود تا ماه هست، لبخند، نایاب نیست.

سنگی افتاده در چاه
توهمات را کنار بگذاریم. طنین برخورد ماه با جامعه هنری حقیقت دارد. انگار ربع قرنی از عمرش می‌گذرد یا شاید کمی بیشتر. در حالی که سه‌ساله شده است. در گفت‌وگوهای هنرمندان، وقتی نام جشنواره و اجرای عموم می‌شود پس از فجر، ماه در اغلب موارد دومین نام است. علتش حمایت مستحکم حوزه هنری از این جشنواره است. این دلیل، دلیل دیگری را نیز ندا می‌دهد. گردانندگان جشنواره را آن‌هایی که تلاش می‌کنند عرصه فعالیت خود را به معرض دید همگان بگذارند و از همین طریق ثابت کنند، کارآزموده و دقیق هستند.
امّا مهم‌ترین دلیل باید حضور و تعامل هنرمندان با متولیان امر فرهنگی باشد که در جشنواره ماه نه به شکل رسمی و نه سهل و ممتنع، بلکه همراه با درک و دیالوگ صورت می‌گیرد.
ماه را امروز می‌شناسند.

راخوان منسجم
بار دیگر از همگان تقاضا دارم در جشن سومین سال تولد ماه، حضور بهم رسانند. باشد که واژه ماه در شست‌وشوی دوباره معنای تازه‌ای را شکوفا سازد.
بدین ترتیب فراخوان سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه منتشر شد. فراخوان مذکور نسبت به فراخوان قبلی، دارای ویژگی‌های قابل اشاره‌ای است. اول آنکه اکثر تاریخ‌ها به طور مشخص درج شده‌اند تا هنرمندان در تنظیم برنامه خود با دبیرخانه جشنواره دچار مشکل نشوند. دوم بخش خیابانی و عروسکی به بخش‌های عادی جشنواره اضافه شده است که این جای بسی تبریک دارد و سوم، برخی اصلاحات و جزئی‌نگری‌ها در تنظیم فراخوان صورت گرفته است که نشان از تعمق و جدیت گردانندگان جشنواره دارد. به این ترتیب می‌توانید با مقایسه فراخوان سوم و دوم به صحت و سقم ادعای مربوطه پی ببرید و اینک فراخوان سوم.

فراخوان سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه
مرکز هنرهای نمایشی سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه را در اردیبهشت ماه 1385 برگزار خواهد کرد. لذا از تمامی هنرمندان، دانشجویان و علاقه‌مندان به شرکت در جشنواره دعوت می‌شود تا ضمن تکمیل تقاضانامة زیر آثار خود را حداکثر تا تاریخ 31/5/84 به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

شرایط آثار ارسالی:
الف- اولویت موضوعی آثار شرکت‌کننده تأکید بر ارزش‌های دینی، معنوی، اخلاقی، فرهنگی و انسانی می‌باشد.
ب- آثار شرکت‌کننده بایستی ایرانی بوده و در جشنواره دیگری شرکت نکرده باشد. (به استثنای جشنواره‌های استانی حوزه هنری)
ج- زمان اجرایی آثار ارائه‌شده کمتر از 45 دقیقه و بیشتر از 90 دقیقه نباشد.
د- ارسال آثار نمایشی با قابلیت اجرای خیابانی و عروسکی نیز مورد پذیرش است.
ه- با توجه به پیش‌بینی اجرا برای برگزیدگان در سراسر کشور استفاده از دکور سبک و موجز الزامی می‌باشد.
و- آثار ارسالی عودت داده نمی‌شوند.
ز- ارائه مجوز کتبی نویسنده برای شرکت در جشنواره الزامی است (آثار فاقد مجوز ارزیابی نخواهند شد).
- اعطای جایزه به بخش‌های کارگردانی- بازیگری- طراحی صحنه- نمایشنامه‌نویسی- موسیقی - طراحی آفیش و بروشور- طراحی نور- ساخت عروسک
- عقد قرارداد با آثار برگزیده جهت اجرا در تهران و استان‌های کشور
- اعزام گروه نمایشی برگزیده به خارج از کشور
تقویم برگزاری جشنواره:
ارسال متون به دبیرخانه: تا تاریخ 31/5/84
اعلام نتایج ارزیابی متون: تا تاریخ 30/8/84
تاریخ ارزیابی اجرا: استان‌ها: دی ماه 84 تهران: اسفند ماه 84
توجه: آثار برگزیده جشنواره‌های استانی حوزه هنری در همایش منطقه‌ای تئاتر ماه (اسفند ماه 84) ارزیابی خواهند شد.
زمان برگزاری جشنواره: اردیبهشت 1385

مشارکت مقبول
بر طبق برگه دبیرخانه سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه،آثار رسیده به این حوزه تا تاریخ 31/5/84 تعداد 442 متن بوده است که از این تعداد 222 متن مربوط به بخش صحنه‌ای (تهران) 161 متن مربوط به بخش صحنه‌ای (شهرستان) 14 متن مربوط به بخش خیابانی (تهران) 33 متن مربوط به بخش خیابانی(شهرستان) 5 متن مربوط به بخش عروسکی (تهران) و 7 متن نیز مربوط به بخش عروسکی (شهرستان) بوده است. این تعداد اثر با توجه به مدت زمان مشروطی که در فراخوان ذکر شده است به دبیرخانه جشنواره‌ها ارسال شده است که بی‌شک با تمدید زمان دریافت متون، تعداد آثار ارسالی افزایش می‌یافت.

بی‌قرارترین دبیر
نصرالله قادری برای قشر تئاتر و دو رسانه تصویری دیگر آشناست. مردی لاغراندام، با صورتی اندوه‌زده، اما در وجودش انرژی فوران می‌زند. کافیست مقابلش قرار بگیرید تا در کسری از دقیقه متوجه شوید نسبت به او عکس‌العمل نشان می‌دهید و بی‌اغراق محو منطق بیانش می‌شوید.
نصرالله قادري همه چیز هست الا خنثی.
حال حساب کنید سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه چنین دبیری داشته باشد! این یعنی بقیه می‌توانند به کار خود تا حدودی سهل برخورد کنند چون قادری دست به سکته‌اش متأسفانه بد نیست و مدام جوش می‌زند؛ شاید کارها بهتر انجام گیرد.
انصافاً خسته نباشید حداقل وظیفه کلام در حق اوست. در مقام دبیر این اتفاق کمتر رخ می‌دهد.

بازخوانان اینجا هستند
خواندن بیش از 400 متن با اینکه انسان را در خانه به فراغ بال خوبی می‌رساند اما کسی ضمانت نکرده 400 متن، قابل خواندن است. بی‌آنکه توهین به مقام شامخ هنرمند کرده باشیم. عنوان کردن این نکته ضروری است که نشستن به قصد قضاوت، خواندن به قصد قضاوت سخت است. جشنواره سوم ماه این‌ بار با کمی تغییر در ترکیب بازخوان‌های متون، فضای جدیدی در نگرش خود به طور ضمنی اعلام نمود. حال به این لیست توجه کنید.
1. حسین فرخی
2. مجید سرسنگی
3. محمود فرهنگ
4. حسین مسافر آستانه
5. فرشید ابراهیمیان
6. فرشاد منظوفی‌نیا
به نظر می‌رسد این ترکیب از اساتید و هنرمندان عرصه تئاتر در یک جا، خبر از یک تعادل فکری و اجرایی می‌دهد و به این ترتیب گستره پذیرش ایده‌های جدید را وسعت می‌بخشد. ما این را به فال نیک گرفته‌ایم.

پوستر و تندیس
امسال نیز به مانند سال دوم ولی‌اله شاکر اقدام به طراحی پوستر و تندیس جشنواره کرد که در نهایت آنچه از کار در آمد، قابل اعتنا بود. باز هم دست مریزاد به جناب شاکر!

کاشفان فروتن
با اعلام نتایج بازخوانی متون، گروه‌ها به تکاپو افتادند تا پیش از موعد مقرر برای بازبینی حاضر شوند. به دلیل افزایش بخش‌های جشنواره سیستم نظارت بر کار دبیرخانه با جدیت بیشتری به روند خود ادامه داد و دست‌اندرکاران مربوطه با جد و جهد فزون‌تری به رتق و فتق امور محوله پرداختند. سرانجام در موعد مقرر گروه‌ها برای بازبینی آماده گشتند که در این بین تهرانی‌ها با 56 نمایش به مرحله بازبینی وارد شدند و شهرستانی‌ها با 76 نمایش. رقابت در بین گروه‌ها برای کسب جواز شرکت در جشنواره در این مرحله جذاب و دیدنی است.

در مقابل صحنه
بر طبق تاریخ فراخوان گروه‌های شهرستانی پیش از گروه‌های تهرانی در برابر نگاه هيئت بازبینی قرار گرفتند. هيئت بازبینی امسال نیز به مانند هيئت بازخوانی افراد جدیدی را در خود جای داده بود و به همین خاطر تصمیم‌گیری‌های تازه‌ای را پیشاپیش نوید می‌داد.
1. محسن حسینی
2. مصطفی مختاباد
3. محمود صابری
4. حسین شوندی
5. حسین مسافر آستانه
این ترکیب نیز مانند ترکیب بازخوانان متون طیف‌های متفاوتی از ذهنیت هنری را در بر گرفته است و جا برای خلق موقعیت‌های بکر را فراهم‌تر می‌کند.

پرده‌برداری
گروه‌های شهرستانی در انتظار اجراهای تهران ماندند و سرانجام بر طبق تاریخ فراخوان اسامی پذیرفته‌شدگان اعلام شد که در رقابت بخش صحنه‌ای، تهران 8 سهمیه به دست آورد و شهرستان 15 و در بخش خیابانی نیز 5 نمایش واجد حضور در جشنواره شدند.
لیست نمایش‌های راه‌یافته به سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه به شرح زیر می‌باشد:
نمایش‌های صحنه‌ای تهران: امشب دیگر مهره‌های پشتم نی‌لبک نمی‌زند به نویسندگی حمیدرضا نعیمی و کارگردانی زری اماد/ کس در گوشم زمزمه می‌کند، بیا به نویسندگی و کارگردانی فرشاد منظوفی نیا/ کاکتوس به نویسندگی اکبر رادی و کارگردانی مژده ساعی/ من خودم آقای مرگم به نویسندگی و کارگردانی امید شاهنده/ ناشناس به نویسندگی و کارگردانی جلال حدپور سراج/ نقل پرومته به نویسندگی‌ هادی حوری و کارگردانی حسن سرچاهی/ سفر به مغرب به نویسندگی احسان عبدی‌پور و کارگردانی علی‌اصغر راسخ راد/ سیاریحون به نویسندگی و کارگردانی حمید ابراهیمی.
نمایش‌های صحنه‌ای شهرستان: کاسیت در زنجیر به نویسندگی و کارگردانی مهدی کوشکی/ برزخ اروی به نویسندگی و کارگردانی اصغر خلیلی/ آرش به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی عباس طاهرخوانی/ چریکه به نویسندگی و کارگردانی سعید خیرالهی/ بادکنک‌های رنگی به نویسندگی و کارگردانی صمد رحیمی/ دژخیم باید بگرید به نویسندگی و کارگردانی افشین رشیدی/ چله‌نشین عشق به نویسندگی و کارگردانی احسان جانمی/ خون بوغاج به نویسندگی جعفر نوخواه و کارگردانی غریب منوچهری/ گم سوار به نویسندگی و کارگردانی امین آبان/ مرگ آبی به نویسندگی عبداله خدا کریمی و کارگردانی علی رحیمی/ هنگامه‌ای که آسمان شکافت به نویسندگی و کارگردانی رضا میرمعنوی/ شبنم سپیده دمان به نویسندگی محمود مهدوی و کارگردانی حمیدرضا قزل‌باش/ ماه کامل بود که مرگ آمد به نویسندگی و کارگردانی عبید رستمی/ شب واقعه به نویسندگی محمد عارف و کارگردانی پدرام رحمانی، قاسم لطفی خواجه پاشا/ خاکی و آسمانی به نویسندگی هوشمند تافی و کارگردانی پریا امیری.
نمایش‌های خیابانی: زمستان سیاه به نویسندگی و کارگردانی جمشید عسگری/ خنده بازار به نویسندگی علی گلستانی و کارگردانی علی‌رضا لنگرودی/ شلم شوربا به نویسندگی ماندانا عبقری و کارگردانی عطا مقیمی/ ناک اوت به نویسندگی و کارگردانی کاوه مهدوی/ بازی در بازی به نویسندگی و کارگردانی جمشید عسگری.

پاسداشت
جشنواره سوم بر خلاف دو جشنواره گذشته به منظور احترام به هنرمندان طیف‌های مختلف، برنامه پاسداشتی ترتیب داد. هنرمندانی که برای آن‌ها در جشنواره سوم پاسداشت برپا شد عبارت‌اند از:
1- حسین مسافر آستانه 2- داود فتحعلی بیگی 3- سعدی افشار 4- علی‌رضا حنیفی 5- حسن فخاری

یادمان
مرحوم حسین کسبیان، زنده یاد هاشم فیاض و شهید حسین قشقایی سه هنرمند فقیدی بودند که در جشنواره سوم یادمانی جهت گرامی‌داشت یاد و خاطره‌شان برپا شد.

نمایشگاه عکس
در سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه نمایشگاهی از عکس‌های ابراهیم حسینی با همکاری احمد پیشکار و بابک فرجی در سالن انتظار تالار اندیشه برپا شد که در ایام جشنواره در معرض دید مخاطبان و هنرمندان قرار گرفت.

ماه به پیشواز مهمانان می‌رود
گروه‌ها در تالارها مستقر شده‌اند. حال زمان آن است که باز گپ و گفت‌ها و دیدارها تازه گردد و صحنه‌ها زیر تن نمایش‌ها به لرزه افتند. شور و شعف زایدالوصفی موج‌زنان در محیط جشنواره می‌پیچد و حتی عابران را به تأمل و توجه خاصی وامی‌دارد. در میان طنین شادباش‌ها و خیرمقدم‌ها، برخوردهای دوستانه شکل می‌گیرد. برنامه اجراها در دست تک‌تک گروه‌ها دیده می‌شود. تماشاگران عادی و خاص هنر تئاتر، همی منتظر بیداری ماه هستند. این چنین حضور و وقتی را باید مغتنم شمرد.

اولین پیام
به مانند سال‌های پیشین این بار نیز ریاست حوزه هنری دکتر حسن بنیانیان اولین کسی است که برای سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه پیام می‌فرستد. وی به عنوان متولی امر فرهنگی برخی از خط‌مشی‌های نگرش فرهنگی را در این جشنواره سازمان‌دهی کرده است. متن پیام ریاست حوزه هنری بدین شرح می‌باشد:

هنر نمایش، تلاش جمعی و مشترک تعدادی از هنرمندان است برای خلق یک زیبایی تازه که دست‌مایه آن، تنظیم مجدد روابط یک گروه از انسان‌هاست. در قالب یک نمایشنامه برای انتقال یک پیام خاص به مخاطب خویش. روشن است که عوامل متعددی در ارزش‌گذاری برای هر اثر هنری از جمله نمایش، قابل تصور است که از جمله آن‌ها، سطح تکنیک و میزان خلاقیت هنری در اثر خلق‌شده، نوع و محتوای پیام مورد نظر، میزان ارتباطی که یک اثر هنری با مخاطب خود برقرار می‌کند و عواملی دیگر که به ضرورت اختصاص از آن می‌گذریم.
گرچه تمامی این عوامل نوعی همبستگی و تعامل با هم دارند، اما آنچه یک اثر را ممتاز می‌سازد، نوع و محتوای پیام است که به دلیل اهمیت آن باید روی پاسخ به سؤالاتی از این دست تعمق نمود.
1. منشاء پیام کجاست؟ کدام جهان‌بینی و نگرشی پشتوانه این پیام است؟
2. این پیام کدام نیاز انسانی را پاسخ می‌دهد و چه معضلی از معضلات جامعه را حل می‌کند؟
3. این پیام چه نسبتی با مخاطب خاص این اثر دارد؟
پاسخ به چنین سؤالاتی است که هر نمایش را نیازمند پیوند هنرمندان با اندیشه‌های عالمان، جامعه‌شناسان و روان‌شناسانی می‌سازد که وجه مشترک آن‌ها، داشتن عشق و سوز برای اصلاح جامعه بشری باشد.
به راستی چگونه می‌توان این پیوندها را برقرار کرد تا از این رهگذر، هنر نمایش جایگاه در خور شأن خود را در جامعه امروز ایران به دست آورد؟ آیا عاملی جز تواضع درونی و شیفتگی و عشق هنرمندان خالق آثار، که چون نخ تسبیحی دانه‌های علم و فضیلت و تجربه را به هم پیوند می‌زند و آنان را گرداگرد میزی به بهانة خلق یک نمایشنامه فاخر به بحث و تبادل ‌نظر می‌نشاند وجود دارد؟
حوزة هنری افتخار دارد که خود را وظیفه‌مند این مسئولیت بداند که شرایط را برای چنین نشست‌هایی فراهم سازد تا از رهگذر این حرکت ارزشمند، جشنواره تئاتر ماه با جایگاهی متفاوت از جشنواره‌های متعدد و میوه‌چینی به فرایندی برای کاشت و داشت نسل تازه‌ای از هنرمندان متعهد و علاقه‌مند به ارزش‌های انسانی و اخلاقی تبدیل نماید. فرایندی که در آن عشق به احیای معرفت‌های الهی و زنده نگه داشتن فطرت‌های پاک انسانی موضوع اصلی حرکت و بازشناسی آثار هنری مثبت و منفی موجود در اقصی نقاط جهان، ابزار دست‌یابی به آثار هنری فاخر در شأن ایران اسلامی باشد.
گرد هم آیی هنرمندان عزیز از نقاط مختلف ایران و دیدارکنندگان سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه فرصت مغتنمی است تا ضمن خیر مقدم به تک تک این عزیزان، بار دیگر انتظارات جامعه را از تئاتر حوزه هنری یادآوری و موفقیت‌های کسب‌شده را تبریک عرض نموده و سپاس خود را تقدیم هنرمندان همدل نمایم.
حسن بنیانیان- ريیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی

مدیر محترم مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری دکتر سعید کشن فلاح دومین نفری بودند که خدمت مهمانان سوّمین جشنواره سراسری تئاتر ماه خیر مقدم گفتند و پیام خود را بدین شرح اعلام کردند.

حمد و سپاس مرخدای متعال را که ملک هر دو جهان در تصرف اوست. خداوندی که عشق در کنه کائنات نهاد و انسان را در مقام اشرف مخلوقات برتر و برترین گردانید و درود و سلام و صلوات فراوان بر فخر کائنات، سرور اوصیاء حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) که شرف انسان است و جان جهان.
تئاتر محملی برای تاریخ اندیشه و اخلاق و ارتقای هویّت و فرهنگ عمومی جامعه است. این هنر در تعامل با مخاطبان کارکرد و رسالت خود را به انجام می‌رساند و می‌تواند در مقام ابزاری فرهنگی معلم و راهبر باشد و انسان را از مرتبت‌های سفلی به جایگاه‌های اولی برنشاند. تئاتر امروز ایران پیش از هر چیز به دو سویه بودن به تعامل بین هنرمند و مردم محتاج است تا در داد و دهش عمیق هنرمند بر جامعه تاثیر بگذارد و جامعه بر هنرمند دوران خویش. هنرمندان باید بتوانند تئاتر را از حوزه احساس و سلیقه شخصی دور و به سلیقه و احساس جامعه نزدیک کنند و این همه میسّر نیست مگر به شناخت ایمان و اعتقاد به آنچه هنرمند به آن موظف شده است. در این میان رجعت به ارزش‌های ماندگار و اصیل، خردگرایی و معنویت‌طلبی با تأکید بر خصوصیات فرهنگ ایرانی- اسلامی می‌تواند کارگشا و رهنمون باشد و در واقع پاسخی به ضرورت‌های اساسی و بنیادی جامعه و نیازهای ملت. بر هنرمند اصیل واجب است که در ابداع و آفرینش هنری خود با اتکاء بر دانش نوین جهان و دانش فرهنگی و اعتقادی سرزمین خود و تحولات عمیق و ژرف در فرهنگ و هنر این ملک و انطباق آن با منزلت و شأن انسان، روح انسان عصر را پالوده و متعالی کند و همواره در جهت ارتقای ذوق و گسترش اندیشه و تلطیف عواطف گام بردارد. گرد هم آیی هنرمندان شریف و دیدارکنندگان محترم را در سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه خیر مقدم و خسته نباشید می‌گویم.
سعید کشن فلاح- ريیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری
اگر بشود گفت وقتی برای دبیر محترم جشنواره باقی مانده باشد، پس می‌توان امیدوار بود که پیام تبریک ایشان به جشنواره ماه برسد. نصراله قادری با آنکه زیر بمباران مشغله و ضبط و ربط امور جشنواره قرار گرفته بود اما توانست این چند خط را به عنوان پیام تقدیم کند به مهمانان سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه.

به نام خداوند قلم، زیبایی وعشق
از عالم کفر تا به دین یک نفس است
وز منزل شک تا به یقین یک نفس است
این یک نفس عزیز را خوار مدار
کاین حاصل عمر ما همین یک نفس است
«پس اینک ای دوست من به نیکی تأمل کن که شر به چیزی ملحق نمی‌شود مگر آنکه در ذات آن چیز جنبه بالقوه داشته باشد و این جنبه بالقوه نیز خود ناشی از ماده جسمانی است و این ماده جسمانی وجودش وجودی است ناقص و آماده برای فساد و انقسام و کثرت و حصول اضداد و دگرگونی و نو شدن احوال و تغيیر صور. پس هر قدر که چیزی از مادیت دورتر باشد از شر تهی‌تر است.»
تئاتر یعنی عشق، یعنی قربان کردن عزیز، یعنی فدا شدن. تئاتر محراب عبادت ماست. مأمن آرامش ماست. مادر ماست. «صحنه» سجده‌گاه ماست. و ما همه اسماعیل ابراهیم در محضر خداوندیم. تئاتر برای ما همنشینی «عقل» و «ایمان» است.
سومین جشنواره سراسری «تئاتر ماه» در سال برترین گوهر آفرینش محمد مصطفی (ص) برگزار می‌شود و ما این را به فال نیک می‌گیریم.
ما عاشقان تئاتر، فرزندان ابراهیم، نسل معنویت، اندیشه و هنر، ما فرزندان ایران، یاران و امت محمد مصطفی (ص) در آخر الزمان در محراب «صحنه» به عبادت حضرت حق می‌ایستیم سبز، و سرخ ایمانمان را به چشم خورشید می‌نشانیم.
تئاتر زنده است، زنده می‌ماند تا وقتی که انسان زنده است. شما یاران و همراهان ما در این قافله تا همیشه سعادتمند، سلامت، سربلند و سبز بمانید.
نصرالله قادری ـ دبیر جشنواره
داوران ایستاده‌اند
با شروع جشنواره، داوران پیش می‌آیند. کارگردانان نمایش‌ها مراقب خلقیات آن‌ها هستند (هر چند تأثیری ندارد) تک تک‌ آن‌ها با دنیای پیرامونشان چون خانواده خود برخورد می‌کنند اما لحظه‌ای که بر صندلی می‌نشینند، دو چشم و گوش بیشتر نیستند و متمرکز بر نمایش‌ها، سیر تحول ایده‌های به صحنه رسیده را نظاره می‌کنند. در هيئت داوران امسال هم بازیگر بزرگ وجود دارد هم منتقد نام‌آشنا و هم محقق زبانزد.
١. عزت‌اله انتظامی
٢. جهانگیر الماسی
٣. سهیلا نجم
٤. مهرداد رایانی مخصوص
٥. ابراهیم مطیعی
و داوران بخش خیابانی که بی‌صندلی و پا به پای گروه اجرایی ایستاده کار آن‌ها را دنبال می‌کنند، بی‌شک حس نزدیک‌تری با جنس اجراها برقرار می‌کنند.
همین کافی است:
١. محمود صابری
٢. حسین شوندی
٣. فرشاد منظوفی نیا
دست مریزاد به همت آن‌ها.

کاتالوگ، بولتن، حذف نشد
سال سوم خوشبختانه هم کاتالوگ داشت هم بولتن. بولتن جشنواره که غوغا کرد و کم مانده بود نبرد قلم بین گروه‌ها و تحریریه بولتن شکل بگیرد که تا حدودی هم گرفت. بولتن سال سوم به سردبیری بابک فرجی، در جشنواره خبرساز شد و توانست رضایت خاطر گروه‌های حاضر در جشنواره را جلب کند. باشد که بولتن‌های بعدی هم همین‌ طور کوبنده و پر‌مخاطب باشد.
کاتالوگ هم به سردبیری فرجی به مانند بولتن منتها با کارکردی دیگر توانست به حسن سلیقه شرکت‌کنندگان در جشنواره پاسخ منصفانه‌ای بدهد و خلا و ناراحتی سال پیش را از خاطرشان پاک کند که همین هم کافی است.

پایان نزدیک است
بوی اختتامیه حال و رمق را از گروه‌ها گرفته است. اما فرصت دیدن بازخورد تلاش گروهی، برای تک تک حاضرین در جشنواره اهمیت دارد. زیرا این بار در میان داوران جشنواره، نگینی می‌درخشید. استاد عزت اله انتظامی. آقای بازیگر!
پیش از این از ایشان نام برده بودیم اما وظیفه دانستیم به پاس زحمات ایشان در قبول منت برای امر داوری، در اینجا نیز مقام ایشان را ارج نهیم و تشکر و سپاس خود را بدرقه گام‌هایشان کنیم.

بیانیه همراه ماست
با پایان یافتن اجراهای سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه، همگان در تالار اندیشه حاضر شدند تا بیننده و شنونده حکم داوران باشند. بیانیه هیئت داوران در هفت بند به تبیین دیدگاه‌های هیئت مربوطه می‌پردازد و در عین حال معرف سطح کیفی و کمی و جشنواره سوم می‌باشد و اینک متن بیانیه.

بیانیه هیئت داوران سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه
هیئت داوران سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه وظیفه خود می‌داند از مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، دبیر جشنواره و هیئت برگزاری به دلیل تدبیر ومدیریت، شکوه و نظم جاری در زمان برگزاری جشنواره قدردانی نموده با اعلام حمایت معنوی از برپایی چنین جشنواره‌هايی آن هم در عرصة معنویت و اندیشه و هنر و با رویکرد فرهنگ‌ساز از مسئولین عالی‌رتبه نیز انتظار مساعدت و همراهی دارد. هنر تئاتر و جایگاه اجتماعی آن هنوز بارزترین جلوه رشد و تعالی و منزلت فرهنگی در جوامع بشری است.
١. هیئت داوران از هنرمندانی که آثار آن‌ها در جشنواره به نمایش در آمد به دلیل نوآوری، سادگی، صمیمیت، تنوع مضمونی و ساختاری همچنین نزدیکی جوهر و پیکر آثارشان با گوهر نمایش و تأثیرگذاری بی‌پیرایه آثار بر مخاطبان همین طور ارتباط پویا، زنده و زاینده با تماشاچیان قدردانی می‌نمایند.
٢. حضور چشم‌گیر شریف و پاک خانواده جوان تئاتر ایران در جشنواره مبین نیاز جدی به یک برنامه‌ریزی نوین برای سامان‌دهی کارآمد این جریان جوان و پرشتاب از طرف مدیريت عالی فرهنگی کشور است. تأمین نیازها و جذب استعدادهای درخشان نیز در بستر تدبیری جدید فراهم خواهد شد.
٣. علاوه بر قدردانی‌ها، هیئت داوران حسب مسئولیت خود وظیفه دارد نکته‌های ذیل را نیز با هنرمندان و مدیران و مربیان در میان بگذارد.
٤. چه بهتر که برای نمایش آثار خود به قابلیت هندسی و ظرفیت معماری و فنی محل نمایش به خصوص تالارهای کوچک سرپوشیده بیشتر توجه کنیم.
٥. به نظر می‌رسد برای به صحنه بردن مضامین اعتقادی و معنوی باید به اصول جوهره نمایش، تکثیر و زایند‌گی بالقوه اثر نمایشی و امروزین بودن آن از گفتار و متن گرفته تا حرکت بیشتر توجه کرد.
٦. پرهیز از مبالغه، تصنع و رعایت اصول زیبایی‌شناختی در بیان و حرکت نیز تکیه بر ایجاز و ضرب‌آهنگ متناسب رابطه درست و سزاوارتری با تماشاچی برقرار می‌نماید.
٧. چه بهتر که در تولید آثار نمایشی به جنبه‌های فرهنگ اعتقادی و بومی و تشخص فاخر هویت ملی وفادار بمانیم برای تمامی خدمتگزاران عرصه فرهنگ و هنر ایران اسلامی، سربلندی، توفیق و بهروزی آرزو می‌کنیم.
عزت‌الله انتظامی، جهانگیر الماسی، ابراهیم مطیعی، مهرداد رایانی مخصوص و سهیلا نجم

رونمایی
همه می‌دانند لذت اختتامیه به جوایز آن است. هر جشنواره‌ای که در آن جوایز جذاب‌تری وجود داشته باشد، اختتامیه‌اش غلغله می‌شود. در سومین جشن ماه این جذابیت وجود داشت و به همین خاطر اختتامیه نشاط‌برانگیز بود.
در مراسم اختتامیه آرای هیئت داوران سومین جشنواره سراسری ماه به شرح زیر اعلام شد.

آرای هیئت داوران سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه

سپاس ویژه
هیئت داوران به دلیل نوع نگاه، تأثیرگذاری و تلاش‌های مؤثر در عرصه تئاتر از هنرمندان زیر قدردانی به عمل می‌آورد:
ـ دیپلم افتخار و یک سکه بهار آزادی به «حسین محب اهری» بازیگر نمایش «نقل پرومته» به دلیل تلاش مستمر و مؤثر در عرصه بازیگری
ـ دیپلم افتخار و یک سکه بهار آزادی به «سیدرضا میر‌معنوی» نویسنده و کارگردان نمایش «هنگامه‌ای که آسمان شکافت» به دلیل انتخاب مضمون و محتوای ارزشمند
ـ دیپلم افتخار و یک سکه بهار آزادی به «فرشاد منظوفی نیا» نویسنده و کارگردان نمایش «کسی در گوشم زمزمه می‌کند، بیا» به دلیل بهره‌گیری از امکانات گوناگون صحنه و ترکیب‌بندی مناسب در اجزای اجرا
طراحی صحنه
رتبه سوم: دیپلم افتخار و دو سکه بهار آزادی به طور مشترک به «احسان جانمی» طراح صحنه نمایش «چله‌نشین» و «مصیب اسلامی» طراح صحنه نمایش «مرگ آبی»
رتبه دوم: دیپلم افتخار و سه سکه بهار آزادی به «عباس شهسواری» طراح صحنه نمایش «کاسیت در زنجیر»
رتبه اول: هیئت داوران در این بخش انتخابی نداشت.

موسیقی
ضمن قدردانی از گروه‌های موسیقی نمایش‌های «مرگ آبی» و «ماه کامل بود که مرگ آمد»، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و دو سکه بهار آزادی به گروه موسیقی نمایش «آرش»

بازیگری زن
ـ لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی به «سولماز ندایی» بازیگر نمایش «خون بوغاج»
ـ لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی به «زینب قمری» بازیگر نمایش «کاسیت در زنجیر»
رتبه سوم: دیپلم افتخار و دو سکه بهار آزادی به «آذر خوارزمی» بازیگر نمایش «سیاریحون»
رتبه دوم: دیپلم افتخار و سه سکه بهار آزادی به «مرجان قمری» بازیگر نمایش «من خودم آقای مرگم»
رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و پنج سکه بهار آزادی به طور مشترک به «زری اماد» بازیگر نمایش «سفر به مغرب» و «امشب دیگر مُهره‌های پشتم نی‌لبک می‌زند» و «شیوا مکی ‌نیان» بازیگر نمایش «برزخ اِروی، شاعره آتش»

بازیگری مرد
ـ لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی به «سعید ساعدی» بازیگر نمایش «ماه کامل بود که مرگ آمد»
ـ لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی به «حشمت شکری تبار» بازیگر نمایش «چریکه»
ـ لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی به «هومن روح تافی» بازیگر نمایش «خاکی و آسمانی»
ـ لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی به «افشین رشیدی» بازیگر نمایش «دژخیم باید بگرید»
رتبه سوم: دیپلم افتخار و دو سکه بهار آزادی به طور مشترک به«امین آبان» بازیگرنمایش «گم سوار» و «مالک حد پور سراج» بازیگر نمایش «ناشناس»
رتبه دوم: دیپلم افتخار و سه سکه بهار آزادی به طور مشترک به «رسول نقوی» بازیگر نمایش «من خودم آقای مرگم» و «امیر کربلایی‌زاده» بازیگر نمایش «سفر به مغرب»
رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و پنج سکه بهار آزادی به «حمیدرضا آذرنگ» بازیگر نمایش «امشب دیگر مُهره‌های پشتم نی‌لبک می‌زند»

نمایشنامه‌نویسی
ضمن سپاس ویژه از حضور هنرمندان ارزنده، آقای بهرام بیضایی و اکبر رادی.
ـ لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی به «احسان جانمی» نویسنده نمایش «چله‌نشین»
رتبه سوم: دیپلم افتخار و سه سکه بهار آزادی به «حمید ابراهیمی» نویسنده نمایش «سیاریحون»
رتبه دوم: دیپلم افتخار و چهار سکه بهار آزادی به «حمیدرضا نعیمی» نویسنده نمایش «امشب دیگر مُهره‌های پشتم نی‌لبک می‌زند»
رتبه اول: هیئت داوران در این بخش انتخابی نداشت.

کارگردانی
ـ لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی به «امید شاهنده» کارگردان نمایش «من خودم آقای مرگم»
رتبه سوم: دیپلم افتخار و سه سکه بهار آزادی به «علی اصغر راسخ راد» کارگردان نمایش «سفر به مغرب»
رتبه دوم: دیپلم افتخار و چهار سکه بهار آزادی به «مهدی کوشکی» کارگردان نمایش «کاسیت در زنجیر»
رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و شش سکه بهار آزادی به «زری اماد» کارگردان نمایش «امشب دیگر مُهره‌های پشتم نی‌لبک می‌زند»
هیئت داوران سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه ـ 1 تا 7 شهریور 85
عزت‌الله انتظامی، ‌جهانگیر الماسی، ‌سهیلا نجم، ابراهیم مطیعی، مهرداد رایانی مخصوص
هیئت داوران بخش خیابانی سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه پس از مشاهده و بررسی پنج نمایش اجرا‌شده در این بخش، آراء خود را به شرح ذیل اعلام می‌دارد:

الف ـ طراحی لباس:
هیئت داوران ضمن تقدیر از طراح لباس نمایش «ناک اوت» جایزه خود، شامل دیپلم افتخار و یک سکه بهار آزادی را به خانم لیلا چهل امیرانی طراح لباس نمایش «زمستان سیاه» از تهران اهدا می‌نماید.

ب ـ بازیگری
1ـ بازیگران زن: هیئت داوران ضمن ابراز تأسف از عدم حضور نقش‌آفرینان زن در اجراهای انجام‌شده، با اهداي ربع سکه بهار آزادی به بازیگر خرد‌سال سرکار خانم پرنیا عسگری به خاطر حضور مؤثر در نمایش «زمستان سیاه» از ایشان تقدیر به عمل می‌آورد.
2ـ بازیگری مرد: هیئت داوران با تشکر از تمامی بازیگران نمایش‌های اجرا‌شده، بدون اولویت و با اهداي دیپلم افتخار و یک سکه تمام بهار آزادی به هر یک از آقایان:
ـ محمود موسوی به خاطر بازی در نمایش «زمستان سیاه» از تهران
ـ امیر رونقی به خاطر نقش‌آفرینی در نمایش «ناک اوت» از تهران
ـ ابوذر چهل امیرانی به خاطر بازی در نمایش «زمستان سیاه» از تهران
ـ مهدی داوری به خاطر بازی در نمایش «خنده بازار» از قوچان
از آن‌ها تقدیر به عمل می‌آورد.
ج ـ نویسندگی:
هیئت داوران با بررسی اجراهای انجام‌شده، رأی خود را در زمینه بهترین‌های متن به شرح ذیل اعلام می‌دارد.
رـ رتبه سوم نمایشنامه‌نویسی: هیئت داوران جایزه رتبه سوم نویسندگی شامل دیپلم افتخار و یک سکه بهار آزادی را به آقای جمشید عسگری نویسنده نمایش «زمستان سیاه» از تهران اهدا‌ می‌نماید.
ـ رتبه دوم نمایشنامه‌نویسی: هیئت دوران جایزه رتبه دوم نمایشنامه‌نویسی شامل تندیس جشنواره و دوسکه تمام بهار آزادی را به آقای علی گلستانی نویسنده نمایش «خنده بازار» از قوچان تقدیم می‌کند.
ـ رتبه اول نمایشنامه‌نویسی: هیئت داوران در بخش نمایشنامه‌نویسی خیابانی برگزیده رتبه اول ندارد.

دـ کارگردانی
ـ رتبه سوم کارگردانی: هیئت داوران جایزه سوم کارگردانی شامل دیپلم افتخار و یک سکه تمام بهار آزادی را مشترکاً به آقایان عطا مقیمی کارگردان نمایش «شلم شوربا» از تهران و علی‌رضا لنگرودی کارگردان نمایش «خنده بازار» از قوچان تقدیم می‌نماید.
ـ رتبه دوم کارگردانی: هیئت داوران جایزه دوم کارگردانی شامل تندیس جشنواره و دو سکه تمام بهار آزادی را به کارگردان نمایش «زمستان سیاه» آقای جمشید عسگری اهدا می‌نماید.
ـ رتبه اول کارگردانی: هیئت داوران در بخش کارگردانی رتبه اول برگزیده‌ای ندارد.
با آرزوي پيشرفت و توفيق روزافزون براي تمامي هنرمندان تئاتر كشور.
هیئت داوران بخش خیابانی سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه
محمود صابری، حسینعلی شوندی، فرشاد منظوفی نیا
باز هم در آخر کار
ستاد برگزاری جشنواره در سومین جشن ماه با فشار کاری بیشتری روبه‌رو شدند. این به علت تعداد مهمانان، تعدد بخش‌ها و میزان تماشاگران سال سوم بود. به نظر می‌رسد با روند رو به رشد جشنواره ماه، کار این عزیزان نیز سخت‌تر خواهد شد اما امید است با برنامه‌ریزی مدون اوضاع به حال سابق بازگردد هر چند که جشن سوم درخور توجه بود.

ليست ستاد و شورا:
ستاد برگزاری سومین جشنواره تئاتر ماه
ريیس مرکز هنرهای نمایشي موزه هنری: سعید کشن فلاح
دبیر جشنواره: نصرالله قادری
امور استان‌ها: حسین شوندی
مسئول شورای نظارت و ارزشیابی و دبیرخانه: نسرین افسری
امور مالی: سایه کشن فلاح
امور انتشارات: بابک فرجی
امور اجرایی: سروش قادری
روابط عمومی: علی ستوده‌نیا، ابراهیم حسينی (عکس)
تبلیغات: وحید لک
هماهنگی: مسعود همتیان
اسکان گروه‌ها: مهدی سلیمانی
امور تالارها: ایوب خانی، صمد خانی، ناصر نظری

برگ زیر پا
موجز و مختصر و مفید. خداحافظ تا سال بعد. فقط کاتالوگتان را جا نگذارید

گنج‌نامه
بوی جوی مولیان آید همی
یاد یار مهربان آید همی
بر فراز البرز، آسمان، و در میان آسمان، ماه ایستاده است. در شبی گرم و آرام، به زمین به ایران می‌نگرد. به کشوری که در سال اتحاد ملی، انسجام اسلامی، در پی کشف مضامینی است که اخلاق و سنت خود را در آن شکوفا نماید و از همین مسیر به معنویت دست یابد.
هنر اندیشه‌ورز در این خاک ریشه دارد پس عجب نیست مردم آن ذاتاً هنرمند باشند و باید شعر را پیشانی‌نویس هر ایرانی بدانیم، تا حضور شاعران زیادی چون سعدی، حافظ، مولانا، عطار، نظامی، و... توجیه‌پذیر باشد.
مردم ایران به هنر اهمیت عمیقی می‌دهند و از این روست که ماه بدان‌ها می‌نگرد و باز می‌آید تا خود را با آن‌ها تقسیم کند. ماه، عاشق مهر سرزمین شعر است.

زنگ آغاز
در بهار سال ١٣٨٦ دنیای هنر در وضعیت جدیدی قرار گرفته است. فراخوان چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه منتشر شده است و گروه‌ها در پی یافتن متن مناسب با مضامین جشنواره هستند. امسال به مانند سال سوم، همه چیز به دقت حساب‌شده است. چند بند به بندهای فراخوان اضافه شده است که این نشان از تغییر و تحولاتی است که طی سال گذاشته تا امسال در دنیای ماه ایجاد شده است.
حال گروه‌ها آماده‌اند تا متون خود را به دبیرخانه جشنواره بفرستند زیرا تاریخ پایان تحویل آثار روز سی و یکم خرداد است، نه یک روز بیش، نه یک روز کم.
متن فراخوان را از دست یکی از اعضای گروه نمایشي (؟) گرفتیم تا شما نیز از کم و کیف برنامه امسال جشنواره با‌خبر شوید. امیدواریم این متن بیش از هر چیز یادآور روزهای خوشی برای شما باشد، نه حسرت و غم.

فراخوان چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه
مدیریت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به منظور ارتقای سطح کیفی تئاتر کشور در جهت محوریت بخشیدن به سه اصل «معنویت، اندیشه و هنر» چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه را در دو بخش «صحنه‌ای» و «خیابانی» در آذر ماه 1386 برگزار خواهد کرد. ا‌ز تمامی هنرمندان، دانشجویان و علاقه‌مندان به شرکت در جشنواره دعوت می‌شود تا ضمن تکمیل تقاضانامه ذیل، آثار خود را حداکثر تا تاریخ 31/3/1386 به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

الف: شرایط
١. موضوع آثار ارسالی آزاد است. ولی نمایشنامه‌ایی که تأکید بر اندیشه «اتحاد ملی، انسجام اسلامی» داشته باشند در اولویت قرار دارند.
٢. متون ارسالی باید ایرانی باشند و تا کنون در هیچ یک از جشنواره‌های تئاتری شرکت نکرده باشند یا به اجرای عمومی در نیامده باشند. (به استثنای جشنواره‌های استانی حوزه‌های هنری سراسر کشور)
٣. زمان اجرای آثار صحنه‌ای ارائه‌شده کمتر از 45 دقیقه و بیشتر از 90 دقیقه و آثار خیابانی کمتر از 15 دقیقه و بیشتر از 25 دقیقه نباشد.
٤. با توجه به پیش‌بینی اجرا برای برگزیدگان در سراسر کشور و محدودیت‌های جشنواره توصیه می‌شود که از طراحی صحنه سبک و قابل حمل با امکان نصب سریع بهره‌برداری شود.
٥. ارائه مجوز کتبی نویسنده برای شرکت در جشنواره الزامی است. (آثار فاقد مجوز ارزیابی نخواهند شد.)
٦. آثار ارسالی به هیچ عنوان عودت داده نخواهد شد.
ب: امتیاز: امتیازهای ذیل به گروه‌های راه‌یافته به جشنواره تعلق خواهد گرفت.
١. به تمامی گروه‌های راه‌یافته به جشنواره کمک هزینه پرداخت خواهد شد. مبلغ کمک هزینه را کارشناسان حوزه هنری تعیین می‌کنند:
الف: در بخش خیابانی تا سقف 000/000/5 ریال
ب: در بخش صحنه‌ای تا سقف 000/000/15 ریال
٢. عقد قرارداد اجرای عمومی برای گروه‌های برگزیده. (مکان و زمان اجرا را مرکز هنرهای نمایشی مشخص می‌کند.)
٣. هماهنگی برای حضور در حرکت‌های بین‌المللی تئاتری و اجرا در مراکز استانی حوزه‌های هنری کشور.
٤. داوری جشنواره توسط بزرگان تئاتر ایران با حضور یک داور خارجی صورت خواهد گرفت.
ج: جوایز بخش صحنه‌ای
١. 12 سکه بهار آزادی به رتبه‌ اول بخش‌های نویسندگی، کارگردانی، بازیگری زن و مرد.
٢. 10 سکه بهار آزادی به رتبة دوم بخش‌های نویسندگی، کارگردانی، بازیگری زن و مرد.
٣. 7 سکه بهار آزادی به رتبة سوم بخش‌های نویسندگی، کارگردانی، بازیگری زن و مرد.
٤. 12 سکه بهار آزادی به نمایش برگزیده به مفهوم مطلق.
٥. ٥ سکه بهار آزادی برای پوستر و بروشور برگزیده.
٦. 7 سکه بهار آزادی براي موسیقی ساخته‌شده و 3 سکه برای موسیقی انتخابی و 7 سکه برای طراحی صحنه.
٧. اهداي گواهی شرکت به همة گروه‌ها، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به نفرات اول و لوح تقدیر به برگزیدگان دوم و سوم

د: جوایز بخش خیاباني
١. 7 سکه تمام بهار آزادی به نویسنده برگزیده.
٢. 7 سکه تمام بهار آزادی به کارگردانی برگزیده.
٣. 5 سکه تمام بهار آزادی به بازیگر برگزیده زن ومرد.
٤. 3 سکه تمام بهار آزادی به موسیقی برگزیده ساخته‌شده.
٥. 7 سکه تمام بهار آزادی به نمایش برگزیده به مفهوم مطلق.
ه: تقویم برگزاری جشنواره
١. ارسال متون به دبیرخانه تا تاریخ 31/3/86
٢. اعلام نتایج ارزیابی متون تا تاریخ 15/4/86
ـ ارزیابی اجرا: ‌‌الف ـ استان‌ها: نیمه اول مهرماه 86 ب ـ تهران: نیمه اول آبان ماه 86
٣. اعلام نتایج پذیرفته‌شدگان نهایی: اول آذر ماه 86
٤. زمان برگزاری جشنواره:
الف ـ افتتاحیه: 21 آذر ماه 86، هم‌زمان با سال‌روز ازدواج حضرت علی (ع) مولای عدالت و حضرت فاطمه سلام الله علیه.
ب ـ اختتامیه: 28 آذر ماه 86 ، هم‌زمان با شب عرفه و نیایش.
توجه: آثار برگزیده جشنواره‌های استانی حوزه هنری که از شهریور ماه 85 الی شهریور 86 برگزار شده باشند، در مرحله بازبینی استان‌ها موردارزیابی قرار خواهند گرفت.
نشانی دبیرخانه جشنواره
تهران= تقاطع خیابان‌های حافظ و سمیه ـ حوزه هنری ـ مرکز هنرهای نمایشی ـ دبیرخانه دائمی جشنواره‌ها
کد پستی 1677/15815 تلفن تماس: 88804072 فاکس: 88804070 پست الکترونیک: jashnvareh_mhn@yahoo.com

دبیر در تکاپو است
نصراله قادری امسال نیز دبیری سومین جشنواره سراسری تئاتر ماه را به عهده دارد. بیش از آنکه اظهار خوشحالی کنیم از حضورش در این سمت، باید نگران اوضاع و احوال روحی‌اش باشیم که نکند دوباره زیر فشار مشکلات جشنواره خراب شود. بدتر از همه این است که قادری، هر چه مشکلات بیشتر باشد صدای غر زدنش را کسی نمی‌شنود. صبر و حوصله‌اش ستودنی است و همین باعث می‌شود ایمان بیاوریم به آغاز فصل مهر!

772 را دریابید
سالی که نکوست جداً از بهارش پیداست و این بدان معنا است که جشنواره چهارم ماه از همین حالا نسبت به جشنواره گذشته یک برتری محسوس دارد. در سال سوم تعداد متون ارسالی به دبیرخانه 442 متن بود و امسال عدد 772 زینت‌بخش دفاتر دبیرخانه شده است.
این300 متن اضافه بر سال گذشته خبر از چه می‌دهد؟ رشد کمی؟ البته! و رشد کیفی؟ و باز هم البته.
بر اساس آمار دبیرخانه، در بخش نمایش‌های صحنه‌ای، از تهران 330 متن و از شهرستان 287 متن اعلام آمادگی برای حضور در جشنواره کردند. در بخش خیابانی نیز 90 متن از تهران و 65 متن از شهرستان به دست‌اندرکاران دبیرخانه رسید.
بدین شکل، 617 متن صحنه‌ای و 155 متن خیابانی تخمین نهایی مهمانان هنرمند جشنواره چهارم را رقم زدند. این از طرفی مایه خوشحالی گردانندگان جشنواره شد و از طرف دیگر بر دقت عمل، نظم برنامه‌ریزی و تلاش فزاینده آن‌ها تأکید کرد. حال، پایان به چه شکل باشد، آن‌ها مجبورند سرعت کار خود را افزایش دهند و هماهنگی‌های مربوط به حضور و اسکان گروه‌ها را با جدیت بی‌خدشه‌ای به پیش ببرند. پس 772 را دریابید دوستان، که امسال همت بیشتری را طلب می‌کند.

ضرباهنگ خوانش
شروع تابستان، شروع بررسی متون ارسالی به دبیرخانه جشنواره است. در این اوضاع عرق‌ریز چشم‌گداز، برگه‌ها رد می‌شوند، دیالوگ‌ها خوانده می‌شوند و نمره‌ها تعلق می‌گیرند به بطن کاغذ بازخوانان. با نام آن‌ها آشنا شویم.
١. سیدمهدی شجاعی
٢. تاج‌بخش فنائیان
٣. حسین شوندی
٤. مژگان بنی‌هاشمی
٥. یداله وفاداری
این پنج تن چون انگشتان یک دست در تحلیل و شناخت ویژگی‌های ممتاز متون در میان انبوهی از ناملایمت‌های جسمی و کاری، سرانجام در پانزدهم تیرماه آرا خود را اعلام کردند. خسته اما امیدوار، با روحیه‌ای دلپذیر. رقم پیشنهادی آن‌ها در کسر 772 به 189 رسید که خود یک رکورد در جشنواره به حساب می‌آید.

پوستر و تندیس
پوستر امسال را سعید نقاشیان و سیدحمید شریفی طراحی کردند و جناب ولی‌اله شاکر به طراحی تندیس جشنواره پرداخت. این تغییر نیز خبر از اعجاب می‌داد. حال که نزدیک به 190 متن به مرحله بازبینی وارد شده‌اند بدنه جشنواره پهنه عظیمی یافته است و بازوهای اجرایی می‌بایست بار بیشتری را تحمل کنند و ذهن تنظیم‌کننده برنامه‌های گروه‌ها، صبورتر باشد.

راه‌پیمایی هنر
اگر هر گروه فقط هفت نفر عضو داشته باشد بیش از 1300 نفر هنرمند میهمان اولیه جشن چهارم ماه خواهند بود و این رقم هشداردهنده است. هيئت‌‌های بازبینی باید مراقب باشند، حجم انبوه آثار توان بالای جسمی و فراست حاضر می‌طلبد. هر گروه با آرزویی مقابل بازبینان قرار می‌گیرد و هر جواب رد، خاموشی هفت انسان را اعلام می‌کند. شرایط بیش از آنچه که گمان کنیم جدی است و به نظر می‌رسد تعداد متون امسال پهلو به پهلوی فجر گام برمی‌دارد. ماه، برادر خود را به رقابت طلبیده است.

فولاد تنان
نیمه اول مهر زمانی است که شهرستان‌ها به استقبال بازبینان جشنواره می‌آید. گروه‌ها در تب و تاب اجرای دستاورد خود، آخرین تمرینات را از سر می‌گذرانند. ولوله در میان جمعیت از ورود آن‌هایی خبر می‌دهد که معین‌کننده برگزیدگان هستند. گروه‌ها بازبینان آشنا هستند. پس به احترام آن‌ها برمی‌خیزند:
١. یداله وفاداری
٢. حسین شوندی
٣. فرید میرشکار
و در تهران در نیمه آبان طنین قدم‌های بازبینی‌های دیگری شنیده می‌شود که گواه آغاز رقابت بین گروه‌هاست در کسب جواز ورود به چهارمین جشن ماه. اولین گروه در مقابل بازبین‌ها قرار می‌گیرد، بازبینانی چون:
1‌. محمد‌علی خبری
2. فرشید ابراهیمیان
3. هایده هائری
و بدین ترتیب start حرکت به سوی انتخاب آثار برتر زده می‌شود. حالا باید دید چه کسي گزیده خواهد شد و وارد جشنواره امسال می‌شود. این از یک جهت اساسی حایز اهمیت است. چهارمین تولد ماه هم‌پایه فجر شده است و شرکت در این جشنواره مانند حضور در بزرگ‌ترین رویداد تئاتری سال است. پس امیدواریم شما انتخاب شوید.

چند خط آمار
دلهره پایان یافت. همه دانستند آنچه از آن واهمه داشتند، لبخند بر لب یکی و اشک در حدقه‌های دیگری. اینجا فرصت ابراز احساس به ا‌ین داده شد و دیگری به دستمالی برای زودودن اشک خود بسنده کرد.
بر اساس رأی هیئت بازبینی در بخش صحنه‌ای 17 نمایش از تهران و 15 نمایش از شهرستان به صحن جشنواره راه یافتند. بر اساس همین رأی تعداد 13 نمایش خیابانی از تهران و 6 نمایش خیابانی از شهرستان جواز ورود به جشنواره را به دست آوردند.
امسال تهرانی‌ها با 30 اثر و شهرستانی‌ها با 21 اثر جشنواره را به قدم‌های خود مزین فرمودند. حال زمان آن بود که ماه برای جشن چهارم از 51 گروه پذیرایی کند. اما غمي در دل نداشت زیرا همگان به یاری‌اش شتافتند. ماه، تنها نیست.
بکوب بر این خط‌ها نام مرا
آثار شرکت‌کننده در جشنواره چهارم آماده ظهور بر صحنه شده‌اند، اقدامات انجام گرفته و دست‌اندرکاران به دقت اوضاع را ارزیابی کرده‌اند. لیست آثار به دست دبیر جشنواره رسیده است. در کنار او به خواندن مشغول می‌شویم:
بخش نمایش‌های صحنه‌ای تهران: آژی‌دهاک به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی آرش فنائیان/ ارثیه‌های عاطفی به نویسندگی و کارگردانی علی بوریان/ بازی‌نامه فرود به نویسندگی امیر دژاکام
و کارگردانی رهام مخدومی/ باید برای کبوترا دون پاشید به نویسندگی سیدعلی موسویان و کارگردانی پریناز آل آقا، علی‌رضا مهران/ خانمچه و مهتابی به نویسندگی اکبر رادی و کارگردانی مریم جعفری حصارلو/ راه‌ کمال به نویسندگی وکارگردانی کامل نوروزی/ سیب‌های پلاسیده به نویسندگی و کارگردانی فرشاد منظوفی‌نیا/ کبود به نویسندگی علیرضا خوش‌پیک و کارگردانی رزیتا طلایی، مهر السادات میرحسینی/ لب خط به نویسندگی رسول نقوی و کارگردانی رسول نقوی، محسن سلیماني فارسانی/ مرز به نویسندگی و کارگردانی پرویز بشردوست/ مسافری به هیچ به نویسندگی آرش منصوری و کارگردانی فتح‌اله نیازی/ منشأ همه نابودکننده‌هایت یک چیز بیشتر نیست به نویسندگی و کارگردانی فرزاد امینی/ مهر و تیغ به نویسندگی و کارگردانی ایرج افشاری اصل/ وارث به نویسندگی و کارگردانی امین آبان/ وصیت‌نامه خانم سارا به نویسندگی نغمه ثمینی و کارگردانی زری اماد/ همیشه ماندگار به نویسندگی و کارگردانی حسن باستانی/ هویت به نویسندگی مشهود محسنیان و کارگردانی علی سرابی.
بخش نمایش‌های صحنه‌ای شهرستان: اما حالا تو رفته‌ای به نویسندگی اسداله اسدی و کارگردانی آلاله ایزدی/ انتظار با بوی نرگس به نویسندگی زینت صالح‌پور و کارگردانی رحمان هوشیاری/ او خدا را بوسیده است به نویسندگی و کارگردانی احسان شادمانی/ بازی زندگی به نویسندگی ماندانا عبقری و کارگردانی پژمان شاهوردی/ خدا بس به نویسندگی و کارگردانی سعید خیرالهی/ دگ به نویسندگی محمد لطفی و کارگردانی غلام‌رضا احمدی/ راپرت‌های یومیه ایام از یاد رفته به نویسندگی محمدرضا رهبری و کارگردانی احسان جانمی/ سوگ سهراب به نویسندگی و کارگردانی محمدحسین اقبالیان/ شامگاه شوم به نویسندگی و کارگردانی رامین راستی/ شبی از شبهای یلدا به نویسندگی و کارگردانی جلال سلامتی اوزینه/ عاشقستان به نویسندگی کیوان صباغ و کارگردانی غلام‌رضا جهان‌پا/ فیروزه‌‌ای که می‌خواند به نویسندگی علی‌ رضایی و کارگردانی علی رحیمی/ ماهی‌های خاک به نویسندگی فارس باقری و کارگردانی علی‌رضا ارجونی/ ملودی گرگ سرگردان به نویسندگی محمود مهدوی و کارگردانی توحید معصومی/ نخل و نیلوفر به نویسندگی و کارگردانی پیمان دانشمند.
بخش نمایش‌های خیابان تهران: آرش به نویسندگی علی‌رضا تقوی‌نژاد و کارگردانی پژمان یاوری/ از اول تا آخر جنگ به نویسندگی مسعود مهرابی و کارگردانی پروانه علی ضامنی/ دنیای چشم‌بسته به نویسندگی و کارگردانی امیر کربلایی‌زاده/ دوست و دشمن به نویسندگی رسول نقوی و کارگردانی حامد بی‌آزار/ رجعت به نویسندگی ابوذر چهل امیرانی و کارگردانی ابوذر چهل امیرانی، جمشید عسگری/ رسم رستم‌کشی به نویسندگی و کارگردانی مهدی مقیمی اسفندآبادی/ روح می‌سی‌سی‌پی به نویسندگی بهروز فیاضی، سیدعلی موسویان و کارگردانی بهروز فیاضی/ سمفونی فالش به نویسندگی و کارگردانی محمد احمدی/ سه سوت اومدم به نویسندگی و کارگردانی سیدعلی موسویان/ نمای بسته به نویسندگی نگین سرکانی و کارگردانی فرامرز قلیچ‌خانی/ هفت کلاه به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم قراگوزلو/ یک ضرب به نویسندگی رسول نقوی و کارگردانی میلاد عبدالهی.
بخش نمایش‌های خیابانی شهرستان: پرده‌برداری به نویسندگی وکارگردانی سعید ذبیحی/ در انتظار گودرز به نویسندگی کورش شمس و کارگردانی سعید یار دوستی/ سهراب‌کشی به نویسندگی و کارگردانی حسین عباس‌زاده/ مدرک به نویسندگی و کارگردانی شهریار نیریز نقدهی/ مهریة 1367 سکه‌ای به نویسندگی مهدی حبیبی و کارگردانی علی اصغرپور قهرمان/ هفت خوان به نویسندگی و کارگردانی علی حلوی/

نمایشگاه عکس
امسال در جشنواره نمایشگاه عکس‌های «ابراهیم حسینی» از مشاهیر تئاتر ایران در سالن انتظار تالار اندیشه برپا می‌شود. ابراهیم حسینی به عنوان عکاس حرفه‌ای ملی دوره‌ای طولانی این مجموعه عکس‌ها را تهیه برای بازدید عموم آماده نموده است. بی‌شک دیدن قابی از چهر‌ه‌های بزرگ تاریخ تئاتر این مرز و بوم لطف خود را دارد و به همین دلیل مخاطبان زیادی را به خویش فرا می‌خواند. دست مریزاد می‌گوییم به همت «ابراهیم حسینی» و تمرکز او بر هدف زیبایش.
پاسداشتی برای مرد مینیاتوری ایران
امسال در کنار سایر بخش‌های جشنواره، بخش پاسداشت هم وجود دارد.
اولین پاسداشت برای مرد مینیاتوری ایران، بازیگر خوش‌اخلاق، متواضع و تیزهوش سینما و تئاتر استاد «جمشید مشایخی» است. جمشید مشایخی مردی است از تبار خردمندان، مهرطلبان و شادزیستان. او را همه ایرانی‌ها می‌شناسند و به بزرگی اخلاق شخصی و فن هنرش واقفند، ما تنها رسم ادب را به جای آوردیم و فصلی از نجابت او را برنمودیم. استاد، همیشه استاد است.
دومین پاسداشت برای استاد «محمد بخشی‌زاده» است که در عرصه نوشتار و کارگردانی و متون کهن فارسی قلمی وافی و واقف دارند. ایشان تاکنون 138 نمایش، 18 فیلم سینمایی، 38 سریال و42 تله تئاتر کار کرده‌اند و همین کافی است تا قطره‌ای از همت ایشان را مخاطبان دریابند. پاینده بمانید و همچنان پرکار استاد.

صبح روز چهارم
نگاهی به پس و قدمی به پیش. گروه‌ها می‌آیند. آذرماه است و هوا سرد شده. بوی زمستان کم و بیش در شهر پیچیده و لباس‌های ضخیم جای بارانی و چتر را گرفته است. باد خنک پاییزه در عین رساندن پیام زمستان به تن شهر، خبر از ورود کاروان هنرمندان می‌دهد. این گونه است که با گذر تاریخ از نیمه آذر و نزدیک شدن به روز بیست و یکم، فضای خفته هنر دوباره بیدار می‌شود تا در جشن چهار ماه، شرکت جوید. قدم‌ها آراسته‌اند به شوق و ذهن‌ها محو دقت اجرا. امسال، سال عجیبی است.

پیام‌آوران چهارمین دوره
تولد ماه برای اهل هنر خوش یمن بوده است. محوریت هنر، اندیشه و معنویت در بطن مضامین آثار جشنواره، شیوه و نگره جدیدی را در قالب تئاتر ایران تضمین کرده است. در آغاز چهارمین دوره، حال ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی بود که نخستین پیام تبریک خود را برای جشنواره فرستاد و ایشان را همه می‌شناسند. روحانی گران‌قدر جناب حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی.
پیام رییس سازمان تبلیغات اسلامی
به چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه
هنر آیینه‌ای است که انوار تابان تجلی حق در آن می‌درخشد و دیدگان هنرمند جلوه‌گاه رخ اوست. هنروری که ذهن و زبانش از اندیشه‌گاه عالم قدس توشه گرفته باشد، غرق تماشای عکس رخ یار در جام آیینه‌گون هنر می‌گردد و دیگران را که به لذت این شراب طهور وقوف ندارند با زبان رمز و اشاره به اندکی از آن دریای بی‌پایان رهنمون می‌شود. این همان رمزی است که خواجه اهل راز نیز بر آن پای فشرده و گفته است: «آن کس است اهل بشارت که اشارت داند. ..» نمایش، هنری کهن و دیرپاست که رفتار آدمی را در منزلگاه زمینی‌اش می‌کاود و بر ظرایف روحی و روانی او هنگام مواجهه با جهان پیرامونش دقیق می‌شود. به همین سبب است که نمایش در طول تاریخ به عنوان هنری فاخر و مؤثر‌ ـ به اذعان اصحاب نظر ـ تأثیرات ژرفی در تمدن‌سازی و تعمیق باورها و ارزش‌های الهی و اخلاقی در لایه‌های عمیق و زیرین جوامع داشته است. با چنین دیدگاهی، هنر نمایش را چنان ظرفیتی است که می‌تواند مضامین و مفاهیم درس‌آموز و متعالی دینی را در فضا و قالبی تفکربرانگیز که تنها از عهده هنر عمیق و نافذ تئأتر برمی‌آید به منافذ ماندگارتر ذهن‌ها و سینه‌های مخاطبان هدایت کند.
جایگاه چنین هنر ارزشمندی آن‌گاه روشن‌تر می‌شود که دریابیم در پروژه تبلیغ دینی، ابزار نیز متناسب با موضوع مورد تبلیغ باید وزین و فاخر باشد و اندیشه مادامی که در قالب هنر عرضه نشود اقبال اندکی برای ماندگاری خواهد داشت و سازمان تبلیغات اسلامی مفتخر به فراهم نمودن فضای رشد و بالندگی این نوع نگرش و بینش به مقوله هنر و مخصوصاً در عرصه هنرهای نمایشی است. هر چند برپایی چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه، اتفاقي مبارک در جامعه هنری کشور است و این عرصه با مدد ظرافت‌ها و زیبایی‌های بالقوه خود می‌تواند در رشد فرهنگ وهنر و اندیشه اسلامی گام‌های بلندی را بردارد، اما آنچه عنایت متولیان برگزاری چنین جشنواره‌هایی را می‌طلبد، راه‌اندازی سلسله‌وار آن برای خالی نبودن عریضه و گرد هم آوردن حجم محدودی از آثار نمایشی نيست؛ بلکه از این جشنواره انتظار می‌رود در کنار حمایت و تقویت آثار موجود، پرسش‌ها و کاستی‌هایی را که فراروی هنر تئاتر در سطح ملی قرار دارد پاسخ‌ها و یا راه حل‌هایی در خور فراهم نماید و یا دست کم چشم‌اندازهایی را که آینده‌ای روشن برای تئاتر کشورمان نوید بدهد، برای مخاطبان این هنر ترسیم کند. از جشنواره تئاتر ماه انتظار می‌رود همگام با دیگر مراکز متولی هنرهای نمایشی کشور، خودش را در چاره‌جویی معضلاتی که گریبانگیر تئاتر کشور است سهیم بداند؛ مشکلاتی از این دست که چرا پیوند دیرپایی که میان نمایش‌های سنتی و آیینی ما و توده مردم وجود داشت، در تئأتر مدرن میهنمان کمرنگ شده است و رمز غربت هنر نمایش در کشور چیست؟ آیا از فرم‌گرایی افراطی و گرایش به ساختارهایی که متأثر از تقلیدهای صرف و غیرخلاق از مدل‌های بیگانه است می‌توان توقع داشت که ظرف مناسبی برای محتوا و مضامین اشراقی و فرهنگ متعالی و ملی ما باشد، هر چند دستاوردهای تکنیکی و فنی چنین تجربه‌هایی را نباید نادیده گرفت. با توجه به اینکه تئاتر بر خلاف رمان و سینما و دیگر هنرها منحصراً با اجرای زنده عرضه می‌شود چگونه می‌توان دانشجویان و هنرآموزان این عرصه را با دانش روز تئاتر جهان آشنا کرد؟ و سرانجام اینکه چگونه می‌شود تنها به ارسال پیام نیندیشید و به عاقبت و سرنوشتی که پیام به آن منتهی می‌شود نیز تأمل نمود. اینجانب به همه عزیزان دست‌اندرکار در امر برپایی چهارمین جشنواره سراسری تئأتر ماه خسته نباشید و خداقوت می‌گویم و ذهن تعالی‌اندیش و طبع باریک‌بین و نکته‌اندیش هنروران متفکر عرصه نمایش را می‌ستایم. توفیقات روزافزون شما در خدمت به فرهنگ و هنر ارزشمدار این مرز و بوم با استعانت از خداوند هنر آفرین، آرزوی قلبی من است.
والسلام ـ سیدمهدی خاموشی

در آغاز جشنواره دکتر حسن بنیانیان ریاست حوزه هنری به مانند سال‌های گذشته با اشاره به سه رکن معنویت هنر و اندیشه پیام خود را برای گروه‌های شرکت‌کننده در جشنواره بدین شرح اعلام کردند:

پیام رییس حوزه هنری
به چهارمین جشنوار سراسری تئاتر ماه
توجه به «معنویت، اندیشه و هنر»، از ضروریات زندگی امروز مسلمانان است. معنویتی که برگرفته از ذات پاک خداوند متعال است و از طریق پیامبران بر انسان ارزانی شده است. این معنویت در جهان اسلام با تابش پر فروغ محمد مصطفی (ص) بر ما آشکار شد تا با یاری جستن از آن، خیمه‌گاه هر دو جهان را با انوار او بیاراییم. امروزه معنویت رهگشاي ما برای رسیدن به ذات خداوندی است. انسان متدین با تقوی با جست و جو در افعال ائمه اطهار (ع) می‌تواند بر اندیشه پاک خود تأکید بگذارد و آن را با هنری اسلامی و دینی درآمیزد. ارائه این هنر، فقط از طریق اندیشه پاک و زلال است که می‌تواند نمایاننده تقوی و ذات پاک هنرمند باشد. هنرمند با اندیشیدن به معنویت اسلامی، می‌تواند جلوه‌های بسیاری را برای مسلمانان آشکار کند. بازنمایی این معنویت، از طریق اندیشه است که هنری والا می‌آفریند و آن را در قالب اثری هنری ارائه می‌دهد.
بر ما پیروان خط نبوت است که با تداوم و استواری در جهت پیشبرد معنویت اسلامی گام برداریم و آن را به اشکال گوناگون به جهانیان عرضه کنیم.
نمایش نیز به عنوان هنری کامل، وسیله‌ای است برای ارائه مفاهیم دینی و اسلامی. از طریق این هنر نیز می‌توان بر ترویج معنویت و انسان‌سازی همت گمارد. این شعار همیشگی انسان‌ساز، «معنویت، اندیشه، هنر» بیانگر آرمان‌های هنرمند اسلامی است که به یاری حضرت احدیت آن را بر دوش می‌کشد.
فرا رسیدن چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه را بر جمیع هنرمندان مسلمان تبریک گفته و امید داریم که این عرصه با همه ظرافت‌ها و زیبایی‌هایی که دارد بتواند در رشد فرهنگ و هنر اسلامی گام مؤثر بردارد.
والسلام ـ حسن بنیانیان
دکتر سعید کشن فلاح مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری سومین نفری هستند که برای جشنواره پیام فرستاده‌اند. جناب فلاح با توجه به مسئولیت خود در حوزه هنری، پیوسته در این اندیشه هستند که نیروهای جوان باید در عرصه‌های فرهنگی به رشد و شکوفایی دست یابند. متن پیام ایشان بر اندیشه سازنده یک مدیر تکیه دارد.

پیام رییس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری
به چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه
تئاتر همچنان هنری متعالی و متفاوت است و فلسفه و اندیشگی را در روح و جوهره خود دارد؛ چنان که فیلسوفان و اندیشمندان در طول تاریخ همواره نقطه‌نظرهای خود را به وسیله رسانه تئاتر ابراز داشته‌اند. امروزه بیش از هر چیز، نیازمند معنویت‌طلبی و عشق به ارزش‌ها هستیم. ارزش‌هایی که انسان متدین امروز، همواره بر آن تأکید می‌کند و خود را با آن وفق می‌دهد. تطبیق این انسان با معنویت زندگی راه و رسم حیات بشریت را به ما می‌آموزاند. این معنویت همواره از طریق هنرهای چندگانه قابل ارائه است. تئاتر نیز چون دیگر هنرها، محفلی است برای ارائه مفاهیم برتر انسانی. مفاهیمی که به اشکال گوناگون از طریق هنرمندان این عرصه نشان داده می‌شود.
اکنون در سال «اتحاد ملی، انسجام اسلامی» نمایش‌های معنوی و پرمحتوی در حفظ و پاسداری از راه و رسم زندگی انسان دینی، خاصه مردم ایران، بسیار تعیین‌کننده‌اند امروزه نیاز دنیای اسلامی، اتحاد و انسجام است تا با یاری آن بتوان در حفظ این معنویت ارزشمند و والا گام‌های بلند برداشت و فرهنگ غنی اسلام را از طریق هنرهای والا نیز ارائه داد.
اینجانب در برگزاری چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه ضمن سپاس از تلاش‌های پی‌گیر دست‌اندرکاران عرصه هنر، به ویژه هنرمندان تئأتر که با فرهنگ معنویت و تقدس اسلامی پیوند خورده‌اند، این حرکت معنوی و انسان‌ساز را تبریک گفته و آرزوی توفیق و سربلندی از خداوند منان مسئلت دارم.
سعید کشن فلاح
باز هم رسیدیم به سراغ دبیر جشنواره، مردی خستگی‌ناپذیر، پرمشغله و متمرکز بر جریان جشنواره. نصراله قادری به عنوان دبیر کارهای زیادی را باید هماهنگ کند اما به عنوان دبیری دلسوز باید نگران مسائل عاطفی گروه‌ها نیز باشد، چیزی که کاملاً شخصی است و از مهربانی قادری خبری می‌دهد. اینکه گروه‌ها کم و کاست نداشته باشند و کسی از حضور در فضای شاد جشنواره جا نماند. پیام قادری، لطف خاص خودش را دارد.

پیام دبیر جشنواره
به چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه
به نام خداوند قلم، زیبایی و عشق
به راستی چهار با بقیه اعداد چه فرقی دارد؟ چهار و چهارمین در فرهنگ و باور ما نسبتی با چهار عنصر طبیعت، چهار ارکان بدن، چهار گوشه خانه کعبه ، چهار جهت و ... و نسبتی با کمال، بلوغ، اوج و موفقیت دارد. از قضا هنر قدسی تئاتر هم چهار پارامتر اساسی دارد. تئاتری که آبشخور اولیه‌اش مذهب است و اگر از ریشه‌اش جدا شود پژمرده می‌شود. تئاتری که بنیانش بر دیالوگ و همنشینی «عقل» و «احساس» است. تئاتری که برگزاری یک مراسم آیینی مقدس برای پالوده شدن است. تأمل و تفکری کوتاه در اوج و فرودهای این عنصر و عنایت به نقاط عطف و بالندگی آن در طول تاریخ و در کائنات با عظمت خداوندی و قیاسی آن با جزر و مد‌های تاریخی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و فضای غالب فرهنگی و نظام‌های حکومتی، پیوند عمیق و کهن تئاتر را با «مخاطب» نمایان می‌سازد.
تئاتر هنر «اندیشیدن»، «دیالوگ» برقرار کردن، «مهرورزی» و «اتحاد و انسجام» است، در سالی که شعار ما «اتحاد ملی، انسجام اسلامی» است و جشنواره ماه که داعیه «معنویت»، «اندیشه» و «هنر» را دارد، در چهارمین گامش تلاش می‌کند که به مراسمی آیینی که ریشه در روح وجان ما دارد بدل شود و تا دیر سبز بپاید و نرم نرمک شاخ و برگش را به گستره سرزمین‌های اسلامی گسترش دهد و پیام‌دار حقیقی اسلام ناب محمدی (ص) باشد که احمد مرسل‌اش بشارت داده که دین مصطفوی در آخر الزمان به سرزمین ایران عزیز شکوفا خواهد شد. تداوم این حرکت بسته وابسته پیوسته به حضور خانواده نجيب تئاتر است.من امید دارم که این خانواده مهربان هرگز فرو نپاشد و برای همه قبیله تئاتر و دوستداران واقعی تئاتر زیباترین‌ها و بهترین‌ها را از درگاه حضرت حق آرزومندم. دیر بپایید، سبز بپویید و رستگار بمانید.
نصرالله قادری

بزرگان در عرصه داوری
هیئت داوران چهارمین جشنواره سراسری ماه برای تماشا و به قضاوت نشستن، بیش از سال پیش سرحال هستند. هوای آذر بی‌شک مزه مخصوص خود را در رگ و پی و افکار آن‌ها وارد کرده است. امیدواریم گروه‌های بیشتری به لطف این بزرگان منت‌پذیر باشند و منتخب گردند. هیئت داوران بخش صحنه‌ای عبارتند از:
١. عزت‌الله انتظامی
٢. محمود عبدالهی
٣. تاج‌بخش فنائیان
٤. محسن حسینی
٥. رونالد گرنز
هیئت داوران بخش خیابانی نیز همگام با هیئت داوران صحنه‌ای به سراغ قضاوت در باره آثار محوله خود رفتند و در این راه، بیش از همکاران خود صبر نشان دادند زیرا هوای سرد بیرون را عمیقاً با پوست و گوشت حس می‌کردند. نام این دوستان را به خاطر بسپارید.
١. داود فتحعلی بیگی
٢. محمد حسین ناصربخت
٣. حسین راضی
کاتالوگ و بولتن هم برمی‌دارم
امسال کاتالوگ جشنواره نیز به سر دبیری بابک فرجی آماده شد و هنرمندان (علی الخصوص شهرستاني‌‌ها) توانستند سند مکتوب جشنواره چهارم را به نام خود به همراه ببرند. شور و اشتیاق تهرانی‌ها هم جالب بود و تابه خود بیاییم کاتالوگ به ما نرسید.
اما بولتن سرنوشتی عجیب‌تر داشت. ساعت 9 نشده، دیگر دست ما هم بولتنی نبود. انگار نیرویی پنهان، بولتن‌ها را جمع مي‌کرد و با خود می‌برد. این نیرو، کنجکاوی گروه‌ها از اخبار مربوط به جشنواره و نقد کارهای خودشان بود. انرژی زیادی از تیم بولتن برای آماده‌سازی بولتن‌های شبانه گرفته شد اما بازخورد ثمربخش بود و به همین خاطر لبخند رضایت بر لب آن‌ها نشاند مخصوصاً بابک فرجی که سردبیر بولتن امسال با او بود.
عجب از انرژی ماه
پنج کتاب در جشنواره چهارم آماده چاپ شد. این کتاب‌ها ماحصل تلاش جمعی از هنرپژوهان و مترجمان عرصه تئاتر می‌باشد. البته باید پشت همه این‌ها، تلاش و همت گردانندگان جشنواره را بازشناخت که در شرایطی که پیش‌تر اشاره شد (گستردگی جشنواره و تعدد نمایش‌ها) توانستند این حرکت فرهنگی را نیز به ثبت برسانند. کتاب‌های امسال عبارت‌اند از:

تئاتر و دین
نویسنده: گابریل مارسل
ترجمه: جلال ستاری
گابریل مارسل Gabriel Marcel فیلسوف و درام‌نویس و منتقد تئاتر در سال 1889 به دنیا آمد و 1973 چشم از جهان فرو بست. او در عالم فلسفه، یک تن از نمایندگان برجسته و شاخص اگزیستانسیالیسم مسیحی در فرانسه بود. او بدبینی اگزیستانسیالیسم ملحدانه را رد کرد و برای حکمت متعالیه و خدادانی و خداشناسی انسان در دامان ایمان، مقامی شامخ قایل بود. مارسل در 1948 جایزه بزرگ ادبی آکادمی فرانسه را دریافت کرد و در 1956 جایزه گوته را در آلمان به دست آورد و در 1958 موفق به کسب جایزه بزرگ ملی ادبیات شد.
این کتاب مشتمل بر دو سخنرانی اندیشمندانه از گابریل مارسل است. مترجم کتاب، دکتر جلال ستاری، اعتقاد دارد این دو سخنرانی در خور توجه و شایان تأمل است اما این امر به معنی موافقت با همه نظرات این فیلسوف نیست.
از این رو برای ایضاح مقصود و رفع سوءتفاهم در پایان این کتاب، ستاری، خود به نگارش مقاله‌ای تحت عنوان «هنر دینی» روی آورده است که مباحث مارسل را تبیین می‌کند. چاپ اول این کتاب در 1381 توسط انتشارات نمایش و چاپ دوم آن به مناسبت برگزاری جشنواره تئاتر ماه توسط انتشارات پرسمان 1386 در هزارنسخه صورت گرفته است.

گشت و پرسه‌ای چند در متون نمایشی معاصر
«همایون علی‌آبادی» متولد 1332، کارشناس هنرهای نمایشی و از منتقدان مطرح تئاتر به نگارش این کتاب همت گمارده است. کتاب در گشت و پرسه‌ای چند در متون نمایش معاصر، سلوکی است در جاده باریک به شمال دور درام‌نویسی جوان ما. او در این کتاب با ارائه تحلیلی کوتاه از چند نمایشنامه اجرا‌شده به تبیین تکنیک‌های نمایشنامه‌نویسی می‌پردازد و از دیدگاهی نقادانه آن‌ها را به طور خلاصه بررسی می‌کند.
در این کتاب نمایشنامه‌هایی چون: «سیاریحون» نوشته «حمید ابراهیمی»، «امشب دیگر مهره‌های پشتم نی‌لبک می‌زند» نوشته «حمیدرضا نعیمی»، «شیخ شهید»، نمایشی از نهضت مشروطه نوشته «محسن مخملباف»، «نفاق» نوشته «صادق عاشورپور»، «روایت تزویر» نوشته «علاءالدین رحیمی»، «خون سرخ قفقاز» نوشته «عبدالخالق مصدق»، «وین راه بی‌نهایت» و «خواب دریا» نوشته «نصرالله قادری» و‌... مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
این کتاب در چاپ اول سال 1386 با تیراژ هزار نسخه توسط انتشارات پرسمان به چاپ رسیده است.

تأثیر ادبیات مکتوب بر مجالس شبیه‌خوانی
این کتاب حاصل پایان‌نامه رساله دکترای نگارنده آن، «محمدحسین ناصربخت» در رشته پژوهش هنر است که در سال 1385 در دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس دفاع شده است. ناصربخت در این کتاب به تفصیل به «شبیه‌خوانی» یا همان «تعزیه» می‌پردازد وازحکم آخر
28 آذر در تالار اندیشه همه جمع شده‌اند، گروه‌ها، داوران، برگزارکنندگان جشنواره ـ تماشاگران عام و حتی خبرنگارهای رسانه‌ها. دنیای جشن چهارم به نتیجه خود رسیده است. کسی بر صحنه ظاهر می‌شود. در دستانش آرای هیئت داوران. در میان تشویق حضار و بی‌تابی عکاسان خبری، پشت میکروفن می‌ایستد تا به قرائت نوشته بپردازد. سکوت لطفاً! طنین حکم داوران می‌پیچد.
و حال زمانی است که گروه‌های منتخب بر صحنه بیایند و جوایز خود را دریافت کنند. تب و تاب اسامی برتر، دغدغه‌های گروه‌ها را به فوران رسانده است. هر نام ولوله‌ای در جمعیت برپا می‌کند. اگر قرار به بودن در فضای پرهیجان هنری است پیشنهاد می‌کنیم این مکان را انتخاب کنید. حکم داوران شنیدنی است حتی اگر شما را مخاطب خود نسازند. روح جمعی از یکدلی لذت می‌برد.
زوایای گوناگون آن را مورد مداقه قرار می‌دهد.
در این کتاب مباحثی چون: تعزیه و اساطیر، حضور اساطير در تعزیه، قراردادهای تعزیه، حضور شخصیت‌های اساطیری در مجالس تعزیه، نمود اندیشه اساطیری و عرفانی در مجالس تعزیه، تأثیر ساختار و الگوهای موجود در قصص ایرانی بر تعزیه، نبرد پهلوانان، جست‌وجوی عاشق برای رسیدن به معشوق، مجلس سلیمان و بلقیس، مجلس شهادت شاهزاده محمد عابد، حضور شعر کلاسیک در مجالس تعزیه، منابع ادبی تعزیه، منابع ادبی تعزیه، استفاده از اشعار مشهور در تعزیه، قالب‌های گوناگون شعر در تعزیه‌نامه‌ها، استفاده از صنایع شعری و ... مطرح شده است.
هر فصل این کتاب به بخشی از تأثیر ادبیات بر تعزیه می‌پردازد و به سبب اهمیت و ارتباط و نمونه‌های خاص مورد بررسي با هر فصل ‌پاره‌اي از آن‌ها به عنوان ضميمه در انتهاي هر فصل آمده است. این کتاب در چاپ اول 1386 با تیراژ هزار نسخه توسط انتشارات پرسمان به چاپ رسیده است.

تئاتر مینوی
این کتاب ترجمه مجموعه مقالاتی است از چند نویسنده مطرح دنیای درام که درام دینی را توضیح می‌دهند. «مشهود محسنیان»، مترجم این مجموعه مقالات متولد 1356، کارشناس ادبیات نمایشی، منتقد و مترجم، در این کتاب با تأکید بر حفظ محتواي آثار به تبيين آن‌ها مي‌پردازد. در اين كتاب مقالاتی چون: «تئاتر مینوی 1 و 2» نوشته: «دبرا براچ» «دراما و مذهب، جست‌وجو برای یافتن الگویی جدید» نوشته «لورن فریسن»، «ایجاد رابطه میان موعظه و تئاتر» نوشته «جنا چیلدرزی»، «تئاتر، اسلوبی برای پرسش» نوشته «جیمز فورسایت» و «از معنویت تا کنش تئاتری» نوشته «نورمن برت» با زبانی سلیس به فارسی برگردانده شده است.
این مقالات که تحت عنوان «تئاتر مینوی» به چاپ رسیده است، از فصل‌نامه «مذهب و تئاتر» چاپ ایالات متحده برداشت شده است.
سه مقاله اول آن، نوشته دبرا براچ سردبیر فصل‌نامه و بقیه از نوشته‌های اساتید بزرگ تئاتر و مذهب هستند که طی سال‌های 2002 تا 2006 به چاپ رسیده‌اند. این کتاب موضوعاتی را در زمینه‌های تمرین بازیگری و مفاهیم ساختارهای تئاتر در رابطه با مذهب و معنویت مطرح می‌کند.
کتاب تئاتر مینوی در چاپ اول 1386 با تیراژ هزار نسخه توسط انتشارات پرسمان به چاپ رسیده است.
نمایش زیر نقد و نگاه
این کتاب به نقد و بررسی چهل نمایش اجرا‌شده در سالن‌های تئاتری کشور در طی سالیان اخیر می‌پردازد. «حسن پارسایی» متولد 1331 سنندج، عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و انجمن نویسندگان و روزنامه‌نگاران خانه تئاتر ضمن تأکید بر تئوری نقد در خلال نوشته‌های خود، آثاری را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد. برخی از این نمایش‌ها عبارتند از: «باغ وحش شیشه‌ای، جولیوس سزار، قدم زدن روی ابر با چشمان بسته، آواز قو، آنتیگونه در نیویورک، دشمن مردم، شب بخیر جناب کنت، عادل‌ها، خانواده تت، مکبث، امشب باید بمیرم، ملودی شهر بارانی، کوری، رستم و سهراب و ...»
پارسایی در این کتاب با تبیین نظریات منتقدان، به تحلیل‌هایی بر اساس ارجاع به متن و اجرا، با رویکردی تحقیقی واجتناب از نظردهی صرف بر وجه آموزشی این نوع نقد تأکید می‌کند. از نکته‌های قابل توجه در این کتاب، ارائه طرح میزانسن‌های اجرا‌شده در اجرای برخی نمایش‌های ذکر‌شده است که نویسنده با ترسیم آن بر روند تحلیلی نقد صحه می‌گذارد. این کتاب در چاپ اول 1386 در هزار نسخه توسط انتشارات پرسمان به چاپ رسیده است.
آرای هیئت داوران بخش نمایش‌های خیابانی
چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه (حوزه هنری)
الف ـ بخش موسیقی نمایش
با توجه به عدم مشاهده موسیقی مناسب و کاربردی ویژه تئاتر خیابانی در میان آثار این بخش، هیئت داوران صرفاً با تقدیر از نوازندگان ذیل رأی خود را با اهداي لوح تقدیر و یک ربع سکه بهار آزادی اعلام می‌دارد.
١. آقای فرزاد میلانی نوازنده آکاردئون در نمایش روح می‌سی‌سی‌پی
٢. آقای رضا فراهانی نوازنده طبل ریز در نمایش سمفونی فالش
٣. آقای حبیب شاعرزاده نوازنده ضرب باستانی در نمایش سهراب‌کشی

ب ـ بازیگری زن
هیئت داوران ضمن تقدیر از بانوان هنرمند شرکت‌کننده در بخش نمایش‌های خیابانی رأی خود را بدین شرح اعلام می‌کند:
لوح تقدیر و یک سکه بهار آزادی به سرکار خانم فاطمه مهدی‌آبادی به خاطر بازی در نمایش پرده‌برداری از کرمانشاه اهدا می‌شود.
دیپلم افتخار و دو سکه بهار آزادی به خانم فائزه سفرزاده به خاطر بازی در نمایش دنیای چشم‌بسته اهدا می‌شود.

ج ـ بازیگری مرد
هیئت داوران ضمن اظهار شعف از ارتقاء کیفی بازیگری در تئاتر خیابانی که انتخاب در این بخش را دشوار کرده بود آراء خود را بدین شرح اعلام می‌دارد.
١. اهداي لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی به هریک از آقایان محمد بی‌ریا در نمایش‌های سه سوت اومدم و روح می‌سی‌سی‌پی، مسعود مهرابی در نمایش از اول تا آخر، جنگ و جابر وثوق در نمایش هفت‌خوان
٢. اهداي لوح تقدیر و یک سکه بهار آزادی به هریک از آقایان فرهاد دانشور برای نمایش نمای بسته و جلیل دریساوی در نمایش در انتظار گودرز
٣. اهداي دیپلم افتخار و دو سکه بهار آزادی به هریک از آقایان سیدعلی موسویان در نمایش سه سوت اومدم، وحید میریونسی در نمایش دوست و دشمن و اسماعیل حاجتی در نمایش هفت‌خوان.

د ـ طراح و ایده نمایشی
هیئت داوران با امید به جسارت بیشتر و توجه جدی‌تر به ویژگی‌های تئاتر خیابانی در طرح موضوعات اجتماعی و پرهیز از تکرار و پراکنده‌گويی آراء خود را اعلام می‌دارد.
١. اهداي لوح تقدیر و یک سکه بهار آزادی به هر یک از آقایان رسول نقوی برای نمایش دوست و دشمن و مسعود مهرابی برای نمایش از اول تا آخر، جنگ.
٢. اهداي دیپلم افتخار و دو سکه بهار آزادی به آقای امیر کربلایی‌زاده برای نمایش دنیای چشم‌بسته
٣. اهداي تندیس جشنواره دیپلم افتخار و سه سکه بهار آزادی به سر کار خانم نگین سرکانی برای نمایش نمای بسته

و ـ کارگردانی
هیئت داوران ضمن امید به توجه جدی‌تر گروه‌ها به اصول و قواعد نمایش‌های خیابانی آراء خود را بدین شرح اعلام می‌دارد.
١. اهداي لوح تقدیر و دو سکه بهار آزادی به هریک از آقایان حامد بی‌آزار برای نمایش دوست و دشمن و علی حلوی برای نمایش هفت‌خوان
٢. اهداي تندیس جشنواره ـ دیپلم افتخار و سه سکه بهار آزادی به آقای فرامرز قلیچ‌خانی برای نمایش نمای بسته

ه‍ . تقدیر ویژه هیئت داوران
هیئت داوران به پاس سال‌ها تلاش پی‌گیر و مستمر در حوزه تئاتر خیابانی با اهداي تندیس جشنواره ـ دیپلم افتخار و نیم سکه بهار آزادی به هر یک از آقایان جمشید عسگری و امین چهل امیرانی از ایشان تقدیر به عمل می‌آورد.
دکتر محمدحسین ناصربخت، داوود فتحعلی بیگی، حسین راضی
آراء هیئت داوران بخش نمایش‌های صحنه‌ای
چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه
(حوزه هنری)

موسیقی
1‌. رتبه سوم
هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر و یک سکه بهار آزادی به طور مشترک به هر یک از گروه موسیقی نمایش بازی‌نامه فرود آقایان حسین حقانی و مسعود انتظاری و خانم سارا خدایار قدردانی می‌نماید.
٢. رتبه دوم
هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر و دو سکه بهار آزادی به موسیقی نمایش خدا‌بس از آقای بهنام یونسی قدردانی می‌نماید.
3ـ رتبه اول
هیئت داوران با اهداي تندیس جشنواره دیپلم افتخار و شش سکه بهار آزادی به موسیقی نمایش راه کمال از آقای سعید مجتهد‌زاده قدردانی می‌نماید.

طراحی صحنه:
1ـ تقدیر:
هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی از طراحان صحنة نمایش فیروزه‌ای که می‌خواند خانم زهره شریفی و آقای عباس رحیمی قدردانی می‌نماید.
2ـ رتبه سوم
هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر و یک سکه بهار آزادی به طور مشترک به هر یک از طراحان صحنه نمایش «راپورت‌های یومیه» آقای احسان جانمی و نمایش باید برای «کبوتران دون پاشید»، خانم پریناز آل آقا و آقای علی‌رضا مهران قدردانی می‌نماید.
3ـ رتبه دوم:
هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر، دو سکه بهار آزادی به طور مشترک به هر یک از طراحان صحنه نمایش همیشه ماندگار، آقای حسن باستانی و راه کمال، آقای بهنام هدایتی قدردانی می‌نماید.
4ـ رتبه اول
هیئت داوران با اهداي تندیس جشنواره،
دیپلم افتخار و سه سکه بهار آزادی به طور مشترک به هریک از طراحان صحنه نمایش کبود آقای پیام فروتن و عاشقستان آقای محمدعلی نوریان اهدا می‌گردد.

نمایشنامه‌نویسی:
هیئت داوران در بخش نمایشنامه‌نویسی آثار استاد بهرام بیضایی و استاد اکبر رادی را مورد قضاوت قرار نداده و با تقدیر از این بزرگواران، جوایز خود را به شرح ذیل اعلام می‌نماید.
1. تقدیر:
هیئت داوران با اهداي تندیس جشنواره، لوح پاسداشت و چهار نیم سکه از هنرمند گرامی آقای پرویز بشردوست به خاطر سال‌ها فعالیت مستمر و مؤثر در عرصه نمایشنامه‌نویسی تقدیر ویژه می‌نماید.
2ـ رتبه سوم:
هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر، سه سکه بهار آزادی از نویسنده نمایش ارثیه‌های عاطفی آقای علی بوریان تقدیر می‌نماید.
3ـ رتبه دوم:
هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر، چهار سکه بهار آزادی از نویسنده نمایش کبود آقای علی‌رضا خوش‌پیک تقدیر می‌نماید.
4ـ رتبه اول:
هیئت داوران با اهداي تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و پنج سکه بهار آزادی از نویسنده نمایش عاشقستان آقای کیوان صباغ تقدیر می‌نماید.

بازیگری مرد:
1ـ تقدیر ویژه:
هیئت داوران با اهداي تندیس جشنواره لوح پاسداشت و چهار نیم سکه از حضور گران‌قدر هنرمند گرامی آقای آتش تقی‌پور بازیگر نمایش مرز به خاطر مداومت و پشتکار مؤثر در عرصه تئاتر تقدیر ویژه به عمل می‌آورد.
é تقدیر هیئت داوران با اهداي لوح پاسداشت و یک سکه بهار آزادی از حضور ارزشمند آقای بیژن گنجعلی تقدیر می‌نماید.
é هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی به طور مشترک به هر یک از بازیگران نمایش‌های مسافری به هیچ آقای گودرز رضایی و «باید برای کبوتران دون پاشید» آقای علی‌رضا مهران، قدردانی می‌نماید.
2ـ رتبه سوم:
هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر و سه سکه بهار آزادی به طور مشترک و به هر یک از بازیگران نمایش‌های خانمچه و مهتابی، آقای امیرعباس حسینی و ارثیه‌های عاطفی آقای مسعود سخایی قدردانی می‌نماید.
3ـ رتبه دوم:
هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر و چهار سکه بهار آزادی به طور مشترک و به هر یک از بازیگران نمایش لب خط آقای محمدرضا علیمردانی و نمایش کبود آقای کامران بهرامی قدردانی می‌نماید.
4ـ رتبه اول بازیگری مرد
هیئت داوران برای قدردانی از بازیگران مرد رتبه اول هدایای این بخش را تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و پنج سکه بهار آزادی به طور مشترک و به هریک از بازیگران نمایش عاشقستان آقای سروش طاهری و نمایش هویت آقای علی سرابی اهدا می‌نماید.

کارگردانی:
1ـ تقدیر:
هیئت داوران هدایای این بخش شامل لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی را به طور مشترک و به هریک از کارگردانان نمایش ارثیه‌های عاطفی خانم ساناز صفرپور و نمایش لب خط آقای رسول نقوی اهدا می‌نماید.
2ـ رتبه سوم:
هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر و سه سکه بهار آزادی به طور مشترک و به یکی از کارگردانان نمایش خدابس آقای سعید خیرالهی و نمایش سیب‌های پلاسیده آقای فرشاد منظوفی نیا قدردانی می‌نماید.
3ـ رتبه دوم:
هیئت داوران هدایای رتبه دوم کارگردانی شامل لوح تقدیر و چهار سکه بهار آزادی را به کارگردانان نمایش راه کمال آقای کامل نوروزی و «هویت» آقای علی سرابی اهدا می‌نماید.
4ـ رتبه اول کارگردانی:
هیئت داوران برای قدردانی از رتبه اول کارگردانی هدایای این بخش شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و پنج سکه بهار آزادی به طور مشترک به هریک از کارگردانان نمایش عاشقستان آقای غلام‌رضا جهان‌پناه و گروه کارگردانی نمایش کبود خانم‌ها مهرالسادات میرحسینی و رزیتا طلایی اهدا می‌گردد.

بازیگری زن:
1ـ تقدیر:
هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر وربع سکه بهار آزادی به طور مشترک به هر یک از نقش‌آفرینان نمایش‌های منشأ همة نابودکننده‌ها خانم ریحانه خاتمی و نمایش سوگ سهراب خانم مسلمی و نمایش خدا بس خانم ماریا یونسی قدردانی می‌نماید.
2ـ رتبه سوم:
هیئت داوران با اهداي لوح تقدیر و سه سکه بهار آزادی به طور مشترک به هر یک از نقش‌آفرینان نمایش‌های بازی نامه فرود خانم رویا بختیاری و نمايش خانمچه و مهتابی خانم راحله طاهری قدردانی می‌نماید.
3ـ رتبه دوم:
هیئت داوران با اهدای لوح تقدیر و چهار سکه بهار آزادی به طور مشترک و به هریک از بازیگران نمایش‌های کبود خانم معصومه کاظمی و نمایش ارثیه‌های عاطفی خانم ساناز صفرپور قدردانی می‌نماید.
4ـ رتبه اول بازیگری زن:
هیئت داوران با اهداي تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و پنج سکه بهار آزادی به طور مشترک و به هر یک از نقش‌آفرینان نمایش‌های کبود خانم مریم باقری و باید برای کبوتران دون پاشید خانم نرگس محمدی قدردانی می‌نماید.
و حال زمانی است که گروه‌های منتخب بر صحنه بیایند و جوایز خود را دریافت کنند. تب و تاب اسامی برتر، دغدغه‌های گروه‌ها را به فوران رسانده است. هر نام ولوله‌ای در جمعیت برپا می‌کند. اگر قرار به بودن در فضای پرهیجان هنری است پیشنهاد می‌کنیم این مکان را انتخاب کنید. حکم داوران شنیدنی است حتی اگر شما را مخاطب خود نسازند. روح جمعی از یکدلی لذت می‌برد.
اراده آهنین
رسیدیم به ستاد برگزاری جشنواره. به مانند هر سال آن‌ها امسال مسئولیت برپایی جشنواره را عهده‌دار بودند و الحق که از پس چنین امر خطیری خوب برآمدند و خوش درخشیدند. پیش از دانستن نام این عزیزان، به اراده آهنین آن‌ها در هدایت جشن چهارم به سوی نقطه تعالی تبریک می‌گوییم.

ستاد برگزاری چهارمین جشنواره سراسری تئاتر ماه
سعید کشن فلاح/ ريیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری
نصرالله قادری/ دبیر جشنواره
حسین شوندی/ مشاور دبیر جشنواره
محمود صابری/ نظارت و ارزشیابی
نسرین افسری / امور دبیرخانه
سایه کشن فلاح/ امور مالی
بابک فرجی/ انتشارات
محمد بهرامی/ روابط عمومی
با همکاری/ مهرداد ابوالقاسمی
ابراهیم حسینی/ عکس
فروغ سجادی/ ستاد خبری
با همکاری/ نسرین محمدی
سروش قادری/ امور اجرایی
مسعود همتیان/ هماهنگی
با همکاری/ سعید شیخ محمودی
علی ستوده‌نیا/ هماهنگی کمیته داوران
سپیده قادری، محمد مرشدی/ مترجمان
مهدی سلیمانی/ اسکان گروه‌ها
امور تالار‌ها: ایوب خانی، رضا سعیدی، جناب آقای موسوی، جمشید مددی
تدارکات: کریم قضاتی و محمدعلی مرادی
با تشکر از: معاونت مالی و اداری، جناب آقای علی‌رضا معین‌بخش، فرهاد عبادی، سیما ایزدی
دفتر ریاست: احمد مرتضایی فر
مدیریت طرح و برنامه: مهندس امیر محمدخانی
روابط عمومی و بین‌الملل: سیدمسعود صفوی
امور پشتیبانی: سید محمود امامی، اصغر حاجی‌لو و حسین سلامت‌منش
واحد تجسمی: محمدحسین نیرومند
و با سپاس از: مجید ریاضی
حراست حوزه هنری: مهرزاد ارشدی
و سپاس ویژه از: جناب آقای حسین پارسایی، رییس مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

بگذر و به خاطر بسپار
گروه‌ها همراه جوایز به سوي کاشانه خود روان شده‌اند. تهرانی‌ها به فضایی که ترک کرده‌اند گاه گاه در طول سال سر خواهند زد تا به یاد بیاورند چه اندیشه‌ای را صورت بخشیده‌اند و ضامن چه دنیای فرهنگی بوده‌اند.
شهرستانی‌ها اما نزدیک به صحن حوزه هنری نیستند. آن‌ها خاطرات را با نیروی ذهن خود دوباره‌سازی می‌کنند. البته خیلی دور نیستند. دوباره بازخواهند گشت. ما چشم به راه آن‌ها هستیم.
ماه، بزرگ شده است به حدی که می‌تواند خط‌مشی مستقلی را در عرصه تئاتر این خاک ایجاد کند. همگان می‌دانند جشنواره فقط بهانه‌ای برای زنده ماندن تب و تاب تئاتر است. اما ماه مستثنی است، این را باور کنید. ماه، استمرار اندیشه را طلب می‌کند. و همین تب و تاب حقیقی اوست. به انتظار پنجمین جشن می‌مانیم و آرزو می‌کنیم ماه زنده باشد و پاینده و مستحکم در مسیر اعتلای خود به پیش رود. این آرزو را ما گفتیم و می‌دانیم ماه، آن را می‌پسندد. اما با تواضع سکوت می‌کند.

 

» نسخه قابل چاپ     » ارسال صفحه برای دوستان

 

 

Soreie Mehr - Header

تمامی حقوق اين پايگاه متعلق به شرکت سوره مهر می باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه با ذکر منبع، مجاز است.

تعداد بازديد از صفحات: 53594667